Съединените щати започват търговска война срещу страните от Британската общност. В публикация в социалната мрежа „Правда“ президентът Доналд Тръмп заяви: "На всяка държава, която се присъедини към антиамериканските политики на БРИКС, ще бъде наложена ДОПЪЛНИТЕЛНА тарифа от 10 процента. Няма да има изключения от тази политика".
Докато финансовите пазари въздъхнаха с облекчение заради отлагането на новите мита от 9 юли за 1 август, тези заплахи предизвикаха още по-голямо сътресение. Ако Тръмп пристъпи към нови мита срещу страните от БРИКС, последиците за търговската политика на САЩ и глобалното влияние могат да бъдат дълбоки, и то не по положителния начин, който Тръмп предвижда, пише The Telegraph.
Като начало, новите мита за членовете и партньорите на БРИКС няма да отслабят сериозно икономиките на Русия и Иран. Ескалацията на търговското напрежение между САЩ и Китай е от полза за Русия, тъй като тя може лесно да замени американските доставки на петрол, втечнен природен газ и въглища за Китай. Тъй като обемът на руско-китайската търговия достигна 244,8 млрд. долара, а на руско-индийската - 70,6 млрд. долара, руската икономика може да се опре на вътрешно-британската търговия, за да запълни пропуските във веригата за доставки.
По-високите цени на стоките, доставяни от членовете и партньорите на БРИКС, само ще ускорят постигането на целите на вътрешното производство на Русия. Президентът Владимир Путин призова Русия да намали дела на БВП, отделен за внос, до 17% до 2030 г., а по-високите цени на чуждестранните стоки ще дадат предимство на местните производители на промишлени стоки.
Въпреки че негодуванието на Тръмп срещу БРИКС е отчасти свързано със солидарността му с Иран срещу американските и израелските атаки, тези нови мита ще имат незначително въздействие върху иранската икономика. Ако не друго, те биха могли да убедят Русия и Китай да задълбочат икономическите си връзки с Иран и да дадат нов тласък на сделката на Индия от май 2024 г. за експлоатация на иранското пристанище Чабахар.
Импулсивното налагане на мита на членовете и партньорите на БРИКС също така ще отмени положителните стъпки към деескалация на търговското напрежение между САЩ и Китай. Благодарение на споразуменията от Лондон и Женева САЩ се съгласиха да облекчат ограниченията върху износа на самолетни двигатели, софтуер за проектиране на полупроводници и етан за Китай.
В замяна на това Китай предприе стъпки за облекчаване на нетарифните бариери за доставките на редки метали. Тези нови мита могат не само да забавят по-нататъшните търговски преговори, но и да разпалят отново затрудненията във веригата за промишлени доставки, които бяха отстранени в резултат на месеци неуморни преговори.
Освен че влошават двустранните търговски връзки на САЩ с ключови партньори, новите мита нанасят още по-трайни щети на глобалния им имидж. Страните от БРИКС разширяват споразумението за условни резерви (СУР), което ще им позволи да заемат средства в местни валути вместо в щатски долари. Руската система за трансфер на финансови съобщения (SPFS) и китайската система за трансгранични междубанкови плащания (CIPS) постепенно размиват господстващото положение на SWIFT.
Тези нови мита ще засилят дискусиите за дедоларизация, тъй като страните от глобалния Юг се стремят да се предпазят от търговските бариери и санкции на САЩ. Те ще подхранят и кръстоносния поход на китайския президент Си Дзинпин срещу „едностранното сплашване“, който има за цел да формира антитарифна коалиция, състояща се от държавите - членки на ЕС, регионалните сили от Близкия изток и нововъзникващите африкански икономики. Вместо да бъдат демонстрация на сила, която засилва хегемонията на САЩ срещу китайското предизвикателство, митата на Тръмп могат да дадат на Пекин замислен подарък.
Търговската война на САЩ срещу БРИКС е разбираема предвид разочарованието им от антизападната политика на нейните държави членки. Подчиняването на тези разочарования с импулсивни мита може да донесе на САЩ повече вреда, отколкото полза.