Липсва информация какво предприема България за недопускане на потенциална нова бежанска вълна към страната ни. Краят на управлението на Башар Асад създава много въпросителни за бъдещето на региона, рано е да се радваме на кадри как бежанци се връщат в Сирия. Това заяви съпредседателят на ПГ на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Борислав Гуцанов от парламентарната трибуна.
Левите предизвикаха изслушване в Народното събрание на служебния министър на външните работи Иван Кондов и служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков за мерките, които предприема правителството за гарантиране на сигурността във връзка с процесите в Близкия изток и по-конкретно в Сирия.
Гуцанов обърна внимание, че едно денонощие след падането на режима на Асад, държавите с най-много сирийски бежанци на своя територия, сред които Австрия, Германия и Франция, са прекратили разглеждането на молби за предоставяне на убежище, което поставя под въпроса вижданията за връщане на сирийци към техните родни земи. „Ако тази политика бъде продължена, какво ще се случи с идващите към Европа? Простата логика показва, че те ще останат в държавите по пътя си, а първата държава сме ние. Ще повдигне ли този въпрос България на европейско ниво“, попита социалистът.
Той подчерта, че като външна граница на ЕС, трябва да работим за обща политика, за да не останем ощетени или сами на първа линия. Депутатът посочи още, че безспорно добрата новина, каквато би била скорошното решение за пълноправното ни приемане в Шенген, създава предпоставки все повече мигранти да се насочват към нас заради по-лесния достъп до Западна Европа.
Борислав Гуцанов отправи въпроси към служебната власт дали е свикан Съветът за сигурност към МС, както и дали има постоянна информация от службите за сигурност за динамичната ситуация в Близкия Изток. Той обърна внимание, че МВР на практика няма професионално ръководство – дали това затруднява дейността му? Предвижда ли се затягане на охраната на границите ни?
„Действията за гарантиране сигурността на страната ни са неотложни задачи, към които трябва да се подхожда сериозно. Тези въпроси изглеждат далечни, но рискуваме да се окажат близки и да нямаме отговор. Надяваме се на сериозен дебат по въпроса, който смятаме, че е един от най-важните в момента за Европа и за България“, категоричен бе Гуцанов.
Заместник-председателят на ПГ на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Иван Иванов обърна внимание на информацията, че нашите дипломати от Сирия са изтеглени в Ливан. „Получава ли се адекватна информация за реалната обстановка, за прогнозите за евентуален мигрантски натиск и работили ли се в тесен контакт с партньорските ни служби“, попита в тази връзка той.
Социалистът повдигна въпроса и дали МВР има достатъчно подготвени квалифицирани кадри, които да отговорят на предизвикателствата при евентуален повишен мигрантски натиск.
Атанас Атанасов от левицата припомни, че голяма част от украинските бежанци все още са настанени в хотели. „Това натоварва бюджета и същевременно затруднява тяхната интеграция в обществото. „Програмата за хуманитарно подпомагане на бежанци от Украйна е удължена до 31 декември тази година. Какво предвижда държавата след тази дата, за да осигури устойчиви решения? При евентуално засилване на бежанския поток от Украйна, особено в сегашното затруднено финансово състояние на страната, какви конкретни мерки ще бъдат предприети с цел ефективно управление на ситуацията и избягване на напрежение“, попита той.
В заключение на изслушването Борислав Гуцанов посочи, че предварителните му очаквания са били да се влезе в много по-голяма дълбочина по въпроса. „А не по този начин, по който бяха прочетени основните постулати и виждания, но не и какво се случва с интересите на Република България и какви действия трябва да бъдат предприети. Не съм удовлетворен от това, което се чу“, заяви социалистът.
Той коментира думите на министъра на вътрешните работи, че въпросът с украинските бежанци тепърва ще се решава: „Уважаеми г-н министър, остават още 20 дни до края на годината. Кога тепърва да се решава? Ясно е, че тези хора ще останат в хотелите. Не се даде и точна оценка какви средства са дадени дотук за тези бежанци и какво ще се прави оттук нататък с тях.“
По думите му не е станало ясно какво се случва със Съвета по сигурност - очевидно не е бил свикан. „Ако за това не се събере, не знам кога трябва. Не беше отговорено и какво показват докладите на службите. Бодряшко е очакването, че сирийските граждани ще започнат да се връщат в родните си домове. Дано да е така, но се съмнявам. Не знам откъде е тази информация, при положение че Австрия, Германия и Франция затварят границите си. Дано да е този сценарият, но ако не е това, какво правим? Даде се много повърхностна информация по един много важен и глобален в
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш