Данъчен консулт на "Труд": Облагане при онлайн продажби в страни от ЕС

Много фирми осъществяват онлайн продажби до клиенти в страни от Европейския съюз. Затова в рубриката на “Труд” “Данъчна консултация” представяме позицията на НАП за това какъв е редът за облагане с ДДС в тези случаи и какви възможности за избор имат фирмите.

Българско дружество не е регистрирано по ДДС и ще извършва дистанционни продажби чрез електронната платформа на Амазон Европа. Дружеството открива акаунт - микромагазин, и директно общува с клиентите си по е-поща или телефон. Стоките се изпращат от България като дружеството определя до къде ще се доставят. В Германия стоките ще се доставят директно на адреса на клиента, без да преминават през склад на Амазон (Amazon Pгime). Парите от клиента постъпват в микроакаунт на дружеството и когато дружеството изпрати номера на пощенската пратка на купувача, че стоката е изпратена, същите се получават при получаване на стоката от клиента, чрез Амазон (Amazon Payments). Амазон събира такси за използването на платформата. Поставен е въпросът: за дистанционни продажби в Германия чрез Амазон, трябва ли дружеството да е регистрирано по ДДС?

I Общи правила

Дистанционните продажби на стоки са дефинирани в чл.14 от ЗДДС (в сила от 01.07.2021 г.). Съгласно ал.1 на тази разпоредба вътреобщностна дистанционна продажба на стоки на територията на ЕС е доставката на стоки, за която са налице едновременно следните условия:

1. стоките се изпращат или транспортират от доставчика или от негово име, включително когато доставчикът се намесва непряко в изпращането или транспортирането на стоките от територията на държава членка, различна от тази, в която завършва изпращането или транспортирането на стоките до получателя;

2. получател по доставката е данъчно незадължено лице; за данъчно незадължено лице се счита и данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, което няма задължение да начислява ДДС при вътреобщностно придобиване на стоката в държавата членка, където транспортът приключва;

3. стоките са произведени в ЕС или са допуснати за свободно обращение с изключение на:

а) нови превозни средства, или

б) стоки, които се монтират и/или инсталират от или за сметка на доставчика, или

в) стоки, които са предмет на специален ред за облагане на маржа на цената за стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети.

II В конкретния случай

В конкретния случай на продажби чрез платформа на Амазон Европа приемаме, че получатели по доставките ще са данъчно незадължени лица в Германия. При продажба на стока (която не е сред посочените по-горе изключения) ще е налице вътреобщностна дистанционна продажба на стоки, съгласно чл.14, ал.1 от ЗДДС.

Съгласно чл.20, ал.1 от ЗДДС, място на изпълнение при доставка на вътреобщностна дистанционна продажба на стоки по чл.14, ал.1 е мястото, където стоката се намира към момента, в който завършва изпращането или транспортирането на стоката до получателя.

С чл.20б от ЗДДС е предвиден праг за определяне място на изпълнение при доставки на вътреобщностни дистанционни продажби на стоки и доставки на услуги, извършвани по електронен път. Съгласно ал.1 на тази разпоредба мястото на изпълнение на тези доставки е в държавата членка, в която е установен доставчикът, когато едновременно са налице следните условия:

1. доставчикът, включително който управлява електронен интерфейс, е установен, има постоянен адрес или обичайно пребиваване на територията само на една държава членка;

2. услугите, извършвани по електронен път, се предоставят на данъчно незадължени лица, които са установени, имат постоянен адрес или обичайно пребиваване в държави членки, различни от държавата членка по т.1, или стоките при вътреобщностни дистанционни продажби се изпращат или транспортират от територията на държавата по т.1 до друга държава членка;

3. общата стойност без ДДС на доставките по т.2 не надвишава през текущата календарна година и не е надвишавала през предходната календарна година 10 хил. евро или равностойността им в националната валута на държавата членка, в която е установен доставчикът по т.1; равностойността в национална валута се определя по курса на ЕЦБ към 5 декември 2017 г.

В конкретния случай този праг от 10 хил. евро е приложим. Тоест, ако общата стойност без ДДС на доставките на вътреобщностни дистанционни продажби на стоки, извършвани от дружеството, не надвишава през текущата календарна година 10 хил. евро, на основание чл.20б, ал.2 от ЗДДС мястото на изпълнение е в държавата членка, в която е установен доставчикът, т. е. в страната. В случая дружеството не е регистрирано по ДДС. Когато общата стойност без ДДС на доставките на вътреобщностни дистанционни продажби на стоки, които се изпращат или транспортират от територията на страната до територията на Германия, не надвишава 10 хил. евро, доколкото са облагаеми доставки с място на изпълнение на територията на страната, същите ще участват при формиране на облагаемия оборот по чл.96 от ЗДДС.

III Право на избор

При надвишаване на прага по чл.20б, ал.1, т.3 от ЗДДС през съответната календарна година, мястото на изпълнение на доставките се определя по чл.20, ал.1 от ЗДДС, т. е. в държавата членка, където стоката се намира към момента, в който завършва изпращането или транспортирането на стоката до получателя.

По силата на чл.20б, ал.4 от ЗДДС, доставчикът, за който едновременно са налице условията по ал.1, може да избере да определи мястото на изпълнение на доставката по чл.20, ал.1 от ЗДДС. В тези случаи изборът се прилага до изтичане на две календарни години, считано от началото на календарната година, следваща годината на избора. Съответно правото на избор по чл.20б, ал.4 от ЗДДС от доставчик, който е установен, има постоянен адрес или обичайно пребиваване само на територията на страната, се упражнява по реда на чл.156, ал.16 от закона или по правилата за регистрация за целите на ДДС на съответната държава членка, в която завършва изпращането или транспортирането на стоката до получателя при доставка на вътреобщностна дистанционна продажба на стоки, съгласно регламентираното с чл.20б, ал.5 от ЗДДС.

В чл.5, ал.3 от Правилника за прилагане на ЗДДС е уточнено, че правото на избор по чл.20б, ал.4 от ЗДДС за регистрация за целите на ДДС по правилата на съответните държави членки, в които е мястото на изпълнение на доставките, се счита, че е упражнено от доставчика при издаване на първия му идентификационен номер за целите на ДДС от друга държава членка след уведомяване на компетентната териториална дирекция на НАП по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис в срока по чл.97в от закона.

В случай че дружеството не е упражнило правото си на избор по чл.20б, ал.4 от ЗДДС, при надвишаване на посочения праг от 10 хил. евро през съответната календарна година, ако не упражни правото да се регистрира за прилагането на режим в Съюза на основание чл.156, ал.1 от закона в страната, следва да се регистрира за целите на ДДС в съответната държава членка, в която завършва изпращането или транспортирането на стоката до получателя при доставки на вътреобщностни дистанционни продажби на стоки (в случая в Германия). И в двата случая доставките на вътреобщностни дистанционни продажби на стоки ще се облагат с приложимата ставка на ДДС, в която завършва изпращането или транспортирането на стоката до получателя.

Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество “Захаринова Нексиа” ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от 9-та в света международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и две внучки.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Данъчен консулт