Франция срещу Англия и САЩ заради „Наполеон“

Франция срещу Англия и САЩ заради „Наполеон“

Филмът на Ридли Скот предизвика брожения

За историците в Париж императорът бил изкаран в лентата кръвожаден тъпанар

Париж вини режисьора, че унизил французите

Във Франция вече седмица продължават броженията срещу епичната лента “Наполеон” на прочутия режисьор Ридли Скот.

Филмът, който е съвместна продукция на Великобритания и САЩ, бе заклеймен едва ли не като вражески от редица известни френски историци, обругаха го подобаващо и куп авторитетни парижки всекидневници. Обикновените французи пък сметнаха претворения на екрана от холивудския ас Хоакин Финикс техен любим император за чиста проба подигравка на американците и англичаните с тяхното национлно достойнство.

Както писаха вестниците “Льо Фигаро” и “Льо Монд”, основната причина за ожесточените критики на лентата са редица груби исторически грешки. Например Наполеон никога не е заповядвал да бъдат обстрелвани с оръдия пирамидите в Египет, докато в суперпродукцията на Ридли Скот го прави. Освен това той не е присъствал на опелото на обезглавената от якобинците кралица и съпруга на Луи XVI Мария Антоанета, тъй като по онова време е бил в Тулон, а във филма стои на първия ред с опечалени. А и Наполеон въобще не е страдал от свръхинтелигентността на първата си съпруга и императрица Жозефин, нито от нейните напористи изневери, докато във филма едва ли не се побърква от яд от едното и от другото.

Според медиите край Сена другият голям проблем на французите е в това, че в героя на Хоакин Финикс те въобще не припознават великия си корсиканец. Не че америкнският актьор не се справя с ролята си, напротив - прави го добре, но например той никога не се усмихва, докато дори за враговете си императорът е имал съблазнителна усмивка. Въобще разказания от Ридли Скот Наполеон приличал за парижките кринокритици на този, описан от събралите се на конгрес във Виена победители в битката при Ватерлоо през 1815 г. За които френският император бил кръвожаден и вулгарен човечец, грубиян без никаква политическа визия, способен единствено да изпрати стотици хиляди мъже в кланицата на войната. В тази връзка френският историк Патрис Ганифи, който е автор на публикуваната през 2013 г. гигантската биография на Наполеон Бонапарт, заяви с неподправен сакрказъм след гледането на филма, че от него въобще не ставало ясно как толкова посредствен и тъп персонаж е успял да завладее Европа?!

Наполеон умален, Уелингтън (Фелдмаршал Артър Уелсли, херцог на Уелингтън, ръководител на обединената британско-холандско-германска армия, която побеждава френските войски при Ватерло) възвеличан - това е много про-британски подход, солидаризира се с французите популярният на Острова историк Дан Сноу. Той дори публикува видео в TikTok, в което изреди всички исторически неточности на лентата.

Най-четени