СЗО създаде комисия за борба със самотата

СЗО създаде комисия за борба със самотата

По-лошо от пушенето и затлъстяването

Социалната изолация увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания и болест на Паркинсон с 30 на сто

Проблемът засяга не само стари хора, а и тийнейджъри

Световната здравна организация (СЗО) обяви създаването на комисия по социални отношения. Основната цел на събраната група от експерти ще бъдат проблемите на самотата. Според СЗО престоят в социален вакуум, без общуване с други хора, води до тежки последствия. Новата комисия включва лекари, влиятелни интелектуалци, активисти и 11 големи политически фигури.

В продължение на три години те ще анализират централната роля на социалните връзки. По-специално, ще изучават въпроса как борбата срещу самотата в съвременния свят може да подобри благосъстоянието на хората и обществото като цяло, да насърчи икономическото развитие, социалния прогрес и иновациите.

В свой доклад СЗО отбелязва, че не само старите хора страдат от самота: хора от всички възрасти са изправени пред негативните последици от изолацията. Така например, според изследване на организацията, този проблем засяга от 5 до 15% от тийнейджърите.

„Високите нива на социална изолация и самота по света имат сериозни отрицателни последици за здравето и благосъстоянието на населението. Хората без силни социални връзки са изложени на повишен риск от инсулт, тревожни разстройства, деменция, депресия и самоубийство“, казва генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.

Докладът на организацията подчертава също, че самотата може да бъде по-опасна от тютюнопушенето, алкохолизма, липсата на физическа активност, затлъстяването и замърсяването на въздуха. Освен това увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания и болестта на Паркинсон с 30%.

Най-четени