Втори фронт: възнамеряват ли САЩ да нахлуят на Чукотка?

Втори фронт: възнамеряват ли САЩ да нахлуят на Чукотка?

Пентагонът подготвя своите млади войници за бъдещите въоръжени конфликти

Ако американската армия наистина реши да нахлуе на руска територия в Чукотка, те ще трябва да бъдат спрени само с балистични ракети

Европейските маневри на НАТО с активното участие на американските военни под името Defender Europe 2021, чиято активна фаза ще започне през май, наподобяват подготовката за реални военни действия по своя мащаб и география. Целта им също е определена - според легендата на ученията, войските на алианса, чийто брой ще бъде над 30 000 военнослужещи, ще трябва да „щурмуват“ Калининградска област и редица западни региони на Русия. Ясно е, че Министерството на отбраната на Русия е готово в отговор да повтори неотдавнашните мащабни проверки на бойната готовност на войските и да прехвърли големи сили в "опасните за танкове" направления. САЩ обаче се готвят едновременно да отворят и „втори фронт“ и да изследват руската армия на север, от посока Аляска.

Друго голямо учение на американската армия, Northern Edge 2021, е планирано в този тихоокеански регион от 3 до 14 май. В тях ще участват ударна група на самолетоносачи, която ще бъде оглавявана от атомния самолетоносач „Теодор Рузвелт“, и около 15 000 военнослужещи, главно от Корпуса на Морската пехота (КМП), както и около 240 различни самолета - изтребители, бомбардировачи, самолети - разузнавачи и атакуващи дронове.

Планира се ученията да се проведат в Аляска, включително на Алеутските острови, но Тихоокеанското командване на ВВС на САЩ не крие, че ще практикува евентуална инвазия на руска територия - Чукотка през Беринговия проток, която е само на една ръка разстояние.

''Northern Edge ще позволи на различни видове войски да сглобят пъзела, да видят общата картина, както и да дадат на нашето по-младо поколение във въоръжените сили представа как може да изглежда бъдещият конфликт в цялата му сложност“, каза говорителят на командването подполковник Майк Бойер. Въз основа на това можем да заключим, че Пентагонът възнамерява да обучава „младоците“ в необичайни северни условия. Въпреки това, за да не измръзнат при тежките условия, те решиха да проведат ученията през май - в Анкоридж, Аляска, сега е +5, а в руския Анадир е само минус 1, което според условията там вече е просто топло.

Времето на ученията беше избрано и заради участието на самолетоносача „Теодор Рузвелт“ в тях, който трудно може да издържи на ледените температури, а обледяването на палубата не позволява използването на авиацията. Всъщност именно въздушният компонент на тези учения ще бъде основният - освен авиационната група на самия самолетоносач, състояща се от около 60 самолета и 30 хеликоптера, подразделенията на ВВС на САЩ, разположени в Аляска, ще вземат също участие в тях. Това е 11-та военновъздушна авиация с части, базирани в две авиобази: Елмендорф-Ричардсън в Анкоридж и Ейлсън във Феърбанкс.

На въоръжение ще са изтребителите-прехващачи, включително F-22 и F-35, самолети AWACS, военно-транспортни самолети и самолети-цистерни. Но ще отсъства авиацията с голям обсег.

В Аляска също няма големи военноморски бази и морският компонент тук са само патрулни лодки на бреговата охрана. Броят на сухопътните войски ще са представени само от две бригади от състава на 25-та пехотна дивизия, армейска авиационна бригада и тилова бригада — не много за този най-голям американски щат по територия. Голям брой войски, по мнението на американското командване, в този регион е непрактично и това направление не се считаше за опасна дори и по време на Студената война със СССР.

Съществува възможност ученията Northern Edge 2021 с използването на големи сили и средства да променят тази ситуация и американската армия да бъде значително подсилена. Тук е необходимо да се вземе предвид такъв фактор, като продължаващата реформа в КМП, в резултат на което американските морски пехотинци са оборудвани с нови видове оръжия, включително противокорабни ракети и дронове.

Техните задачи сега включват завземането на острови и лошо охраняваните сухопътни райони, разполагане на предни бази върху тях, разполагане на ракети-носители и противодействие на флота на противника. При сегашните маневри американските подразделения на КМП ще практикуват точно такива действия в северните ширини.

КМП планира да тренира на Алеутските острови, но трябва да се разбере, че разполагането им е с прицел през Беринговия проток към руската Чукотка, или, например, остров Ратманов, разположен в центъра на този пролив.

С подкрепата на военновъздушните сили на „Теодор Рузвелт“ КМП е в състояние да окупира част от руската територия и по този начин да блокират пътя на корабите в Северния ледовит океан. Смята се, че този участък от руската територия е най-уязвим поради недостатъчните защитни средства. Инфраструктурата в региона е слабо развита, няма пътища за мобилно прехвърляне на военните части, няма и достатъчно летища, способни да приемат военнотранспортни самолети. И ако американската армия наистина реши да нахлуе на руска територия в Чукотка, те ще трябва да бъдат спрени само с балистични ракети.

В Чукотка наистина нямаше достатъчен брой сухопътни войски; до средата на 1990-те години там служи 99-та мотострелкова дивизия със седалище в село Уголни Копи. Дивизията беше в непълен състав, и нямаше танкови, зенитно-ракетни и артилерийски полкове, а общият брой не надвишаваше 1500-1800 души, а в края на 2001 г. тя беше окончателно разформирована. Руският министър на отбраната Сергей Шойгу говори за необходимостта от създаване на военна част в Чукотка още през 2016 г. Тези планове започват да се изпълняват едва в края на 2020 г., когато първият полк от бъдещата дивизия на бреговата охрана е разположен в Чукотка. Основната му задача ще бъде да контролира и защитава крайбрежието по Северния морски път. Като се има предвид суровият климат, военният персонал е снабден със снегомобили и високопроходими колесни теренни превозни средства, а за живеене се използват модулни системи. На въоръжение са ракетните системи "Бал" и "Бастион".

В Чукотка, в интерес на Министерството на отбраната, беше извършена реконструкцията на летището Уголни в Анадир, което от 2017 г. започна да приема далечни бомбардировачи Ту-22М3 и стратегически ракетоносци Ту-160. От декември 2020 г. на постоянно бойно дежурство, в Уголное са изтребители-прихващачи МиГ-31ВМ от авиополка в Камчатка. Също така в Чукотка дежурят части с дронове «Орлан 10» и «Форпост». Така че този далечен край на руската земя не е толкова беззащитен.

Самолетоносачът „Теодор Рузвелт“ ще се чувства неудобно във водите на Беринговия проток и в близост до корабите както на Тихоокеанския флот, така и на Северния флот на Русия, чиито кораби вече имат практиката да преминават от Баренцово море в Тихия океан.

Тук можем да отбележим и това, че наскоро бяха завършени проверките за бойна готовност в руската армия, които бяха най-амбициозните на територията на Източния военен окръг, включително в арктическите ширини. Друг съществен нюанс, че без собствен флот от ледоразбивачи САЩ няма да получат проход в Арктика, дори по време на лятната навигация. Така че за него остава да се върти около Аляска, дори и през пролетта.

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)