Италия товари банките с данък „свръхпечалба“

Италия товари банките с данък „свръхпечалба“

Мярката е заради увеличаването на лихвените проценти

Котировките на кредитните институции се свлякоха, после загубите бяха възстановени

Вицепремиерът Антонио Таяни обвини ЕЦБ, че съсипва италианската икономика

Дясноцентристкото правителство на Джорджа Мелони реши да обложи свръхпечалбите на банките в Италия с 40% данък.

Става дума за огромните приходи, получените от кредитните институции от разликата между прилаганите от тях активни лихвени проценти и пасивните. Тоест спечелените пари от натоварването на жилищнте и потребителските заеми, както и на промишлените кредити с непрекъснато повишаваните от Европейската централна банка (ЕЦБ) лихви и задържането почти на нулево равнище на сумите, които банките изплащат като цена на средствата по депозитите и разплащателните сметки или иначе казано на парите на гражданите и фирмите.

Данъкът “свръхпечалба” ще бъде приложен за финансовата 2022 - 2023 г. и кредитните институции ще го плащат върху нетния си доход от лихви, когато той е над 3% от записаната в балансите им през 2021 г. стойност. Именно върху надвишената част ще се прилага таксата от 40%, която трябва да бъде платена на хазната до юни 2024 г., като “прагът” ще се повиши на 6% за печалбите през 2023 г., сравнени с тези от 2022 г.

Вицепремиерът и водач на дясната партия “Северна лига” Матео Салвини обяви пред журналисти данъка “свръхпечалба” като “мярка за справедливост” към най-ощетените от монетарната политика на ЕЦБ италианци и като адекватен отговор на непрекъснатото повишаване от институцията на лихвените проценти, причиняващо огромни допълнителни разходи най-вече на домакинствата. “Растящите лихви, които позволяват на банките да печелят много, въобще не са придружени от по-добри възнаграждения по сметките на техните клиенти”, каза Салвини. Според него прилагането на новия налог със задна дата ще вкара в държавния бюджет повече от 3 милиарда евро, с които изпълнителната власт ще е в състояние да окаже помощ на бедстващи млади семейства с рязко скочили вноски по заемите им за първо жилище. Вицепремиерът смята също така, че с парите от данъка “сврхпечалба” ще може да се осъществи и намаляване на някои данъци, прилагани към икономически слабите слоеве от населението, както и към изпаднали в затруднения семейни фирми и по-малки предприятия.

Другият вицепремиер Антонио Таяни, който е и министър на външните работи, отиде по-далеч от Салвини, тъй като обвини ЕЦБ и нейната шефка Кристин Лагард, че блокирали предприемаческата инициатива в Италия и дори спирали нейния икономически растеж. “От месеци казваме, че ЕЦБ греши, като повишава лихвените проценти и ето защо одобреният от правителството данък върху “свръхпечалбите” е неизбежна последица на тази политика”, обясни Таяни в интервю за в. “Кориере дела сера”.

Във вторник - първия ден след обнародването на решението на правителството, котировката на акциите на италианските банки се срина, регистрирайки в някой случаи загуби дори с над десет процента. Най-голямата кредитна институция в страната “Интеза Сан Паоло” се прости с 8,67% от капитализацията си, а втората “Уникредит” - с 5,49%. Фондовият пазар бе укротен с разпространеното от финансовото министерство официално съобщение, според което “мярката за справедливост” на кабинета щяла да включва “таван” на данъчната вноска, която няма да надвишава 0,1% от общите активи на банките. И в сряда кредитните институции възстановиха почти изцяло регистрираните предишния ден загуби.

Проектозаконът на правителството трябва да бъде приет от парламента и да влезе в сила в рамките на 60 дни, след като отдъхващите сега законодатели се върнат на работа на 5 септември.

Най-четени