Кипър приветства меморандума на САЩ за продажбата на оръжие, кипърските турци осъждат „подстрекателството към война

Кипър приветства меморандума на САЩ за продажбата на оръжие, кипърските турци осъждат „подстрекателството към война

Островът е под американско оръжейно ембарго от 1987 г. до 2020 г.

Кипър приветства меморандума на президента на САЩ Джо Байдън, с който се разрешават военни продажби, включително на оръжия, на острова, като важен етап, потвърждаващ признаването му като стълб на стабилността в източния средиземноморски регион, който е изпълнен с конфликти, съобщава Reuters.

С малка армия и без военновъздушни сили отбранителният арсенал на международно признатото правителство на етнически разделения остров е скромен, като остарялата военна техника е доставяна в миналото главно от засегнатата от санкции Русия.

Неговата армия е по-многобройна от по-добре оборудваната армия в отцепилия се север, подкрепяна политически и военно от Турция.

Островът е под американско оръжейно ембарго от 1987 г. до 2020 г. заради етническото си разделение, а задълбочаването на връзките между САЩ и Кипър се следи отблизо от Турция, която през септември ги разкритикува за подписването на пътна карта за засилване на сътрудничеството в областта на отбраната.

Декретът от сряда също така затвърждава значителния завой на Кипър към Запада. Дълго време разглеждан като намиращ се в сферата на руското влияние, връзките с Москва значително охладняха през последните години, и особено след нахлуването в Украйна през 2022 г.

„Този меморандум е ясно признание на Република Кипър като стълб на стабилността и сигурността в Източното Средиземноморие, с потенциал да допринесе допълнително за мира и управлението на хуманитарните предизвикателства“, се казва в изявление на кипърското председателство.

Министерството на външните работи на отцепилата се кипърска турска администрация в окупирания Северен Кипър заяви, че решението на САЩ показва, че международно признатото гръцко правителство на Кипър ще „продължи надпреварата във въоръжаването, сякаш се готви за война“.

„Призоваваме страните, които подкрепят подпалването на война от страна на кипърските гърци, да действат, като пресметнат последствията от тези действия, и да проявят разум“, се казва в изявлението и се добавя, че ще продължат да предприемат стъпки заедно с Турция за защита на сигурността на своите граждани.

Константинос Леймбиотис, говорител на ръководеното от кипърските гърци правителство, заяви, че Никозия се е съсредоточила върху чисто отбранителни действия. „Кипър е под окупация от повече от 50 години и повече от 40 000 турски войници са тук незаконно. Кипър е на отбранителна основа“, каза той.

Турското нахлуване в Кипър през 1974 г. е последвано от кратък преврат, вдъхновен от Гърция, след години на спорадично насилие между кипърските гърци и турци, довело до разпадането на администрацията с поделена власт през 1963 г.