Издателство „Български писател“ издаде сборника „Маски на времето“ – къси разкази от съвременни български автори. Заглавието е предизвикателно и има защо: динамиката в гледните точки, препускащият българин в надпревара с времето и пространството, социалните катаклизми, политическите бутафории и нравствени драми превърнаха живота ни в низ от фалш, пошлост и липса на национален идеал.
Сборникът беше представен на Литературната сцена по време на 51. Международен панаир на книгата, като събитието се водеше от Боян Ангелов и Анжела Димчева – съставители и редактори. „Традиция е в нашето съюзно издателство да излизат антологии с поезия и проза. „Маски на времето“ е панорама на написаното от наши автори през последните 2-3 години“ – каза Боян Ангелов.
Анжела Димчева отбеляза, че книгата е богата с тематичното си разнообразие, атрактивният дизайн е дело на Благой Иванов, а разказите засягат актуални проблеми в бита и социалната конфликтност в Европа и България. Авторите са различни по възраст и идейни позиции. Как пишат, защо пишат и за кого са предназначени техните истории? В разговор с публиката на тези въпроси отговориха част от присъстващите писатели: Йордан Колев, проф. Любомир Халачев, Банко П. Банков, Тео Буковски, Весела Люцканова. А Катя Зографова се върна към поезията на Никола Вапцаров, чието ново издание „Ще те целуна и ще си отида“ (билингва: български/английски) също беше на разположение на публиката.
Проф. Халачев говори за ролята на писателите днес: „Литературата има задача да възпитава, да посочва на хората да търсят изход от проблемите си, както и да ги учи да говорят правилно. Ужасно е, че в медиите се говори на един принизен език. Държавата няма стратегия за развитие на българската култура, Министерство на културата предлага само някаква спорадична помощ за авторите, а писането на роман е тежък целогодишен труд. Една от задачите на СБП е да се бори писателите да получат финансиране и признание“.
В рамките на събитието Боян Ангелов връчи на Христос Хартомацидис Почетна грамота за принос към съвременната българска литература по повод неговата 70-годишнина, като отбеляза, че неговите 15 книги са издадени на български и гръцки език, както и че той е сред най-ярките популяризатори на нашата литература в Гърция. Сред публиката бяха още поетите Добрин Финиотис, Петя Йотова, Даниела Добрева, Джина Дундова-Панчева, Станислава Пирчева-Ава, Александър Крумов и белетристите Димитър Шумналиев, Христо Добротинов, Бойка Асиова, Диана Димих, Божидара Цекова, Боряна Дукова.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш