Днес пред парламента в Скопие отново бе организиран протест от гражданската инициатива "Кой е следващият" с искане за прозрачно и цялостно представяне на документацията, свързана с дискотека „Пулс“ в град Кочани, където при пожар на 16 март загинаха 59 младежи, а над 150 бяха ранени, съобщават местните медии.
„Търсим отговорност и за всички минали трагедии с „Беса Транс“, с „Дурмо Турс“, с онкологията и с Модулната болница в Тетово. В тези трагични събития, при които системата се провали, обществото не е напълно информирано, за да защити определени лица или групи, които управляват Македония през последните 35 години“, казаха от „Кой е следващият“
"Народният събор" на гражданската инициатива "Кой е следващият" започна днес пред македонския парламент с едноминутно мълчание в памет на загиналите при пожара в Кочани. Събралите се граждани поставиха столове на улицата, а пред тях имаше транспарант с надпис "Парламентът заседава, молим да се въздържате от шум".
„Народното събрание“ имаше две точки от дневния ред. Първата - да представи исканията на "Кой е следващият", а втората - "Гражданите говорят".
Борян Ефтимов от Инициативата представи исканията за справедливост и отговорност както за случая Кочани, така и за всички минали трагедии.
"По отношение на случая в Кочани ние разбираемо се съмняваме дали справедливостта ще бъде раздадена напълно. Затова настояваме цялата документация, тоест фиксираните доказателства за работата на институциите, свързани с "Пулс" през последните 13 години, да бъдат публично публикувани. Първо, настояваме документацията и протоколите от работата на Държавната пазарна инспекция, Министерството на икономиката, Държавната строителна инспекция, Министерството на Вътрешните работи, Държавната инспекция по градоустройство, местното самоуправление в Кочани, Държавната социалноосигурителна институция, Службата за публични приходи, но също така и на органа за безопасност и предотвратяване на злополуки, да бъдат публикувани", каза Ефтимов.
Той помоли институциите да отговорят и да обяснят защо и дали изобщо имат право да публикуват документите, за да може след това цялата общественост да оцени реакцията им.
„Търсим отговорност и за всички минали трагедии с „Беса Транс“, с „Дурмо Турс“, с онкологията и с Модулната болница в Тетово. В тези трагични събития, при които системата се провали, обществеността е непълно информирана, за да защити определени лица или групи, които управляваха Македония през последните 35 години“, каза той.
Той допълни още, че изискват морална отговорност от кетъринг сдруженията, които трябва да работят проактивно и да образоват членовете си за отговорността, която носят.
„Имаме много други искания по отношение на справедливостта, управлението и отчетността, но смятаме, че това е най-критичното в момента и когато му дойде времето, ще предоставим и останалите искания“, завърши Ефтимов.
Относно неработещия в момента парламент Ефтимов подчерта в изявление пред медиите, че затова символично там са се събрали граждани, поставили са столове и ще обсъждат проблемите, като ще сблъскват различни мнения и аргументи.
„Като граждани сме разочаровани от бездействието на парламента не само през тези две седмици, но и през целия ни живот. Парламентът е изключително пасивен, въпреки че има най-голямото задължение да представлява гражданите. Затова решихме, че когато депутатите, чиито заплати плащаме от нашите данъци, вече излизат във ваканция, ние като граждани трябва да се съберем и да обсъдим проблемите си, да сблъскаме различните мнения и аргументи, защото вярваме, че само така можем наистина да променим системата и да се борим за прогреса на страната", каза Ефтимов.
Според него политическите партии имат партийни и институционални механизми, чрез които могат да се борят, ако наистина искат да променят системата.
„Изявленията и съобщенията не са нищо повече от гол популизъм, целящ да доближи гражданите до политическата им опция. Молим ги да работят активно и да допринесат за промяна на обществото в рамките на механизмите, с които разполагат. С това ясно казваме, че не сме с политическите партии, не вярваме, че те в момента наистина се застъпват за съществена промяна и изискваме и ги притискаме да започнат да го правят, защото гражданите са недоволни.“ добави той.
При пожар в дискотека "Пулс" в град Кочани на 16 март загинаха 59 младежи, а над 150 бяха ранени. Пожарът, който се разрази по време на концерт на популярната група ДНК, е бил причинен от искри от пиротехника, използвана за светлинни ефекти, сочат първоначалните данни от разследването.