Съпругата на Зеленски не била купувала Bugatti, станала мишена на фалшиви новини

Profimedia Images

Олена Зеленска, съпругата на украинския президент, стана мишена на фалшива новина, че е купила луксозен автомобил по време на посещението на двойката в Париж миналия месец. Фалшивите новини са част от руска дезинформационна кампания, твърди анализ на CNN, позоваващ се на мнения на експерти по дезинформация.

Видеозапис, генериран от AI, показва фалшив служител на Bugatti в Париж, който твърди, че Олена Зеленска е купила новия ѝ модел, Bugatti Tourbillon, за 4,5 милиона евро (около 4,8 милиона долара) на 7 юни. Анализът на кадрите показва, че видеото съдържа намеци за груб фалшификат, от съкращения във видеото до странни движения на устните и устата, казва Клеман Брианс, изследовател в компанията за киберсигурност Recorded Future.

Клипът обаче събра около 18 милиона гледания за 24 часа в платформата X, където беше публикуван повторно от проруски инфлуенсъри. Bugatti заяви в изявление във вторник, че представителството му в Париж, управлявано от Autofficina Parigi, компания от Car Lovers Group, е станало жертва на няколко престъпления и "остро осъди тази кампания за дезинформация".

"Предполагаем продавач, който твърди, че принадлежи към групата на автомобилните ентусиасти и неговата Schumacher Group, публикува видео в социалните медии, в което посочва, че представителството на Bugatti в Париж е продало превозно средство на украинската президентска двойка", се казва в изявлението.

Групата "яростно отрече както съществуването на сделката, така и съществуването на фактурата". "Задължителните правни данни не фигурират във фактурата, цената на превозното средство също е грешна, цената на опциите и техните описания са неточни и непоследователни, графиките са остарели", се добавя в изявлението.

В него се казва още, че групата е подала наказателна жалба за фалшификация, използване на неистина, представяне под чужда самоличност и клевета, но не каза срещу кого е подадена жалбата. Clarity, стартираща компания за киберсигурност с изкуствен интелект, която се бори с deepfakes, каза пред CNN, че анализът на видеото показва "манипулации с изкуствен интелект, особено на чертите на лицето".

Видеото идва от уебсайт на френски език, Verite Cachee France, чието съдържание изглежда е генерирано от изкуствен интелект. Анализ на CNN показва, че Verite Cachee е основана едва на 22 юни 2024 г. и някои от страниците й съдържат фалшиви статии. CNN не успя да намери лице за контакт за подробности на този сайт.

Освен това заглавието на уебсайта не използва ударения – правилното изписване би било Vérité Cachée – което поставя още повече съмнения в неговата автентичност. Дарън Линвил, професор в Media Forensics Hub на университета Clemson, каза пред CNN, че уебсайтовете на Verite Cachee показват признаци на руска кампания за фалшиви новини, която се провежда от миналия август за дискредитиране на Украйна.

В доклад  от миналия декември Линвил и Патрик Уорън, също професор в Clemson, показаха как кампанията за дезинформация е била управлявана от DC Weekly, уебсайт, който публикува генерирана от AI руска пропаганда и фалшиви истории, като тази, която миналия септември Олена Зеленска се твърди, че е купил бижута от Cartier в Ню Йорк на стойност 1,1 милиона долара, твърдение, категорично отречено от съпругата на Зеленски.

Доклад на Recorded Future, водеща компания за киберсигурност, идентифицира Veritee Cachee като част от същата мрежа за дезинформация. Като се има предвид размерът и ресурсите на мрежата, вероятно има руска подкрепа или финансиране, каза пред CNN Клеман Брианс, старши анализатор за разузнаване на заплахи в компанията.  

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа