Отличава се с дълбок и пресметлив ум, енергия и работоспособност
Иска да е регионален лидер, не е фен на Запада и се дистанцира от САЩ
На срещата на върха на БРИКС в Южна Африка беше решено организацията да се разшири с още шест участника. Сред тях е и Саудитска Арабия, пустинната монархия, която се къпе в петродолари, но която обаче напоследък нашумя в световните медии не само заради търговията си с въглеводороди, но и заради изграждането на футуристичния град Неом, със закупуването на футболисти-звезди с най-висок рейтинг за местните футболни клубове и със значителното либерализиране на съществуващите преди това правила на шариата тук.
Зад цялата модернизация на тази държава стои един човек, който де факто ръководи кралството и това е 37-годишния престолонаследник Мохамед бин Салман, който, въпреки че е много млад по стандартите на политическия елит, вече е наричан един от най-влиятелните хора в света.
Бяха арестувани 350 корумпирани лица
Мохамед бин Салман, или MBS, както е по-известен в западната преса, започва политическата си кариера през 2009 г. като съветник на баща си, настоящия крал Салман. През 2015 г. MBS оглави комисията за борбата с корупцията. Веднага след назначаването си престолонаследникът поведе безпрецедентна антикорупционна кампания и над 350 души, включително 11 принцове, бяха арестувани по обвинения в злоупотреби. Това действие беше възприето като прочистване на политическите конкуренти, въпреки че мнозина казаха, че такава дръзка атака срещу недосегаемите преди това членове на елита е закъсняла и принудена стъпка за благосъстоянието на кралството.
По един или друг начин, от този момент нататък MBS твърдо се утвърди като политик номер едно в страната, макар и ограничен от регалиите и авторитета на краля-баща. Постът на премиер, който получи миналата година бетонира окончателно Мохамед бин Салман като де факто управителя на Саудитска Арабия.
Младият реформатор
Престолонаследникът донесе големи промени в доста консервативната Саудитска Арабия. През годините на политическата си кариера той придоби славата почти на хипстър, която му позволи да се появява публично в къси панталони, да играе видео игри и да кани като милиардерите от Силициевата долина. Но както политическите съратници, така и опонентите отбелязват дълбокия му и пресметлив ум, енергията и работоспособността на престолонаследника. За броя на отговорностите, които сам беше поел, MBS дори беше наречен "г-н Всичко".
На първо място, MBS се застъпва за отстъпление от религиозния догматизъм на уахабитите, който царуваше в кралството в продължение на много години. Той се застъпва за един по-умерен и светски вектор на исляма, който се смята за по-близък до произхода на това учение. През последните години ежедневието на кралството се промени. В страната се отварят търговски центрове, кина и дори стендъп клубове, а положението на жените сериозно се подобри като например им беше разрешено самостоятелно да управляват автомобилите си, а делът женският труд в икономиката се утрои, включително и назначаването на принцеса Рима бинт Бандар Ал Сауд за посланик на кралството в САЩ. На фона на смекчаването на реда в страната местната полиция за морала, която стриктно следеше за спазването на нормите на шериата, постепенно започва да губи своето влияние и присъствие на обществените места. Използвайки инструментите на меката сила, Саудитска Арабия изгражда футуристичния град Неом, който трябва да привлече милиони туристи, след като инвестира в зелената енергия, в технологията за обезсоляване на морската вода и кибер спортовете, и след като доведе в кралството футболни звезди от световна класа като Кристиано Роналдо и Карим Бензема.
Лидер в Близкия изток
Във външната политика MBS през последните години се опитва да играе ролята на миротворец в борбата за статута на регионален лидер в Близкия изток. През последните години Саудитска Арабия предприе редица важни стъпки към бившите си противници. Така тази година със съдействието на Китай Саудитска Арабия възстанови дипломатическите си отношения с Иран, които бяха прекъснати през 2016 г. след нападението срещу посолството на кралството в Техеран. През май същата година, с усилията на престолонаследника, Сирия се върна към формата на Лигата на арабските държави, от която беше изключена през 2011 г. Съдейки по изтичането на информация в пресата, саудитците дори са готови да признаят и Израел.
В същото време престолонаследникът не е фен на Запада, за разлика от много други близкоизточни потомци на богатите семейства, като той дори получи своето образование в родината си. Сега Рияд активно се дистанцира от САЩ и укрепва сътрудничеството си с Китай и с Русия. Онзи ден стана известно за въвеждането на изучаването на китайски в училищата и университетите на кралството. Според бившия френски посланик в Рияд Бертран Безансено саудитците са реалисти и разбират, че все още са зависими от американците, но смятат, че САЩ са станали по-слаби.
След като най-накрая успя да създаде регионални съюзи и двустранни отношения, престолонаследникът се сега се завъртя към статута на независим играч на по-високи нива. Доказателство за това е срещата на върха, организирана от MBS в Джеда за разрешаването на украинската криза.
Но това не е границата на амбициите на престолонаследника. Самият Мохамед бин Салман вярва, че Близкият изток ще се превърне в нов център на силата вместо застаряващата Европа, ако основните страни от региона могат успешно да преминат през трансформацията. Като се има предвид политическата тежест и младата възраст на един политик, MBS вижда себе си като архитект на тези промени и бързо се движи към тази цел.
„Ако ние успеем, много страни ще ни последват и след 30 години ще го има арабското възраждане. Това е войната на Саудитска Арабия, това е моята война, която приемам лично и няма да умра в нея, докато Близкият изток не стане световен лидер“, каза престолонаследникът още през 2018 г. на един инвестиционен форум в Рияд.
(Превод за "Труд news" - Павел Павлов)