Ние сме в 33-годишна политическа война и няма признаци за мирни договори и след 5 парламентарни избора в 2 години
Имаме три независими власти - законодателна, изпълнителна и съдебна, зависими от други две власти
Едно американско списание написа за професор Мъри Гел-Ман (1929-2019): „It can’t be easy being the Man with Five Brains in a world with plenty of Men With Half a Brain“ (Не може да бъде лесно на човек с пет мозъка в свят с много хора с половин мозък). През 1969 г. Мъри Гел-Ман получи Нобелова награда за физика за откриването на кварките – „странните“ и „чаровни“ елементарни частици. В книгата си „Кваркът и ягуарът“, когато говори за „уплътняване“ на едно съобщение, споменава за учителка в начално училище, която дала за домашна работа написване на съчинение от 300 думи. Един ученик, който играл през целия ден, на другата сутрин написал, перифразирам: „Вчера видях, че убиват прасетата на съседите. Аз се подадох от прозореца и започнах да викам: помощ, помощ, помощ…“. Така съчинението станало точно 300 думи.
Като чуха това, прасетата започнаха да викат: „Мамка им и депутати, никакви се не обаждат“, перифразирайки „Мамка му и прасе, ....“ от сборника с разкази “Свирепо настроение“ на Йордан Радичков. За което едно българско списание написа: „Не е лесно да бъдеш човек с мозък и душа в страна с 240 депутати с половин мозък и половина душа“. А прасетата запитаха: „Като са такива депутатите, защо хората ги избират и преизбират?“
На 25 ноември 2022 г. вестник „Труд News” публикува есето ми „В очакване на „българин, спуснат от машина“ – неочаквана помощ, описвана в древногръцките трагедии, където безизходните ситуации се разрешават от “Бог, спуснат от машина“ (Deus ex machinа). Но не и на сцената на 49-то (XLIX) Народно събрание (НС).
През пролетта на 1891 г. корабът “Oceanien” отплава от Франция за Таити. Един от пътниците е художникът Пол Гоген. Влюбен в естрогенната екзотика на острова, той превръща любовта и меланхолията си в експресионистична палитра от цветове. В единия ъгъл на една от картините си, Гоген изписва: D’оu venons nous? Qui sommes nous? Où allons nous? (Откъде идваме? Кои сме? Къде отиваме?) – едни от най-съществените въпроси за човека. Отговорът на „Откъде идваме?“ е даден от Чарлз Дарвин на 24 ноември 1859 г., когато е публикувано първото издание на книгата му „Произход на видовете” – ние идваме от трудолюбивите маймуни.* Не знаем, обаче, нито „Кои сме?” – добри хора или убийци на хора? Нито „Къде отиваме?” – особено сега, когато бушува войната Русия–Украйна (всъщност, геополитическата надпревара САЩ–Русия).
В историята на света не за първи път настъпват подобни критични събития. И решенията често са били погрешни, особено в България.
В древногръцката комедия „Лизистрата“ на Аристофан жените лишават от секс съпрузите си и това спира войната между Атина и Спарта. У нас този призив може да се осъществи, ако звучи така: „Съпруги и любовници на депутатите, стиснете краката си, докато не съставят ново правителство!“ Вестфалските мирни договори от 1648 г. слагат край на Тридесетгодишните религиозни войни (1618 – 1648 г.) и католиците и протестантите намират компромисното равновесие.
Ние сме в 33-годишна политическа война и няма признаци за мирни договори и след 5 парламентарни избора в 2 години. И още, депутатите, министрите и президентът да си спомнят, че България във Втората световна война се присъедини през 1941 г. към силната тогава Германия. И обяви война на Великобритания и САЩ. Ето част от речта на председателя на НС: „Ние българите формално и фактически се разбрахме с нашите сърдечни приятели германците и италианците и техният съюзник Япония.“ И през 1943–1944 г. британски и американски самолети бомбардираха мирните граждани и къщите им в София и други български градове. Сега това звучи така: „Ние, българските депутати, формално и фактически се разбрахме с нашите сърдечни евроатлантически приятели.“ И през 2023–2024 г. кой от тях ще ни бомбардира?
Така, Дамоклевият меч виси заплашително над третия въпрос на Гоген – Къде отиваме? Сега, когато геополитиката пак отвори „Кутията на Пандора“, Quo vadis, Bulgaria? (Къде отиваш, България?). Имаме три независими власти (законодателна, изпълнителна и съдебна), зависими от две власти – евроатлатическата и руската.
Заради това, „Мамка му и правителство, никакво не се обажда. Ами сега къде да го търсим? В тази държава всички са дошли на власт да крадат, но никой не е дошъл да дава. Неграмотници, за вас няма ли правилник за морал“ – не знаете ли, че в България има и образователна, и демографска катастрофа. Например, през 2021 г. са умряли 148 995 българи. Това, делено на 365, означава национална трагедия: 408 българи са умирали всеки ден през 2021 г., а са родени по-малко 200 деца на ден.
Така е, защото „сега пируват конюнктурните човечета“. (Ендре Ади (1877 – 1919). Нещо ново, българско, хубаво, голямо кога – най-после – ще извършите вий, свирепи депутати?
*Откакто научих, че трудът е превърнал маймуната в човек, търся, но не намирам, отговор на „защо мързелът не превръща човека в маймуна, а го превръща в депутат на XLIX и L НС?“ Където няма страдащи от анорексия, всички боледуват от булимия – психично разстройство, характеризирано с лакомия, последвана от желание за освобождаване от изядената храна чрез повръщане. Финансовата булимия е хронична лакомия за пари, която не е последвана от желание за освобождаване от натрупаните пари чрез филантропия (човеколюбие).
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш