Главчев поиска от НС мандат за споразумението с Украйна, ГЕРБ-СДС и БСП призоваха да го оттегли

Димитър Главчев

Служебният премиер Димитър Главчев призовава Народното събрание да даде нарочен мандат на служебното правителство за подписване на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна, с оглед предвидената дългосрочна рамка (10-годишен срок на действие). Това съобщиха от правителствената информационна служба, като уточниха, че министър-председателят е изпратил писмо чрез председателя на Народното събрание Наталия Киселова до всички парламентарни групи. 

В писмото служебният министър председател посочва, че споразумението не попада в обхвата на Виенската конвенция за правото на договорите (1969 г.) и предвижда политически ангажименти в съответствие с взетите решения от Народното събрание. От 27 държави членове в Европейския съюз само шест страни - Австрия, България, Кипър, Малта, Словакия и Унгария, не са подписали подобен акт, се казва в писмото.

Отбелязва се също така, че в чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България е регламентирана общата компетентност на Министерския съвет да ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната.

Повечето от страните в НАТО и Европейския съюз имат споразумения за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна, за да й оказват помощ.

Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна се работи от доста време, правителството го работи още около Срещата на върха на НАТО във Вашингтон, САЩ, през юли, обясни днес началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той посочи, че няма нищо ново в това споразумение за Българската армия, "което да поставя в ситуация да решаваме някакви извънредни нови задачи".

Искането на служебния премиер обаче срещна съпротивата на ГЕРБ-СДС и "БСП – Обединена левица".

"За нас е безкрайно неудачен моментът, който е избран от премиера Главчев да внесе подобен тип споразумение в парламента", каза депутатът от ГЕРБ-СДС Даниел Митов.

"В края на живота на това служебно правителство се предлага текст, който ще предизвика прекалено "разгорещена динамика", отбеляза Митов. В момента водим разговори за съставяне на солидно парламентарно мнозинство, което да избере кабинет с 4-годишен мандат, а подобен тип предложение може да попречи дори на преговорния процес и да породи динамика, която е нежелателна, коментира още той в кулоарите на парламента.

"Затова призоваваме премиера Главчев да оттегли това споразумение. Подобен тип решение трябва да се вземе от редовен кабинет", подчерта Митов.

С писмо до служебния премиер парламентарната група  на "БСП – Обединена левица" изрази своето категорично несъгласие с изготвеното от служебното правителство споразумение.

С това споразумение България поема 10-годишен ангажимент към Украйна за политическа, икономическа и социална помощ за украинските бежанци, разселени на територията на Република България, обучение на военни и продължаваща военна помощ. Заложена е възможността то да бъде удължено и след този период, пише в писмото.

Според социалистите, това е срещу интересите на българския народ, защото "за пореден път на хората се натрапва политика, подготвена извън България". 

"Подобно споразумение не само поддържа, но разгаря конфликта, а не способства за неговото прекратяване и постигане на траен мир", смятат от БСП и добавят:

"Взетите до момента решения на Народното събрание не могат да бъдат основа за подписване на това споразумение".

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика