ДАНС проверява разминавания при машинния вот

ДАНС проверява разминавания при машинния вот

ЦИК търси IT експерти, които не са използвани при предишни избори

Установени са седем машини, при които контролните разписки не съответстват на протоколите

Очакват да се включат и експерти от БАН

Експерти от ДАНС започват проверка на разминавания между контролните разписки и машинните протоколи в проведените на 2 октомври извънредни парламентарни избори, научи “Труд news” от представители на ЦИК. В комисията очакват в проверката да се включат и специалисти от БАН, до които е изпратено писмо с молба за помощ. От министерството на електронното управление са отказали да се включат в проверката на софтуера на проблемните машини, очаква се и отказ от Информационно обслужване, тъй като фирмата е под шапката на министерството на електронното управление.

Както единствено “Труд news” съобщи, проблемът с поредното несъответствие между контролни разписки и машинен протокол е обсъждан за заседание на ЦИК на 5 януари. Въпросът отново бе поставен и на вчерашното заседание на комисията. Членове на ЦИК настояват в проверките на 7-те машини, при които са установени разминавания да не участват експерти, които вече са били използвани при предишни избори.

“Има разминавания за 7 от машините. При 3 или 4 няма записани в машинния протокол гласове, а има разпечатани разписки”, коментира Росица Матева, зам.-председател на ЦИК.

“Тези седем машини са наистина проблемни, защото не са отчели правилно гласовете. Искаме да разберем как и защо се е случило това”, заяви пред “Труд news” Димитър Димитров, зам.-председател на ЦИК.

“Устройствата, при които са установени несъответветствия бяха изискани от ЦИК и вече са при нас. Надявам се до седмица да ни дадат експерти, които да извършат проверките”, каза и другият зам.-председател на ЦИК Емил Войнов.

Друг член на ЦИК обясни, че е направено повторно контролно преброяване, при което от комисията са поискали цялата документация от секционните комисии. При тази проверка е установено е, че при някои от машините, с които е гласувано на 2 октомври 2022 г., са разпечатани разписки, без да е записан гласът в записващите технически устройства, а за други има данни, че е записан глас, а няма контролни разписки.

“Опитваме се да разберем дали грешката е човешка или машинна. Имаме повече разпечатани разписки, отколкото са в машинния протокол. Част от разписките са два пъти по-дълги, а половината са бели. Има и 3 машини, при които разписките са по-малко от записаните в машинния протокол гласове. Трябва да бъде отворен дневникът на машината, за да се види какво пише там”, заяви Матева.

“Труд news” научи, че в ЦИК са заменили проблемните машини - върнали са в склада шестте устройства, които в деня на изборите изписаха на екраните “Дневникът е подправен”, а на тяхно място в стая 76 а са вкарали седемте машини, при които са установени несъответствия между контролните разписки и машинните протоколи.

Доц. Иван Иванов, Висше училище по телекомуникации и пощи, пред “Труд News”: Или софтуерът е манипулиран, или има бъг

Разминаването между контролните разписки и машинните протоколи говори за софтуерен проблем, който може да се дължи на две причини - или софтуерът е манипулиран, или има някакъв бъг в софтуера на машината. Казвам това хипотетично, защото докато не се направи проверка, няма как да се твърди със сигурност каквото и да е.

Възможно е софтуерът да не е оптимизиран и да бърка при изчисленията, или да има някакво допълнително вмешателство. Добрите кодове се пишат с цел да не може да има вмешателство. Много зависи кой е писал кода, дали този код е проверен и кой го е писал и проверявал.

Или софтуерът греши, или човек го кара да греши. Трети вариант няма.

Доц. Златогор Минчев, Институт по информационни и комуникационни технологии - БАН, пред “Труд News”: Някъде не са отчитани всички гласове, на други места са отчитани повече 

В БАН имаме писмо-покана от ЦИК, след проверка на машините, при които са установени несъответствия ще знаем на какво точно се дължат тези несъответствия.

Причината за подобни разминавания е или несъвместимост между софтуера и разписките или техническа грешка.

Има разминавания, а на какво се дължат, ще установят проверките. Засега е ясно, че някъде не са отчитани всички гласове, а на други места са отчитани повече гласове. Самият факт, че са открити разминавания след проверки на произволен принцип, това означава, че машинното гласуване не е най-добрата опция. Сега ще има възможност всеки да избира дали да гласува с хартия или с машина.

Борислав Цеков, доктор по конституционно право, пред “Труд News”: Най-елементарна проверка показва фалшификациите

Сетиха се от ЦИК след дъжд качулка. Ето, че и най-елементарната проверка показва фалшификации с машинния вот. Не е никаква утеха, че установили само в 13 секции. Истината е, че масово секционните комисии не са броили реално контролните разписки, а са преписвали данните от машинно генерирания протокол.

Затова може да се приеме, че тези 13 секции са само върха на айсберга. Няма никакви гаранции за честността на машинното гласуване. Затова е добре е, че с промените в Изборния кодекс тези машини бяха превърнати в “принтери”, т. е. в устройства за маркиране на вота, а после ще се броят разпечатаните хартиени бюлетини. Така се гласува в 90 на сто от секциите в Америка.

Проф. Михаил Константинов: Има причина 99,3% от европейците да не гласуват с машини

Машинно гласуване в Европа няма. Сигурно има причина 99,3% от европейците да не използват такова гласуване. Къде има друго толкова масово явление? Когато 99,3% от хората не правят нещо, или са го правили, но са го изхвърлили сигурно има причина да го направят. Само 0,7%, т. е. по-малко от 1% от европейците гласуват с машини.

Аз дори и нищо да не разбирам от нещо, като гледам, че 99,3% от хората бягат от него, аз какво - ще се набутам ли в него?
Това удоволствие ни струва повече от 100 милиона лева.

Още от (Политика)

Най-четени