Опасности при зимния лов

Опасности при зимния лов

Особени грижи трябват за ръцете

Топли, леки и удобни за стрелба дрехи

Усилено хранене и продължителен сън

По принцип дрехите за зимен лов трябва да бъдат топли, леки, удобни за стрелба. Под най-силното въздействие на ледения вятър обикновено се намират коленете, гърдите. Когато се отива на лов, най-добре е да се подшият под дрехите на тези места парчета вълнен плат. Особени грижи са необходими за ръцете. Те трябва винаги да бъдат топли. В противен случай човек трудно би боравил с пушката.

При връщане в ловната хижа или у дома не е лошо да се вземе топъл душ или вана. Препоръчва се усилено хранене и продължителен сън /час –два повече от обикновеното/.

Да се ходи из дълбокия сняг е доста трудно. Затова при силна физическа умора трябва да се хапнат няколко лъжички захар или бонбони. Този допинг може да се използва от хора на всички възрасти /за разлика от разните други стимулатори/.

След  дълго стоене навън човек може да почне да позамръзва. Първите признаци са: усещане на хлад и пробождания на поразения участък. След това кожата побелява и загубва чувствителността си. При появяване на тези симптоми е необходимо веднага да се разтрие пострадалото място и да се завие с шал или друга подходяща платнена материя.

Разтриването не бива да става със сняг или с позамръзнала ръкавица: острите парченца лед биха наранили леко кожата. Ако измръзнат пръстите на крайниците, трябва да се поразтрият. А след прибиране в ловната хижа да се потопят в гореща вода - до възстановяване на кръвообращението.

Краката изстиват по-малко, ако преди отиване на лов се измиват с хладка вода. Най-лесно мръзнат пръстите на нозете в тесни и влажни обувки. Ако в силния студ се ходи на лов с ботуши, най-добре е пръстите на краката да се обвият с вестници: това ги предпазва от замръзване. Естествено, ако имате нов модерен екип, някои от тези съвети отпадат.

Птичи грип

Заразяването на ловците с птичи грип става при директен контакт с болни отстреляни прелетни птици, когато не е спазена лична  хигиена по време на лов /пушене на цигари или хранене с мръсни ръце, замърсени при изваждането на вътрешните органи или пък измиване със застояла блатна вода/. А заразяването може да се получи и след  консумация на птиче месо, добито в лоши санитарни условия и недостатъчно термична обработка.

При хората болестта се проявява с грипоподобни признаци - конюнктивит, висока температура, кашлица, пневмония. Най-чувствителни към заболяването са възрастните, децата, при които понякога изходът може да бъде и летален.

Риболовният успех през декември

Всеизвестно е, че първият зимен месец е неприятен за риболов. Но най-ревностните почитатели на този спорт не пропускат нито един приветлив декемврийски ден. Край по-дълбоките тихи води с успех може да се уловят дъгова пъстърва, михалца, скобар, костур. Нужни са по-дребни кукички и възможно най-тънко влакно. Най-подходяща стръв е естествената, тъй като жизнените функции на рибите са ограничени и те не налитат лакомо на примамките. За да има сполука, замята се  „на тежко”. За улов са забранени речната пъстърва и сивенът, които се намират в размножителен период. Ловът е свързан с много движение, което създава голямо натоварване на сърдечно-съдовата система, на дихателния и мускулния апарат. Дори при бавно, спокойно ходене пулсът се учестява с 10-20 на сто. Трябва да се има предвид, че ловецът носи пушка, боеприпаси, храна. Често се налага да се преодоляват стръмнини, блата, да се преминава през гъсталаци. В такива случаи натоварването на всички органи и системи е пределно голямо.

За да не се чувства силна жажда през деня, сутрин трябва да се изяде нещо солено и след това да се изпие достатъчно количество чай или вода. Течността в организма се свързва със солта, отделянето на пот е по-ограничено и жаждата не се чувствува така силно.

Любопитството

Любопитството е присъщо на рибите. Килките, сайрите, кефалите и сардините винаги се насочват към източника на подводна светлина. Вероятно това  се дължи на изследователския рефлекс. Електрическата светлина е необикновено явление под водата и рибите се приближават, за да го разгледат. В последствие в зависимост от начина на живот на различните риби у тях се създават най-различни рефлекси по отношение на източника на светлина. Ако възникне отбранителен рефлекс тя дълго се задържа в осветеното място.

Унаследените рефлекси се проявяват при животните в различни стадии на тяхното развитие. Те постъпват така, както постъпват и техните родители, още през първите дни на раждането си. Понякога рефлексът трябва да бъде затвърден и затова е нужно определено време. А понякога онаследените реакции могат да се проявят още преди появата на животното на бял свят.

Портретчета

Тодор Славчев

Може определено да се каже, че образът, който ни гледа от снимката отдавна се е врязал в съзнанието на по-старите български ловци и въдичари. Той беше редом с тях на излетите им, на конференциите им, на всички по-големи тържества и конгреси. Винаги беше пъргав, забързан - ако не с пушка, то с фотоапарат. Неговото присъствие беше не само привичка за хората, които ловуват, въдичарстват или правят някакъв сериозен форум. И така в продължение на десетилетия той сътрудничеше  на „Лов и риболов”. Чрез фотоапарата си поднасяше на обществеността определени образи и събития.

Любовта на Тодор Славчев към фотоизкуството води началото си някъде от преди Втората световна война. Надъхан от случващото се около себе си, той е един от най-добрите репортери, отразяващи Отечествената война /1944-1945г./
Обичта му към нашата тема е плод на хобито му - лова и риболова. Веселият, жизнерадостният, приветливият фотограф беше нещо като талисман на всички журналисти, които имаха отношение към ловната тематика. Дали всичко това не спомогна пътят му на живота да бъде достатъчно дълъг и плодоносен - изживя над 90 праведни години.

Най-четени