“Катаргейт” отприщва напрежение между Доха и Абу Даби
Съдии от Бреша не пускат дъщерята на Пандзери в Белгия, щото там били лоши затворите
Огънят на корупционния скандал в Европарламента вече подхвана и Европейската комисия. Доказателството за това според белгийския всекидневник “Льо Соар” и италианския “Република” е разпространената в Брюксел декларация на ръководеното от Урсула Фон Дер Лайн “правителство” на Европейския съюз. След като определя положението в европейските институции за “много сериозно”, комисията посочва в документа, че подкрепя изцяло операцията на белгийската прокуратура за разплитане на разпрострялата се върху институциите корупционна паяжина. Едновременно с това изпълнителният орган на ЕС подчертава в декларацията, че ще наказва сурово всеки свой функционер, за когото бъдат представени доказателства за получаване на рушвети по какъвто и да било повод. Днес медиите в Брюксел, Париж и Рим писаха, че съдия-следователят Мишел Клез бил взел на мушка корумпирани служители от “външното ведомство” на заместник-председателя на ЕК и дипломат №1 на ЕС - испанеца Жозеп Борел.
В четвъртък сутринта стана пък известно, че арестуваният в Брюксел бивш италиански евродепутат и сегашен лобист Антонио Пандзери, за когото се смята, че е в основата на разливащият се като маслено петно корупционен скандал “Катаргейт”, бил започнал да сътрудничи на магистратите в белгийската столица. И както споменават в дописките си някои медии, той признавал всичко онова, което не може да не признае, тоест явните доказателства за прилаганите от него корупционни практики при лъскането в Европа на имиджа на Катар и Мароко. Но ако се вярва на италианския всекидневник “Ил Фато Куотидиано”, в разпитите му досега Пандзери преди всичко топял свои съучастници, върху които хвърлял цялата вина за корупционната схема. И на първо място евродепутата от италианската левица Франческо Коцолино, защото според тартора на “Катаргейт” той бил дал идеята за въпросната схема, лобистът не бил пожалил и работилите за него европейски избраници от Белгия с италианско потекло Марк Табарела и Мария Арена. В същото време Пандзери бил оневинил верния си другар - международния профсъюзен бос Лука Визентини, на когото бил дал 50 хил. евро, но за “служебни разходи”, а не като възнаграждение покрай инициативи в защита на Катар и Мароко.
Влиятелните вестници в големите столици на Западна Европа не пропуснаха също такановината, че Катар е сериозно ядосан на злепоставянето на страната покрай развихрилия се в Брюксел корупционен скандал. Дори според дипломатически източници Доха била поставила нещо като ултиматум на Европейския съюзда разкрие дали наистина емирството е замесено в далаверата с подкупите, за да накаже евентуалните съгрешили негови жители. Или да оневини официално страната за вменяваната є от журналисти и политици активна роля в “Катаргейт” - скандала, който според държавното ръководство на емирството има за цел единствено да навреди на неговото активно сътрудничеството с ЕС. И за който Доха предполагала, че е предизвикан и раздухан не без активното участие на засегнатите от това сътрудничество Обединени арабски емирства и по-точно на управляващите в столицата им Абу Даби. Като италианският вестник “Република” дори посочи, че “Катаргейт” бил довел до невиждано покачване на напрежението между двете държавици от Персийския залив.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш