Гръцки замисъл е „Глинена армия“, според документалните филми на BBC и National Geographic

Гръцки замисъл е „Глинена армия“, според документалните филми на BBC и National Geographic

Докато Гърция се опитва да си върне "откраднатите" скулптури от Партенона, които са в Британския музей, репортаж на BBC в сътрудничество с "National Geographic" по темата за прочутата китайска "Глинена армия от 8000 статуи е на път да напише нови глави в историята от възможното гръцко влияние, което съществува в него.

Телевизионната продукция озаглавена „Най-голямата гробница в света“, разказва за теорията, че „Глинената армия“ е създадена под ръководството на гръцки занаятчии.

Разбира се, в случая не става дума за „собственост“, а за „бащинство на идеите“ и тази теория не е нова, но с годините се затвърди и придобива все по-голяма научна стойност, предизвиквайки силното недоволство на китайците.

Китайските власти бяха трогнати, тъй като в документалния филм експертите се позоваха в по-голямата си част на общото европейско художествено влияние, открито в създаването на Глинената армия. Скулптурата не е била част от китайската култура и показателно за това е, че никога повече не са открити статуи с подобна естетика, а само малки фигурки. Това се потвърждава и от колумниста на културния "Индипендънт" Хана Фърнес.

В коментар по темата тя заключава, че преди появата на теракотените воини, китайските скулптори не са имали традиция да правят статуи в реален размер. Скокът от пълна неопитност до създаването на армия от 8000 войници в реален размер изисква известно външно влияние или помощ. „Тя можеше да дойде само от Гърция. Там бяха единствените известни скулптори в Европа“, коментира Хана Фърнес.

Според публикация в "Телеграф" това откритие може да е по-важно от откритието на самата Глинена армия (направено през 1974 г. близо до двореца на Цин Ши Хуанг в Централен Китай). И разбира се, това свидетелства за първия контакт между западната и източната цивилизации и вероятно установява тази връзка на уважение и любов, която традиционно съществува между Китай и Гърция.

Главният археолог на Музея, професорът по археология Ли Сюжен, съобщи в тази връзка за "National Geographic": "Гърците може да са допринесли за изграждането на тези известни китайски статуи, които бяха открити подредени в мавзолея на древния император, а конструкцията трябва да бъде направена под ръководството на скулптор, който си сътрудничи с местните жители. Дори и да не беше грък, трябва да е бил повлиян от скулптурата на Древна Гърция."

Това, което се разглежда, е как гръцките занаятчии са се озовали там, за да преподават своето изкуство, в опит да избягат от трудните години и конфликтите на елинистическите царства. „Предполагам, че гръцки скулптор може да е бил на мястото, за да образова местните“, каза Лукас Никел, председател на катедра „История на азиатското изкуство“ във Виенския университет и част от екипа, работещ върху историята на Глинената армия.

Според него е възможно гръцкото влияние да е свързано със завоеванията на Александър Велики в Азия. Китайците влизат в контакт с македонците във Ферганската долина. След завоеванията на Александър Македонски, Фергана става част от царството на Селевкидите и Бактрийското царство. Новата теория отива по-далеч, предполагайки, че през века след Александър Велики гръцки статуи може да са пристигнали в Китай, осигурявайки вдъхновение за Глинената армия.

Най-четени