Паметникът на майстор Колю Фичето пред Музей "Възраждане и Учредително събрание" във Велико Търново е обновен. Щателното почистване е извършено от скулптора Денислав Сираков и Стоян Янакиев. Инициативата е на Сдружението "За старите зидари" и със специалното разрешение на главния архитект на Община Велико Търново Николай Малаков.
Освежаването на паметника, който е изработен от травертин, е отнело два дни.
"Първоначално скулптурата бе обработена със специален италиански реставрационен препарат. При втория етап бе използвано водно бластиране. Финалната процедура бе извършена с италиански консервационен препарат, който гарантира съхраняването на паметника", разкри Денислав Сираков.
Той допълни, че основно е почистена и стената, върху която е изписано житието на възрожденския строител. Тя е била надраскана с графити и отстраняването им от порестия камък е било изключително трудоемко.
Творецът споделя, че историята на паметника е изключително интересна.
"Велико Търново е един уникален град, създаден от самата природа. Може да се сравни може би само с Толедо. Когато започнахме да работим, имахме предвид да запазим всичко онова, което е създадено преди нас. Моят баща е от Велико Търново. И като потомък на търновци изпитвах особено вълнение и особен свой личен ангажимент. Впоследствие продължих да работя главно в областта на синтеза", споделя арх.Иван Касъров, който съвместно с арх.Никола Николов разработват градоустройствения план на Велико Търново, по който работят през 1962-1963 година.
Арх.Касъров разказва още, че със скулптора Иван Нешев е правил паметника на Кольо Фичето пред сградата на конака, строена от него. Работил е и по идейния проект за паметник на Ивайло на хълма Света Гора, но поради липса на средства работата е прекъсната.
"Характерният за 70-те и 80-те години стремеж към синтез на изкуството с архитектурата изразява стилно вписаният във възрожденската аркада паметник на уста Кольо Фичето (1979). От фигурата лъхат твърдост, целокупност и сила. Здраво поставена, тя тежи на мястото си с дяланите, едро обобщени форми и равновесни обеми, симетрично центрирани по вертикалната ос. Светлосенъчната игра по грапавините на камъка събужда суровата му природа, която подсилва усещането за истинска склупторност", обяснява арх.Касъров.
Паметникът на Кольо Фичето, е изпълнен от бял травертин и е открит в чест на 1300-годишнината от създаването на Българската държава и стогодишнината от смъртта му. Огромната фигура на забележителния майстор е с поглед към сградата на Конака, в който са били посрещнати руските освободители и е заседавало Учредителното събрание при изработването на Търновската конституция. В непосредствена близост до белокаменната фигура се изгражда мемориална стена, върху която са изваяни паметните дати 1800-1881– годините на неговото раждане и смъртта на Колю Фичето, и детайли от неговите най-известни архитектурни творби. Паметникът е част от монументалната украса на сградата на Музей "Възраждане и Учредително събрание".