Световната общност все още може съвместно да попречи на средната температура на планетата да се повиши с над 1,5 градуса по Целзий до 2100 г. в сравнение с прединдустриалната ера, но има по-малко време за това. Това обяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш на срещата на върха по въпросите на климата, предадоха световните агенции.
"Според Междуправителствения панел по изменението на климата, най-надеждните проучвания показват, че повишаване на температурата с повече от 1,5 градуса по Целзии ще причини сериозни и непоправими вреди на екосистемите, които ни подкрепят", заяви ръководителят на световната организация. „Въпреки това научните доказателства също така показват, че не е късно“.
"Все още е възможно да се ограничи повишаването на температурата до 1,5 градуса по Целзий", подчертава Гутериш. "Но това ще изисква фундаментални промени във всички аспекти на обществото: начинът, по който в земеделието използваме земята, горивото за транспортните средства и осигуряването на енергия за икономиката“, добави той.
Генералният секретар припомни, че научната общност многократно заявява необходимостта от намаляване на емисиите на парникови газове с 45% до 2030 г., намаляване на емисиите на въглероден диоксид до нула до 2050 г., а също и ограничаване на повишаването на температурата до 1,5 градуса до края на века.
"Според научните данни, ако продължим да следваме сегашния курс, тогава чакаме повишаване на температурата от 3 градуса по Целзий до края на века", каза Гутериш. Той заяви, че в този случай бъдещето на идните поколения ще бъде застрашено.