Синът Александър Манолев санкциониран по закона “Магнитски”
Подобно предоставяне на изключителни права се случва за пръв път
Ваня Караганева, която бе освободена от поста изпълнителен директор на Държавната консолидационна компания (ДКК) заради скандални нарушения за милиони левове, е дала на частна фирма изключителните права за срок от 5 години за продукцията на ВМЗ ЕАД Сопот, която се предлага на Египетския пазар.
“Труд” разполага с документа, който Караганева е разписала в полза на “Български индустриален инженеринг и мениджмънт” АД (“БИИМ” АД). А любопитната подробност е, че действителен собственик на частното дружество според Търговския регистър е Димитър Манолев - баща на Александър Манолев, бившият зам.-министър на икономиката, който бе санкциониран по глобалния закон “Магнитски”.
“Труд” представя протокола, от който е видно как Ваня Караганева дава изключителните права на “БИЙМ” АД за Египетския пазар.
Експерти коментираха пред “Труд”, че подобно предоставяне на изключителни права за продукция от военния ни завод ВМЗ-Сопот се случва за пръв път. Преди Манолев-баща, дружеството “БИИМ” АД е било на оръжейния търговец Петър Манджуков, а пак според Търговския регистър Манолев-баща излиза като собственик през октомври 2020 г.
Служебният министър на икономиката, назначен от президента Румен Радев на мястото на Кирил Петков - Даниела Везиева, е назначила “без конкурс приближени на Александър Манолев на ключови постове”, се казва в разследване на durjavnik.bg. В цитираната проверка се казва, че Везиева е назначила Никола Стоянов за председател на Съвета на директорите на Вазовски машиностроителни заводи (ВМЗ). Стоянов е работил заедно с Александър Манолев през 2017 година докато е бил зам.-председател на Изпълнителна агенция за насърчаване на малки и средни предприятия (ИАНМСП). От там е освободен, като за мотиви навремето се коментираха съмнения за управления на средства, но самият Никола Стоянов отрича твърденията, че е бил освободен “поради сигнали за нередности”. Скандалните разкрития за аферата с милиони от страна на Ваня Караганева в ДКК са са свързани до голяма степен точно с военната промишленост.
Даването на изключителни права за пазара в Египет на “Български индустриален инженеринг и мениджмънт” АД за продукцията на ВМЗ-Сопот от Караганева става на 9 ноември, буквално десетина дни след като получава поста изпълнителен директор на ДКК.
Повече от час след подписването на договора с “БИИМ” АД, Караганева е поискала оценка за целесъобразността му, става ясно от документацията в ДКК.
- Здравейте, г-н Манолев, станали сте собственик на компанията на Петър Манджуков “Български индустриален инженеринг и мениджмънт”...
- Така.
- Истина ли е, че чрез тази компания вие сте сключил договор с ДКК и сте получил за 5 г. изключителни права върху търговията с продукция на ВМЗ Сопот в Египет?
- Да, истина е.
- Всъщност, вие ще сте посредник за продукцията на ВМЗ-Сопот. Заводите не могат ли сами да продават продукцията си?
- Защо ме питате неща, които са фирмена тайна?
- Защото става въпрос за държавна фирма, за сметка на която вие ще печелите.
- И държавна фирма не може да има посредник ли?
- Досега не е имало посредник с договор за 5 г.
- Не е вярно. И Манджуков е работил така, и други са работили така. Затова, съжалявам много, но не мога да ви дам отговор.
- Защо не сте в Египет?
Манолев не отговори и затвори телефона.
Агенция МЕНА, вторник, 30 ноември 2021 - 11:22 ч:
• EDEX се провежда се под патронажа на президента и върховния главнокомандващ на египетските въоръжени сили Абдел Фатах Ел Сиси.
• Провежда се в Египетския международен изложбен център, чисто ново място в Кайро.
• Участват повече от 400 изложители, представящи най-новите технологии, оборудване и системи по суша, море и въздух.
• Очаква се да присъстват над 30 000 посетители от индустрията.
Държавният министър на военното производство Мохамед Ахмед Морси прие в понеделник българския министър на икономиката Даниела Везиева, за да обсъдят засилването на двустранното сътрудничество в различните индустриални области. Срещата се проведе в павилиона на министерството на Международния панаир за военна и отбранителна индустрия EDEX 2021 в присъствието на българския посланик в Кайро Деян Катрачев.
Тази среща е в рамките на значението, което двете страни отдават на укрепването на стратегическото партньорство в различните области, посочи г-н Морси.
Държавното министерство на военното производство има желание да се възползва от българския опит в няколко области, каза Морси, който придружи българския министър на икономиката при обиколка на павилиона на министерството.
Министерството на военното производство все още има желание да си сътрудничи с различни световни компании в областта на трансфера и имплантирането на съвременни технологии в Египет, каза той и добави, че Египет е обещаващ пазар за привличане на продукти на световни компании, които могат да бъдат произведени от военно производство. компании и се изнасят в страни от региона и африканския континент.
През март 2019 г.
Бившият шеф на компанията Петър Манджуков провел срещи с потенциални партньори
Даниела Везиева и Мохамед Ахмед Морси Снимка: МЕНА
От 25 до 27 март 2019 г. бившият собственик на “Български индустриален инженеринг и мениджмънт” АД (БИИМ) Петър Манджуков е бил част от официалното посещение на президента Румен Радев в Арабска Република Египет. Информация за това и фотография от проведена среща е публикувана на сайта на самия Петър Манджуков.
“Фирмата е една от водещите фирми в бранша с над 20 годишна история специализирана в търговия и индустриално коопериране с продукти, свързани с отбраната и изделия и технологии с двойна употреба”, пише на сайта на Манджуков.
По време на визитата Манджуков е провел срещи с потенциални партньори по време на посещението си в Египет. Тема на разговорите е било насърчаването за реализация на общи проекти, активизиране на сътрудничеството между двете държави.
Къщата за гости на Александър Манолев
Наказателното дело за къщата за гости край Сандански, вдигната с евросредства, срещу Александър Манолев и дъщерята на детегледачката му Анна Димитрова буксува. От март месец до сега то все се отлага или поради болнични представени от Манолев или от Димитрова. Или пък не всички призовани свидетели по делото се явяват.
Наказателният процес стартира в Окръжен съд-Благоевград в края на 2019 година. Допуснати до разпит са 25 свидетели, сред които е бившият кмет на Сандански Кирил Котев. До сега са разпитани едва 11 свидетели. Делото продължава по същество.
На първото редовно заседание защитата на Манолев и Димитрова поискаха съкратено съдебно следствие. То бе удовлетворено и така бе решено в рамките на четири заседания ще бъдат разпитани свидетели от общо 25. Изслушванията трябваше да се проведат в четири последователни месеци. Но, това така и не се случи,, тъй като все се намира някой да е болен или да отсъства.
Манолев и Димитрова, дъщеря на детегледачката му са обвинени от прокуратурата за неправомерно получаване на европейски средства. Той е на свобода срещу парична гаранция от 100 хиляди лева.
Според обвинението, в периода от 13 май 2013 г. до 14 октомври 2015 г. обвиняемата като търговец - ЕТ “А. - А. Д.” гр. Сандански, в съучастие като извършител с обвиняемия Манолев са представяли фалшиви сведения, за да получат евросредства в размер на 391 160 лева. Разследването установило, че къщата за гости не е работила като такава, а се ползвала като лична вила от Манолев и семейството.
Държавната консолидационна компания е включена в списъка за забрана за приватизация в Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Тя е създадена през 2010 г., като се предвижда приватизация на всички миноритарни участия в капитала на търговски дружества, собственост на българската държава, чрез първоначалното им апортиране в капитала на “Държавна консолидационна компания” ЕАД и последваща продажба от страна на Дружеството. Самата ДКК е в списъкa за забрана за приватизация в Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Една част от дъщерните є, също са включени изрично в забранителния списък.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш