Развиващите се страни на срещата на върха на БРИКС в понеделник отхвърлиха обвинението на президента Доналд Тръмп, че са "антиамерикански", а президентът на Бразилия заяви, че светът не се нуждае от император, след като американският лидер заплаши с допълнителни мита блока, съобщава Reuters.
Заплахата на Тръмп в неделя вечерта дойде в момент, когато правителството на САЩ се подготвяше да финализира десетки търговски сделки с редица държави преди крайния му срок за налагане на значителни "ответни мита" на 9 юли.
Според източник, запознат с въпроса, администрацията на Тръмп не възнамерява незабавно да наложи допълнителни 10% мита срещу страните от БРИКС, както заплаши, но ще пристъпи към това, ако отделни държави предприемат политики, които администрацията му счита за "антиамерикански".
В края на срещата на върха на БРИКС в Рио де Жанейро Лула беше предизвикателен, когато журналисти го попитаха за тарифната заплаха на Тръмп:
"Светът се промени. Ние не искаме император. Това е съвкупност от държави, които искат да намерят друг начин за организиране на света от икономическа гледна точка", каза той за блока. "Мисля, че затова БРИКС кара хората да се чувстват неудобно."
През февруари Тръмп предупреди страните от БРИКС, че ще бъдат изправени пред "100% мита", ако се опитат да подкопаят ролята на щатския долар в световната търговия. Бразилското председателство на БРИКС вече оттегли усилията си за въвеждане на обща валута за групата, която някои членове предложиха миналата година.
Но в понеделник Лула повтори мнението си, че световната търговия се нуждае от алтернативи на щатския долар.
"Светът трябва да намери начин търговските ни отношения да не минават през долара", заяви Лула пред журналисти в края на срещата на върха на БРИКС в Рио де Жанейро.
"Очевидно е, че трябва да бъдем отговорни към това да го правим внимателно. Нашите централни банки трябва да го обсъдят с централните банки на други държави", добави той. "Това е нещо, което се случва постепенно, докато не се консолидира."
Други членове на БРИКС също отвърнаха на заплахите на Тръмп по-неусетно.
Южноафриканският президент Сирил Рамафоса заяви пред репортери, че групата не се стреми да се конкурира с никоя друга сила и изрази увереност в постигането на търговско споразумение със САЩ.
"Митата не трябва да се използват като инструмент за принуда и натиск", заяви в Пекин Мао Нинг, говорител на китайското външно министерство. Тя добави, че БРИКС се застъпва за "взаимноизгодно сътрудничество" и "не се насочва към никоя държава".
Говорител на Кремъл заяви, че сътрудничеството на Русия с БРИКС се основава на "общ мироглед" и "никога няма да бъде насочено срещу трети страни".
Индия не предостави веднага официален отговор на Тръмп.
Много от членовете на БРИКС и много от страните партньори на групата са силно зависими от търговията със САЩ.
Старшият министър на икономиката на новия член Индонезия, Айрлангга Хартарто, който е в Бразилия за срещата на върха на БРИКС, ще замине за САЩ в понеделник, за да наблюдава преговорите за митата, съобщи официален представител на Ройтерс.
Малайзия, която присъстваше като страна партньор и беше засегната от 24% мита, които по-късно бяха спрени, заяви, че поддържа независима икономическа политика и не се фокусира върху идеологическо съответствие.
След като форуми като групите на големите икономики Г-7 и Г-20 са сковани от разногласия и от разрушителния подход на Тръмп, който отваря нов раздел "Америка на първо място", групата БРИКС се представи като убежище за многостранна дипломация в условията на ожесточени конфликти и търговски войни.
В съвместно изявление, публикувано в неделя следобед, лидерите на срещата на върха осъдиха неотдавнашното бомбардиране на страната членка Иран и предупредиха, че повишаването на митата застрашава световната търговия, продължавайки завоалираната си критика, opens new tab на тарифните политики на Тръмп.