По какво да познаете пневмония без температура

Кашлицата винаги навежда на мисълта за пневмония, дори да нямате температура.

В сезона на настинките и грипа

Кашлица, интоксикация, недостиг на въздух, плеврит и постепенно влошаване са сигурни индикации

Говори за отслабен имунитет на организма

Пневмонията обикновено е възпалително състояние, което засяга алвеолите в белите дробове. Смята се, че около 450 милиона души по света (7% от населението) страдат от пневмония всяка година, което води до 4 милиона смъртни случая.
Пневмонията може да бъде причинена от вируси и бактерии. По-рядко се срещат гъбични, паразитни и протозойни причинители. Има неинфекциозни причини за пневмония: токсични, алергични, автоимунни, изгаряне, радиация. Съществуват и идиопатични интерстициални пневмонии, при които причината за заболяването остава неясна.

Изпотяване и „свиркащо“ дишане трябва да ни алармират

Често пневмонията започва с увреждане на горните дихателни пътища, а след това, когато състоянието и здравето се влошат, може да се развие самата тя. Основните й прояви обикновено включват треска (повишена телесна температура над 37 градуса), продуктивна кашлица (с храчки), която може да бъде придружена от болка в гърдите (главно при дълбоко дишане), задушаване (усещане за липса на въздух), „свиркащо“ дишане, хрипове.

Често се срещат и симптоми като втрисане или треска, изпотяване, главоболие, загуба на апетит, слабост, повишена умора, лошо настроение, цианоза на кожата (оцветяване в синьо), болки в мускулите, болки в ставите, гадене (дори повръщане), възможно понижаване на кръвното налягане и повишен сърдечен ритъм и пулс, сънливост, замъгляване на съзнанието и депресия.

Треската показва, че тялото се бори

Повишаването на температурата придружава около 70-75% от пневмониите, в други случаи температурата може да бъде нормална или дори ниска.

Треската сама по себе си не е болест; по-скоро това е физиологичен отговор на болестта. По същество тялото повишава температурата си, за да унищожи патогените и да се бори с инфекцията. Пневмонията без температура обикновено показва намален имунен отговор. Такъв може да има при хора на възраст 65 и повече години, бременни, новородени, особено недоносени, бебета и малки деца под 2-3 години.

Редица други условия също могат да повлияят на имунитета: ХИВ/СПИН, химиотерапия, прием на определени лекарства като кортикостероиди или други, които потискат имунната функция, автоимунни заболявания (лупус, множествена склероза, ревматоиден артрит), трансплантация на орган или кост, употреба на алкохол или тютюн.

Пневмония без температура е по-вероятна при хора със сърдечни или белодробни заболявания като кистозна фиброза, астма, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), белодробен емфизем, инфаркт.

Симптоми на „скритото“ белодробно възпаление

Кашлица. Трудно е да си представим пневмония без кашлица. Първо, защото по време на възпаление в алвеолите и бронхите се натрупва възпалителен секрет, който по законите на нашето тяло трябва да бъде изведен оттам. Следователно първо се появява суха кашлица, след това или веднага - продуктивна.

Симптоми на интоксикация. Дори телесната температура да остане нормална, здравословното състояние на човек с пневмония едва ли може да се нарече идеално. Изпотяване, повишена умора, слабост, главоболие, болки в тялото – рядко има инфекциозен възпалителен процес без тези симптоми. Интоксикацията се причинява от прекомерното производство на ендогенни токсини по време на борбата на организма с инфекцията и в резултат на разпространението на микроорганизми, продукти от техния метаболизъм и разпадане.

Диспнея. В резултат на развитието на възпаление в белодробната тъкан може да се наруши обменът на кислород и въглероден диоксид в алвеолите. Може да се развие дихателна недостатъчност. Характерен симптом на дихателна недостатъчност е недостиг на въздух, пациентите често се оплакват от усещане за "усилие" при извършване на дихателни движения. Субективният задух не винаги е индикация за интензивно лечение. Само лекар може обективно да оцени тежестта на дихателната недостатъчност.

Плеврит. Понякога плеврата, лигавицата на белия дроб, участва във възпалителния процес. Плевритът може да се разпознае по появата на болка в гърдите от засегнатата страна при дишане/кашляне/лежане на същата страна. Като правило, когато възникне плеврит, симптомите на интоксикация се засилват.

Постепенно влошаване. Две седмици по-рано се появява възпалено гърло, след това започва суха кашлица, която през последните 2 седмици се променя на продуктивна. Общото здраве не се подобрява, а се влошава и кашлицата не носи облекчение, дори зачестява.

Лечението е насочено към причинителя

Рентгеновата снимка показва със сигурност дали се развива пневмония.

Основното лечение на пневмонията, ако може да се установи нейната причина, е насочено към причинителя на заболяването (обикновено антибактериална терапия). Патогенетична и симптоматична терапия също може да се използва активно (пиене на много течности, антипиретични и противовъзпалителни лекарства, средства, които разреждат храчките и отхрачващи, антитусиви). Рисковете от усложнения при пневмония след откриването на антибиотиците са значително по-ниски и засягат предимно отслабени хора с хронични заболявания, старци и деца.

Възможни усложнения

Белодробна недостатъчност. Тежкото възпаление и натрупването на течност в белите дробове може да доведе до много сериозни затруднения в дишането, особено за тези, които вече имат белодробно заболяване като астма или ХОББ.
Белодробен абсцес. Това е колекция от гной в кухините на белия дроб. Белодробните абсцеси трябва да бъдат дренирани и в някои случаи трябва да бъдат отстранени хирургически.

Бактериемия. Това е разпространението на бактерии, причиняващи пневмония, в кръвта. Бактериите могат да се разпространят в други органи, което води до опасни състояния като бъбречна недостатъчност и менингит.

Плеврален излив. Тъканта, покриваща гръдната кухина и заобикаляща белите дробове, може да стане нежна или възпалена, което води до изпълване на белите дробове с течност. Тази „вода в белите дробове“ може сериозно да засегне дишането. Заболяването се лекува чрез източване на течността с помощта на катетър или гръдна тръба, понякога изискваща операция.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве