Един от първите спасители при атентата в Сарафово: "Мосад" дойдоха след два часа с израелския посланик

Един от първите спасители при атентата в Сарафово: "Мосад" дойдоха след два часа с израелския посланик

Първоначално сигналът беше за запален автобус

Миризмата беше неописуема - на плът и изгоряла гума

Едно събитие завинаги ще остане в тъмната история на България. Само преди дни отбелязахме 12 години от кървавия терористичен акт на летището в Бургас. Автобус беше взривен - загинаха петима израелски граждани, българският шофьор на автобуса Мустафа Кьосов и атентаторът. Близо 40 души бяха ранени. 12 години по-късно, за първи път пред камера говори един от първите очевидци на трагедията - полицейски инспектор Пеньо Тонев. 

"Миризмата е нещо, което няма как да опишеш. Миризма на плът, на горяла гума, на пластмаса, на химикалите, които използваха от пожарната, за да гасят пожара", спомня си инспектор Пеньо Тонев.

18 юли 2012 година. Терористичен акт на летище Бургас край Сарафаово. "Първоначално сигналът беше за запален автобус с туристи в Сарафово. Погледнах нататък... в тази посока, и видях много голямо кълбо черен дим. И знам, че в този момент в Сарафово, заради лятото, имах един наряд с двама от моите колеги, и знам че тези двамата колеги няма да са достатъчни да поемат сигнала. Качих се на един автомобил от служебните и тръгнах нататък", разказва инспектор Тонев. 

Инспектор Пеньо Тонев е от първите, които виждат терористичната атака отблизо. С жертвите и мащаб, който не се е случвал в страната ни до този момент. "Първият ми ясен спомен, когато пристигнах на летището, беше командирът ми на смяна, който се опитваше с още един човек да качи тяло върху количка за багаж. От тази страна, от която подходих, видях, че не мога да продължа по-навътре и се върнах обратно от другата страна на терминала, за да видя там ситуацията как е ...хаос", спомня си той. 

Полицай Тонев и колегите му започват битката за спасяването на оцелелите. "Аптечката ми свърши буквално за секунди. Даже не си спомням на кой какво съм дал, като бинтове, като турникети". 

Полицай Тонев има опит от военни мисии в Прищина и Косовска Митровица. Бърз поглед в периметъра му дава ясна преценка че трябва бърза организация. "Направи ми впечатление, че колегите от пожарната са прекалено близко до мястото. Те си вършат работата. Опитах се да видя от къде другаде да се подходи, защото - като видях размера на щетата, беше ясно, че ще има линейки, ще има допълнително сили", заяви той. 

Терористичният акт е убила петима израелски граждани, българския шофьор на автобуса Мустафа Кьосов издъхва на път за болницата. Взривът е убил атентаторът, ранени са близо 40 души. Мобилизирани са всички реанимационни екипи и хирурзи от болницата в Бургас. Районът е отцепен.

"Мосад дойдоха може би след около 2 часа с израелския посланик. Изпратиха нарочен самолет с доброволци от тяхна религиозна доброволческа организация. Имат хората практика, когато някъде по света стане нещо такова, вдигат доброволците и те отиват и събират частите от телата на пострадалите", твърди инспекторът. 

12-години по-късно за инспектор Тонев най-тежко било да съобщи на близките на загиналите.
"Да срещнеш смъртта - не само в Косово, но и тук е така. Работата на улицата е доста показателна. Не е приятно, колкото и да си виждал и да си мислиш, че си подготвен. Винаги има един малък елемент, който да те накара да се разклатиш", заявява той.