Разширяват кръга на възможните служебни премиери
Смяна на националния празник няма да се гласува
До петък депутатите могат да внасят промени на предложените промени в Конституцията преди второто четене, което се очаква да е в пленарната седмица от 18 до 22 декември. Според източници на “Труд news” от управляващото мнозинство очакванията са промените в основния закон окончателно да бъдат приети преди Нова година.
От ППДБ обмислят да предложат разширяване на кръга на лицата, сред които президентът да прави избор на служебен премиер. Сегашното предложение предвижда да бъде назначаван или председателя на НС, или шефа на КС, или на БНБ. От ППДБ смятат, че е добре списъкът да обхваща всички лица, упоменати в Конституцията - върховни съдии, конституционни съдии, кметове, общински съветници и др.
Има разбирателство между ППДБ, ГЕРБ и ДПС за превръщането на Народното събрание в непрекъсваем орган. “Когато имаш действащ парламент, служебното правителство е под контрол”, мотивираха предложението депутати юристи. Според конституционалисти обаче това най-вероятно ще падне в Конституционния съд.
По отношение на прокуратурата до момента е постигната голяма степен на съгласие, текстът, който ще бъде гласуван на второ четене, е почти готов. От сегашния текст ще отпаднат думите “надзор за законност върху дейността на всички прокурори”. Сегашният текст бе атакуван с мотива, че според предлаганата формулировка главният прокурор може да се обади на всеки прокурор и да му каже какво да прави. В хода на дискусиите в конституционната комисия е отпаднала идея да се отнеме правото на главния прокурор да подава жалба до Конституционния съд.
Смяната на националния празник просто няма да се гласува или просто няма да се подкрепи.
В съдийския съвет, избираните от съдиите магистрати ще са повече от тези, които ще бъдат избирани от парламента - (2 по право, 5 от НС и 8 пряко избрани от съдиите). В прокурорския засега съотношението е 6:4 - (6 избрани от НС, 1 по право -гл. Прокурор, 1 следовател и 2 избрани от прокурорите).
По въпроса за индивидуалната конституционна жалба - всеки съд ще може да се обръща с такава до Конституционния съд по конкретно дело, ако страна поиска това. Ако гражданин иска да се жалва в Конституционния съд, той се обръща към районния си съд, който после сезира Конституционния.
Заради двойното гражданство
Ако отпадне забраната наши сънародници с двойно гражданство да се кандидатират за изборни длъжности и държавни постове, ДПС може да бъде и първа политическа сила.
Това заяви в интервю за “Труд news” на 15 ноември т. г. социологът Юрий Асланов. Той обясни, че тази забрана не позволява регистрирането като кандидати на местни авторитети зад граница. Асланов припомни, че ДПС и сега е първа политическа сила зад граница, но ако тази промяна в Конституцията бъде одобрена от парламента, движението може да получи допълнителен прилив на гласове от чужбина в порядъка на 200 - 250 хиляди. Това може обаче да се случи, ако избирателната активност се задържи на сегашните ниски нива. Ако е 50% или по-висока, няма как да стане.
Депутатите показаха воля за промени в Конституцията
България днес има нужда от политическа стабилност, с ясна евроатлантическа принадлежност и управление, в полза на хората, категоричен е Делян Пеевки.
На президента не му харесва, че България повече няма да тъне в безвремието на неговите служебни правителства, довели до геополитически колебания и икономическа и социална нестабилност, съобщи председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски в позиция, разпространена от пресцентъра на движението.
Пеевски определя поведението на Румен Радев като нервно и твърди, че за втори път в продължение на няколко дни държавният глава “се опитва да обърка евроатлантическата посока на България, като поставя под съмнение легитимността на Народното събрание”. “Добре би било президентът отново да си прочете правомощията и да се придържа към тях”, заявява председателят на ПГ на ДПС.
Той припомня, че неслучайно Конституцията е предвидила точно разделение на властите и институциите, като защита на независимостта на парламента и държавността от подобно въздействие.
“С промените в Конституцията, за които народните представители показаха политическа воля и съгласие, този срамен епизод от политическата ни история приключва и никога няма да може да се повтори”, се казва още в позицията.