Лукашенко обясни кризата с масов износ за Русия
Картофите са се превърнали в рядка стока в Беларус. От няколко месеца жителите на тази бивша съветска република се оплакват, че вече не могат да го намерят в магазините, въпреки че е най-важният продукт в ежедневната им диета.
Според експерти, недостигът на този зеленчук, символ на националната идентичност, е свързан с цени, определени от държавата, които правят продажбата му на вътрешния пазар нерентабилна и насърчават производителите да изнасят продукцията си за Русия, пише Le Monde.
От януари до март цените скочиха с 10% и достигнаха 5 беларуски рубли за килограм (1,36 евро), а малкото картофи, които все още могат да се намерят, са с лошо качество, малки и повредени, се казва в публикацията.
Въпросът е важен, защото този кореноплоден зеленчук е символ на националната идентичност. Смятан за „втори хляб“, той символизира самодостатъчността на селските райони. Беларуският лидер Александър Лукашенко, който е на власт от 1994 г. и обича да се представя като човек от народа, често се снима да участва в брането на картофи.
Недоволството е толкова голямо, че Лукашенко публично спомена недостига в навечерието на заминаването си за Москва за Парада на победата, обяснявайки го с масовия износ за Русия. Той подчерта, че гражданите искат да купуват продукти на ниски цени, докато фермерите, напротив, искат да ги продават на по-високи цени, „за да печелят пари, да купуват торове и да засаждат по-бързо“, съобщи официалната беларуска информационна агенция БелТА.
Според експерти, недостигът на картофи се дължи до голяма степен на цените, определени от държавата, които правят продажбата им на вътрешния пазар нерентабилна. „Увеличението на цените беше забранено с указ. „И това, което изглеждаше просто на хартия, предизвика напрежение на вътрешния пазар“, казва анализаторът Александър Книрович, цитиран от френското издание.
Цената на картофите не може да се увеличи с повече от 3% годишно. „Разбира се, това не отговаря на реалността“, уверява експертът, „защото цените се покачват за всичко: семена, гориво, торове и най-важното - заплатите на беларусите се покачват. Всичко това е включено в себестойността.“
Поради държавното регулиране на цените, производителите се насочиха към руския пазар, където килограм картофи се продава на почти двойно по-висока цена. Така през 2024 г. Беларус стана най-големият доставчик на този зеленчук за Русия, според данни от платформата на ООН Comtrade. Според руската статистика за вноса, през 2024 г. доставките на картофи от Беларус са се увеличили с 60,8% и са достигнали рекорден обем от над 170 000 тона.
През март беларуското правителство въведе специално разрешение за износ на картофи за три месеца - еднократни лицензи, издадени от правителството. Това е лоша новина за руснаците, които според Федералната статистическа служба вече са наблюдавали покачване на цените на картофите с почти 50% от началото на годината. През 2024 г. цената му вече почти се е удвоила поради лошите реколти.
В Беларус напрежението по този въпрос нараства от няколко месеца. На заседание на правителството през февруари Лукашенко обвини висши служители, че не са успели да овладеят покачващите се цени на картофите. „Не си го направил и ще отговаряш за това“, каза той яростно. „Оказва се, че нямаме картофи! С колко се е увеличила цената им? Не можем ли да произведем необходимото количество, да го съхраняваме в изби и след това да го продаваме? Защо? Съхранява ли се добре? Предупредих ви миналата година как да го съхранявате!“
Граждани се обърнаха директно към Лукашенко с оплаквания относно ситуацията и качеството на продуктите. Той призова населението към търпение и увери, че страната е готова да „издържи месец“ без картофи. „Ще преживеем един месец. Но няма да останем без картофи“, увери държавният глава, обещавайки, че ситуацията скоро ще се подобри.