Мандатът му като конституционен съдия изтича през ноември, ако бъде избран, трябва да подаде оставка
От април постът омбудсман е вакантен
Конституционният съдия Константин Пенчев е обсъждан за омбудсман, научи “Труд news” от депутати. Очаквало се до дни да бъде издигната кандидатурата му. Пенчев вече бе един мандат омбудсман от 2010 до 2015 г. След това се кандидатира и за втори мандат, но загуби от Мая Манолова.
В момента Пенчев е конституционен съдия. Той бе един от шестимата, които застанаха зад промените в конституцията за служебното правителство и с гласовете си решиха, че е нормално изборът на премиер от списъка по “домовата книга” да остане и занапред. Ако кандидатурата му бъде издигната до дни, както се очаква, и ако бъде избран за омбудсман, Пенчев ще трябва предсрочно да напусне Конституционния съд, където мандатът му изтича през месец ноември.
Новината за номинирането на Константин Пенчев за омбудсман вече е стигнала и до друг бивш национален застъпник за правата на хората - Мая Манолова, която също обявила, че ще се бори за поста. След обединението на левите сили нямало проблем кандидатурата є да бъде издигната от БСП, смятат народни представители.
“Труд news” научи, че аспирации към поста омбудсман имала и депутатката от ГЕРБ Екатерина Захариева, която бе правосъден министър от 2015 до 2017 г.
Ако омбудсманът бъде избран от НС в спешен порядък, е възможно заелият поста да се окаже и следващият служебен премиер, твърдят юристи. Според правилника на НС срокът за предлагане на номинации е 14 дни, но е възможно при приемане на процедурни правила, той да бъде намален до 7 дни.
Национален омбудсман страната ни няма от април, когато Диана Ковачева депозира оставката си пред парламента, за да замине за Страсбург в Европейския съд по правата на човека. Оставка подаде и заместник омбудсманът Елена Чернева-Маркова. Така домовата книга с възможни премиери се оказа с две опции по-малко.