Данъчен консулт на "Труд": Облагане с ДДС при международна търговия в ЕС

Много фирми осъществяват търговия между доставчици и клиенти в различни страни от ЕС. Затова в рубриката на “Труд” “Данъчна консултация” представяме позицията на НАП за това какъв е редът за начисляване на ДДС в тези случаи и какви документи трябва да съхраняват търговците.

Дружество е регистрирано по ДДС. Купува стоки от данъчно задължено лице, установено и регистрирано за целите на ДДС в Испания. Стоката ще бъде продадена и фактурирана на клиент, който е данъчно задължено лице в Украйна. Стоката ще бъде доставена от българското дружество до склад на украинското дружество в Полша, откъдето ще бъде направен износ към Украйна. Транспортът от Испания до Полша ще се организира от българското дружество и ще е за сметка на клиента - ще му бъде префактуриран. Клиентът си организира транспорта от Полша до Украйна. Поставени са следните въпроси:

1. Как следва да се отрази придобиването на стоката от българското дружество съгласно ЗДДС? Налице ли е вътреобщностно придобиване (ВОП) и какви доказателства трябва да бъдат събрани? Налице ли е право на приспадане на данъчен кредит?

2. Как следва да се третира сделката по продажбата между българското дружество и украинския клиент? На какво основание би следвало да се издаде и отрази фактурата за продажба?

По първи въпрос:

По смисъла на чл.13, ал.1 от ЗДДС, вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока и на всяко друго право на разпореждане със стоката като собственик, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл.6, ал.2, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка. Следователно, за да е налице вътреобщностно придобиване, е необходимо да са налице кумулативно следните условия:

- да е налице възмездна доставка на стока;

- стоката да се транспортира от територията на друга държава членка до територията на страната;

- доставчикът да е регистриран за целите на ДДС в другата държава членка;

- придобиващият да е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице.

Мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване се определя с оглед разпоредбата на чл.62 от ЗДДС. Съгласно чл.62, ал.1 от ЗДДС, мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато стоките пристигат и превозът им завършва на територията на страната.

В ал.2 на чл.62 от ЗДДС е посочено, че независимо от ал.1, мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато лицето, което придобива стоките, е регистрирано по този закон и е осъществило придобиването им под идентификационен номер, издаден в страната. Алинея 2 не се прилага, когато лицето разполага с доказателства, че вътреобщностното придобиване на стоките е обложено в държавата членка, където стоките са пристигнали или е завършил превозът им (чл.62, ал.3 от ЗДДС).

В случая е налице доставка на стоки, които се транспортират за клиента - българското дружество - от територията на Испания до територията на Полша, където се съхраняват в склад с цел последваща доставка до фирма в Украйна. Доставчик по тази доставка е испанската фирма, а получател е българското дружество. В случая за българското дружество е налице вътреобщностно придобиване с място на изпълнение на територията на страната, на основание чл.62, ал.2 от ЗДДС. Придобиването на стоки, осъществено под идентификационния номер, издаден в страната, няма да се обложи на територията на България, само когато лицето разполага с доказателства, че вътреобщностното придобиване на стоките е обложено в държавата членка, където стоките са пристигнали или е завършил превозът им.

Българското дружество придобива стоките под идентификационния си номер по ЗДДС и стоката се транспортира в Полша. Следва да се приеме, че вътреобщностното придобиване е с място на изпълнение на територията на страната и ДДС е изискуем от българското дружество на основание чл.84 от ЗДДС.

Съгласно чл.9, ал.1 от Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС), за доказване на обстоятелствата, че вътреобщностното придобиване на стоките е обложено в държавата членка, където стоките са пристигнали или е завършил превозът им, придобиващият по чл.62, ал.2 от закона следва да разполага с документ, удостоверяващ, че вътреобщностното придобиване на стоките е обложено в тази държава членка. Този документ се издава от компетентната приходна администрация на държавата членка, където стоките са пристигнали или е завършил превозът им.

Съгласно чл.117, ал.1 и ал.3 от ЗДДС начисляването на данъка при ВОП се извършва с протокол, който се издава не по-късно от 15 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем.

В случаите на чл.62, ал.2 от ЗДДС, за начисления ДДС с протокол по чл.117 от закона, не възниква право на приспадане на данъчен кредит. В този смисъл е и решение на Съда на ЕС по съединени дела C-536/08 и C-539/08 Facet Trading BV, съгласно което данъчно задължено лице, което е осъществило вътреобщностно придобиване на стоки под идентификационен номер, издаден в държава членка, различна от държавата членка, в която стоките пристигат или превозът им завършва, и не е доказало, че придобиването е обложено в тази държава членка, няма право да приспадне начисления ДДС по получено вътреобщностно придобиване.

Когато данъкът за вътреобщностното придобиване по чл.62, ал.2 от ЗДДС е начислен с протокол по чл.117, ал.2 от закона и впоследствие лицето, осъществило вътреобщностното придобиване, се снабди с документа по чл.9, ал.1 от правилника, на основание чл.10, ал.1 от ППЗДДС лицето коригира резултата от прилагането на чл.62, ал.2 от закона чрез анулиране на протокола по чл.117, ал.2, с който данъкът е начислен. За анулирането не се издава нов протокол. Протоколът се анулира най-късно на последния ден от данъчния период, през който лицето се е снабдило с документа по чл.9, ал.1 (чл.10 от ППЗДДС).

По втори въпрос:

При продажбата на стоката между българското дружество и украинския клиент, стоката се намира в Полша. Съгласно чл.17, ал.1 от ЗДДС, място на изпълнение при доставка на стока, която не се изпраща или превозва, е мястото, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността и на всяко друго право на разпореждане със стоката като собственик или при фактическото предоставяне на стоката по чл.6, ал.2.

В конкретния случай, доставката е с място на изпълнение на територията на Полша и следва дружеството да се запознае със законодателството в областта на ДДС на тази държава с оглед осъществяването на доставка там и евентуално задължение за регистрация.

Съгласно чл.86, ал.3 от ЗДДС, не се начислява данък при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.

Съгласно чл.113, ал.1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице - доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл.117.

По смисъла на чл.124, ал.2 от ЗДДС, регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него данъчни документи в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени.

Дружеството следва да се снабди с документите, доказващи осъществяването на доставките - договори, търговска кореспонденция, транспортни документи, документи за съхранение и др.

Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество “Захаринова Нексиа” ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и две внучки.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Данъчен консулт