Гърците гласуват по нови изборни правила

Гърците гласуват по нови изборни правила

Първата сила вече няма да получава бонус депутати

За пръв път право на вот имат и живеещите в чужбина

Фаворит е управляващата партия на премиера Мицотакис

Гърците гласуваха днес за нов състав на 300-местния парламент на страната, като изборите се проведоха по нови правила.
Едно от най-важните нововъведения е премахването на т. нар. бонус места за класиралата се на първо място партия. Тази система осигуряваше, в зависимост от броя гласове, до максимум 50 допълнителни депутати за победилата на вота формация и така ѝ гарантираше мнозинство и стабилно самостоятелно 4-годишно управление.

За първи път е намалена и възрастта за гласуване. Така вече и 17-годишните ще дават своя вот.

За първи път на тези избори право на глас имаха и гърците, живеещи в чужбина, но при условия - да са живели в Гърция поне две години през последните 35 години и да са подали данъчна декларация за предходните две години. За целта бяха открити 99 секции в 35 страни, включително в България. Почти 23 000 гръцки гласоподаватели гласуваха в събота извън Гърция. В избирателните секции в Европа и САЩ се извиха опашки с нетърпеливи избиратели, които търпеливо чакаха да гласуват дори в дъжда.

Гръцкото министерство на вътрешните работи обяви, че броят на избирателите, които могат да гласуват на изборите в страната, е малко над 9,8 млн. души. За тях са открити почти 22 хиляди избирателни секции. Съгласно конституцията и изборното законодателство упражняването на правото на глас е задължително. Изключения има за гражданите над 70 години.

Според последните проучвания преди вота като победител се очертаваше управляващата дясна “Нова демокрация”, която заявяваха, че ще подкрепят около 33%. Втора се очертаваше основната опозиционна СИРИЗА с 26,5% подкрепа. Следват социалистическата ПАСОК с 9%, комунистическата ККЕ с 6%, националистическата “Гръцко решение” с 3,5%, и МеРА25 на бившия финансов министър Янис Варуфакис с 4%.

Разликата между “Нова демокрация” и СИРИЗА варира от 5 до 7,3% в последните пет проучвания на общественото мнение преди днешните избори.

Управляващата дясноцентристка “Нова демокрация” води в предпочитанията на избирателите, въпреки че през четиригодишното ѝ управление страната премина през сериозни кризи като пандемията от COVID-19, високата инфлация, политическите и икономическите последствия от руската инвазия в Украйна и напрежението с Турция. Не липсваха събития и скандали, които нанесоха щети на образа на правителството, като аферата с подслушванията от страна на гръцкото разузнаване и трагичната железопътна катастрофа в края на февруари, отнела живота на 57 души.

Прогнозите обаче са, че нито една от партиите в парламента няма да има мнозинство за самостоятелно управление. Анализатори предупреждават, че е твърде вероятно и формациите да не успеят да създадат коалиция. Затова е възможно след в Гърция да се проведат нови избори, вероятно през юли.

Най-четени