Орбан след срещата с Тръмп: Добри новини, той ще разреши проблема с мира

Орбан след срещата с Тръмп: Добри новини, той ще разреши проблема с мира

Унгарският премиер Виктор Орбан се срещна с Доналд Тръмп в Мар-а-Лаго след срещата на върха на НАТО. Двамата обсъдиха „възможностите за мир“, каза говорител на премиера.

Орбан усилено настоява за прекратяване на огъня в Украйна.

Срещата между Тръмп и Орбан беше „следващата спирка от неговата мирна мисия“, каза говорителят на Орбан. „Дискусията беше за възможностите за мир“ 

Самият Орбан написа в "Х":

Мирна мисия 5.0. За мен беше чест да посетя президента Доналд Тръмп в Мар-а-Лаго днес. Обсъдихме начини за постигане на мир. Добрата новина на деня: той ще го разреши!

Лидерът на националистите Орбан, дългогодишен поддръжник на Тръмп, направи изненадващи посещения в Киев, Москва и Пекин през последните две седмици на своя собствена „мисия за мир“. Това разгневи съюзниците от НАТО.

Срещата му в Москва с руския президент Владимир Путин по-специално раздразни някои други членове на НАТО, които казаха, че пътуването дава легитимност на Путин, когато Западът иска да го изолира заради войната му в Украйна. Орбан пътува и до Киев, преди да посети Москва, но не е казал на украинския президент за мисията си в Русия, каза Володимир Зеленски, отхвърляйки амбицията на Орбан да се играе ролята на миротворец.

"Не всички лидери могат да водят преговори. Трябва да имате известна власт за това", каза Зеленски по-рано на пресконференция на срещата на върха на НАТО.

Съветникът по националната сигурност в Белия дом Джейк Съливан, попитан за инициативата на Орбан, каза, че Украйна с право ще бъде загрижена за всеки опит за преговори за мирно споразумение без участието на Киев.

„Какъвто и авантюризъм да се предприема без съгласието или подкрепата на Украйна, не е нещо, което е в съответствие с нашата политика, външната политика на Съединените щати“, каза Съливан.

Самозваната мирна мисия на Орбан също раздразни много членове на Европейския съюз, чието ротационно председателство Унгария пое в началото на този месец.

Унгарското посолство във Вашингтон отказа да коментира планираната среща с Тръмп, пишат от Reuters.

Орбан присъства на среща на върха на НАТО, организирана от президента демократ Джо Байдън. Делегацията на Унгария изрази опозиция на ключови позиции на НАТО, като същевременно не блокира алианса да предприеме действия.

Външният министър Петер Сиярто каза пред Reuters в сряда, че Унгария вярва, че второто президентство на Тръмп ще засили надеждите за мир в Украйна.

Орбан се надява да сложи край на войната чрез мирни преговори, включващи както Русия, така и Украйна, според Сиярто.

Самият Тръмп каза, че бързо ще прекрати войната. Той не е предложил подробен план за постигането на това, но Reuters съобщи миналия месец, че съветници на бившия президент са му представили план за прекратяване на войната отчасти чрез предоставяне на бъдеща помощ на Киев в зависимост от присъединяването на Украйна към мирните преговори.

През последните няколко месеца чуждестранни служители редовно търсеха срещи с Тръмп и ключовите му съветници, за да обсъдят външната му политика, ако той победи Байдън на изборите на 5 ноември. Проучванията показват, че Тръмп увеличава преднината си пред Байдън.

Един съветник, Кийт Келог, се е срещнал с няколко високопоставени чуждестранни служители в кулоарите на срещата на върха на НАТО.

Орбан изглеждаше изолиран при откриването на срещата на НАТО за Украйна в четвъртък, седнал сам, докато други лидери разговаряха скупчени заедно.

Двама европейски дипломати споделиха пред Ройтерс, че съюзниците от НАТО са разочаровани от действията на Орбан около срещата на върха, но подчертаха, че той не е блокирал алианса да предприеме действия срещу Украйна.

Много лидери на ЕС дадоха да се разбере, че Орбан не говори от името на блока в дискусиите си за войната в Украйна.

"Не мисля, че има смисъл да водим разговори с авторитарни режими, които нарушават международното право", каза финландският президент Александър Стуб.

Унгария също се разграничи от своите съюзници в НАТО по отношение на Китай, който според алианса е фактор за военните усилия на Русия и представлява предизвикателство за сигурността. Унгария не иска НАТО да се превърне в "антикитайски" блок и няма да го подкрепи в това, каза Сиярто в четвъртък.