Данъчната кампания в Гърция започна

Онлайн платформата за подаване на данъчни декларации за доходите от 2022 г. заработи от 31 март за 8,9 милиона данъкоплатци.

Основната промяна в процеса на подаване през тази година се отнася до процедурата за подаване на данъчна декларация за доходите на чужденци, която е  опростена. Създадени са нови и нови кодове за освобождаване от данък върху доходите при съдружие на физически лица, чиято основна дейност е земеделие.

За първи път индивидуалните кодове са предварително попълнени, с възможност за промяна, въз основа на данните, предадени към цифровата платформа myDATA. Данъкоплатците с деца на издръжка попълват в специални полета фамилното име на детето, както и номера на личната карта, ако е издадена.

Независимо дали семействата подават съвместни декларации или не, те ще получат отделни документи за данъчно оформяне въз основа на декларираните доходи от всеки партньор. След това, ако няма предстоящи задължения към данъчните органи, като например плащане на данък за имот, и се дължи данъчна отстъпка, сумата ще бъде възстановена относително бързо в банковата сметка на данъкоплатеца.

Отбелязва се, че създадените кодове за освобождаване от задължението за плащане на бизнес данък на предприятия, които през данъчната 2022 г. са увеличили с най-малко три дванадесети средния брой на своите служители на пълно работно време по отношение на предходната данъчна година, ще остават временно неактивни и ще бъдат предварително попълнени от AADE, веднага щом информацията бъде предадена от информационната система ERGANI на Министерството на труда и социалните въпроси. AADE незабавно ще информира бенефициентите по имейл, веднага щом съответната информация бъде налична за тях.

За собствениците на имоти, за да избегнат плащането на данък от наемите, които не са събрали през 2022 г., трябва да са подали иск срещу наемателите и да представят съответните документи на данъчната служба.

Припомняме, че глоби от 5 000 евро очакват собствениците на недекларирани имоти в Гърция, които се отдават чрез платформите Airbnb, Booking.com, HomeAway и т.н.  Облагането на доходите от краткосрочното даване под наем варира между 15% и 45%. За декларирани суми до 12 000 евро данъчната ставка е 15%, от 12.001 до 35.000 евро с коефициент 35% и от 35.001 нагоре с коефициент 45%.

За целта има създадена електронна платформа в сайта за публични приходи, която включва данни-кодове, така, че да е възможно регистрирането на даваните под наем недвижими имоти и следователно доходите от тях, които се инкасират от собствениците чрез Airbnb. Всеки недвижим имот получава конкретен номер, който собственикът вписва във всяка обява, която регистрира в дигиталната платформа от типа Airbnb.

За да може собственикът на недвижимото имущество да го дава под наем за кратък период, е необходимо да влезе с личните си кодове от TAXISnet в Регистъра за Недвижими имоти за Краткосрочен Престой и да регистрира имота си като получи Номер в регистъра (ΑΜΑ).

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа