Аржентина обяви разпускане на агенциите за пътищата и пътна безопасност

Кадър: Buenos Aires Herald

9120 км пътища отиват на концесия

Аржентина обяви разпускане на Националната пътна администрация, премахване на Агенцията за пътна безопасност и концесиониране на 9120 км пътища, съобщава Buenos Aires Herald.

Говорителят Мануел Адорни обяви промените, които ще бъдат въведени с указ, часове преди края на делегираните правомощия. 

„Корупцията в областта на обществените работи има подписан смъртен акт“, каза той.

На пресконференция, свикана непосредствено преди изтичането на свръхправомощията, които Конгресът предостави на президента Хавиер Милей чрез Закона за базите, говорителят обяви редица промени, които ще бъдат насърчени с указ, включително реформи и премахване на агенции, свързани с пътния сектор.

Елиминирането на Националната пътна администрация и нейния аналог - „Пътна безопасност“, е част от плановете на националната администрация от известно време, но досега не беше официално оформено. 

За да обоснове промените, говорителят се позовава на делото „Виалидад“, по което беше осъдена бившата президентка Кристина Фернандес де Кирхнер. Според Адорни съдът е установил „измамни маневри“, включващи „възлагане на фалшифицирани обществени поръчки, предсрочно изпълнение на неоправдани многомилионни финансови аванси, отказ от проекти без санкции и неоправдано удължаване на срокове“.

Говорителят твърди, че агенцията „е била създадена, за да опрости корупцията“, поради което са решили да я премахнат. 

„Въз основа на това президентът Хавиер Милей нареди окончателното закриване на Националната дирекция за пътищата, както и на Националната комисия за транзит и пътна безопасност и на Националната агенция за пътна безопасност.“ Това представлява реорганизация на сектора, каза той.

След публикуването на указа ще бъде променена структурата на Националната комисия за регулиране на транспорта, която ще бъде преименувана на Агенция за контрол на концесиите и услугите в обществения транспорт. 

„Тя ще бъде органът по прилагане на нормативните и административните актове, свързани с контрола на пътните концесии“, продължи Адорни, като добави, че ще започне тръжната процедура за 9120 км пътища .

"Корупцията в областта на обществените поръчки има подписан смъртен акт. Президентът на нацията току-що го подписа", заяви говорителят и секретар на националните медии, което влиза в рамките на делегираните правомощия, инструмент, който Адорни защитава. „Казаха, че одобряването им е противоконституционно и че се дават свръхправомощия на едно реакционно правителство, което само ще послужи за разрушаване на страната“, но, според него, „реалността е, че правителството на Милей е едно от малкото, които не са поискали или издали указ за разширяване на делегираните правомощия“.

Най-четени