Няма ваксини срещу менингит

В аптеките отговарят, че не знаят кога ще получат ваксина срещу менингококова инфекция.

В страната ни се доставят малки количества

Педиатри трескаво търсят Нименрикс за пациентите си

Държавата да плаща препарата срещу смъртоносната болест, предлагат медици

Майки купуват препаратите от Гърция и Румъния, където няма недостиг 

Обзети от паника родители трескаво търсят ваксини срещу менингококова болест из страната. Това показа проверка на репортери на “Труд news”. Никъде в аптечната мрежа няма “Нименрикс”, който е единственият регистриран препарат срещу няколко групи менингококи, които според лекари са “отговорни” за около 30 на сто от случаите. За останалите 70% препарат в страната ни няма регистриран и не се внася. Родители купуват такива ваксини от Румъния и Гърция, където няма недостиг и на двата вида ваксини. Вчера майки разказаха, че са заявили ваксини от аптеката на Промахон, откъдето обещали да им ги доставят за четири дни.

Причина за безпокойството на родителите са случаи с починало от менингококов сепсис 11-месечно момиченце в София, бебе на 2 месеца и дете на 13 години в тежко състояние в столична и пловдивска болница. Преди месец с инфекцията не се е преборил и 27-годишен мъж от ямболско, който постъпил в пловдивска болница в много тежко състояние.

Фейсбук групата Ваксини завря от коментари. В града на тепетата лекарка уведоми разтревожените родители, че в ДКЦ V се извършва ваксинация след запазване на час и след заявка в аптеката на ДКЦ-то. Оттам ни отговориха, че можем да закупим ваксина от аптеката към поликлиниката и след това да се запишем при д-р Христина Бацелова, която срещу 70 лв. за преглед и 12 лв. за поставяне на ваксината ще реши проблема. От аптеката признаха, че нямат в наличност препарата срещу менингококова инфекция, ще го търсят в склада и евентуално в понеделник биха могли да го доставят.

Никъде по складовете обаче няма “Нименрикс”. В София в четвъртък вечерта имаше три дози по аптеките, показа справка в системата на шефа на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Вчера сутринта той призна, че му звънят отвсякъде с молба да намери ваксини, но отговорът му бил, че няма откъде. Костов каза, че се очакват малки количества идната седмица, но при това търсене щели да свършат веднага. Според него не можело да се очаква и бърза доставка. Той обясни, че в страната ни се доставят малки количества от ваксината, тъй като липсвал интерес.

Педиатърът Александър Атанасов от Медицински център “Малчовците” написа в интернет, че има “немалко количество от ваксината, която е налична в България”. “От ваксината срещу менингококи тип В имам ограничени количества, които ще ми стигнат за записаните за утре пациенти. Поръчал съм още, но доставките почнаха доста да се бавят”, съобщи медикът според когото от нея ще може да поставя идния петък.

Поли Христова от Кюстендил изплака, че през 2022 г. от менингококов сепсис е починало момченцето є - на две години и половина. „ Отиде си за няколко часа. И никой не ти казва от какво се е получило и всичко се потули”, твърди майката. “Как е възможно при условие, че има ваксина за такова тежко и с летален край заболяване, ваксината да не е вкарана в задължителните”, пита жената.

Лекари, коментираха пред “Труд news”, че очакват държавата да започне да плаща тези ваксини и да ги включи в препоръчителния списък.

“Недопустимо е да има ваксина, а да умират деца”, коментира председателят на парламентарната здравна комисия проф. Костадин Ангелов. Той се надява министърът на здравеопазването максимално бързо да събере експертните съвети по педиатрия и по имунология и да се вземе решение или за промяна на имунизационния календар, или за вписването на ваксината в препоръчителните. Проф. Ангелов призова и да се направи необходимата информационна кампания, както и да се създаде организация за наличност на ваксината в търговската аптечна мрежа.

Родители признаха, че са чули за ваксина след трагичния случай. Личните им лекари дори не им били казали, че може срещу заплащане да имунизират децата си.

Гърците промениха правилата

Съседите ни спешно въведоха изискване на техни е-рецепти

Заради настъпилата паника, която принуди много българи да поръчват по спешност ваксини за менинкококови инфекции от аптеката на Промахон, вчера гърците спешно промениха правилата.

Майки разказаха, че ако досега е било достатъчно да поръчаш исканата ваксина и тя пристигала в специален малък хладилен бокс по куриер на адреса, от вчера съседите ни изисквали гръцки електронни рецепти за “Нименрикс”.

Това затруднявало и педиатрите, много от които също си доставяли ваксините по този начин, коментираха медици.

Безхаберие

Не внасяме препарата за най-опасните менингити, скъп бил

Това е ваксината, която не се внася в България.

Срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y в България се внася ваксина, но в много ограничени количества и в момента тя липсва в аптечната мрежа и в складовете. Съществува ваксина и срещу менингококи от група В, която е разрешена за употреба по централизирана процедура на Европейската агенция по лекарствата, но не е включена в Регистъра на пределните цени на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти. Поради това ваксината към момента не е налична в страната.

Имунизациите са препоръчителни и се прилагат при желание от лице или родител/настойник срещу заплащане, тъй като същата не е включена в Имунизационния календар на Република България, съобщават от Министерството на здравеопазването. Инфекционисти коментираха, че 70 на сто от случаите в страната ни се причиняват от менингококи от група В, за които ваксина не се внася в страната ни. Една от причините била, че е твърде скъпа, около 260 лв.

Основната ваксинация се препоръчва да се постави на деца на възраст от 12 месеца до 2 години. Ако е пропуснато поставянето на ваксина в този период, тя може да се постави и след това.

За деца и младежи на възраст от 11 до 18 години може да се постави допълнителна ваксинация за защита срещу менингококови инфекции.

Ваксинацията може да бъде препоръчана и на възрастни, особено ако имат някои рискови фактори, като например слаб имунитет или чести пътувания в региони с висока честота на менингококови заболявания.

Преди да се ваксинирате, най-добре е да се консултирате с лекар, за да получите персонализирани препоръки въз основа на здравословното ви състояние и възраст.

Проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ: Случаите се движат в границите на нормалното за нас

От началото на годината случаите на менингококова инфекция са 8, през миналата година бяха 7 - движат се в границите на това, което е нормално за нас.

Менингококите по правило правят безсимптомни инфекции - тоест над 90 на сто от заразените не боледуват, но предават инфекцията. Те имат бактерии в носоглътката без никакви усложнения за тях. Но тези здрави заразоносители могат да предават инфекцията и те я предават. Отделно една немалка група правят безсимптомни инфекции.

Единици са тези, при които има инвазивно заболяване, развиват менингит, много тежък сепсис...
Не е много лесно да се заразиш и това се случва при близък контакт. Разпространението става със слюнка, при говор, както и при използване на общи прибори.

При затворен колектив някое безсимптомно дете внася инфекцията, а след това тя се разпространява чрез близък контакт.

Когато има вече доказан случай, контактните се карантинират за срок от 7 дни. Също така се прави антибиотична профилактика, за да се унищожат бактериите.

Има антибиотици от няколко групи, които са много ефикасни и могат да се прилагат както за първична профилактика, така и за лечение.

При форма на свръхостър менингококов сепсис, симптомите се развиват за по-малко от ден. При тези пациенти смъртността е висока - между 20 до 40%.

Ваксината срещу менингококи от група Б трябва да стане препоръчителна и да е налична в България. Внасянето на ваксината от съседни държави крие риск за нейната ефективност.

Проф. Тодор Кантарджиев пред “Труд news”: Държавата трябва да плаща ваксини за менингит, варицела и хепатит А

От 1 януари 2025 г. Франция въведе задължителна ваксина за менингит за децата. И това не е случайно.
В момента съществува сериозна заплаха от менингит в Европа и причината трябва да се търси в липсата на напрегнат имунитет. Преди трийсетина години, когато нямаше ваксини за бебетата срещу повечето причинители на бактериални менингити, случаите на бактериални менингити в Западна Европа бяха до 20 пъти повече, от тези в страната ни. Това се дължеше на липсата на напрегнат имунитет в подрастващите в Западна Европа, защото там ядяха храни с консерванти и сериозна химия. Ние до преди 30-40 г. ядяхме всичко естествено и в червата на децата имаше достатъчно бактерии от месото и животинските продукти, които създаваха един достатъчно напрегнат имунитет и към менингококите, и към пневмококите и към хемофилус инфлуенце.

Лошото е, че с годините сменихме начина си на хранене и в момента 60% от консумираните меса са вносни, с консерванти. Колбасите са от вносно месо с консерванти, весото във веригите също е с консерванти и е киснато в химически вещества, за да придобие цвят. Всичко това води до нарушаване на нормалния чревен баланс на българина. И затова и у нас се явяват такива случаи на менингити, които преди 40 години бяха немислими.

Мнението ми е, че трябва да следваме имунизационната политика на развитите в медицинско отношение западни държави и да не приказваме глупости и да си затваряме очите, а да си ваксинираме децата, ако искаме да няма менингити.

Смятам, че има ваксини, които държавата трябва да ги плаща и децата да се ваксинират по желание на родителите. Такива са ваксините за варицела, за менингит, включително и за B менингити, както и за хепатит А.

Д-р Златина Радева, педиатър: Крайно време е да се въведе имунизация

Мария Кехайова,
„Труд news”, Бургас

Моето мнение е, че е крайно време да се въведе имунизация на децата за менингикоковата инфекция.

Може тези заболявания да са редки, но са смъртоносни. Те имат сезонно проявление - обикновено това е сезонът, дори и случаите не са много на година, те са изключително опасни и не може да се играе на руска рулетка. Единственото решение е ваксината.

Ваксини трябва да има на всяка цена, може и да са по желание на родителите, и срещу заплащане, така, както е при ротавируса и варицелата.

Благоевградски педиатри: Майките са притеснени, звънят и търсят ваксини

Светлана Василева,
Труд news, Благоевград

Разтревожени майки на бебета ни звънят заради случаите на менингит в страната, питат дали има ваксина, кога се поставя, ако си намерят сами, има лека паника, казват благоевградските педиатри. Според тях трябва да има безплатна ваксина за бебетата, защото не си струва риска, заболяването е много заразно и смъртоносно.

В Благоевградско последните случаи са отпреди години, тогава имаше и смъртен случай при ученик. В аптечната мрежа няма налични ваксини, нашенци питали за наличието и в Гърция. От там обяснили, че цената е от 200 до 300 евро. А за бебетата е безплатна. У нас, ако се намери някъде по складовете цената е около 100 лева, казват фармацевти. Засега в региона няма случай на менингит, има варицела и скарлатина. Най-голям брой болни от варицела деца има в Петрич.

Най-четени