Лидерът на "Алтернатива за Германия" Алис Вайдел призова Фридрих Мерц да подаде оставка

снимка и колаж: Ralf Günther / BILD

След провала на кандидата за канцлер Фридрих Мерц на първия тур на гласуването в Бундестага съпредседателят на "Алтернатива за Германия" Алис Вайдел го призова да подаде оставка и да проведе нови парламентарни избори, според интервю, фрагмент от което тя публикува в социалната мрежа X.

"Самият факт, че Мерц, който наруши предизборните си обещания, беше номиниран за поста, характеризира политическото състояние на Германия", коментира политикът. Според нея, "Алтернатива за Германия" е готова да ръководи правителството и да "обърне страната с главата надолу".

"Ние, "Алтернатива за Германия сме се заели да обърнем тази страна с главата надолу. Готови сме да поемем отговорност за управлението. И призоваваме здравият разум да надделее. Г-н Мерц трябва да подаде оставка незабавно. Трябва да се проправи пътят за нови избори в нашата страна!", написа тя към видеото. 

Ден преди това Мерц обяви, че блокът на Християндемократическия и Християнсоциалния съюз (ХДС/ХСС) и Социалдемократическата партия на Германия (СПД) е подписал коалиционно споразумение за сформиране на ново правителство. Днес Бундестагът проведе избори за канцлер, но Мерц получи само 310 от необходимите 316 гласа. Така Мерц стана първият кандидат в германската история, който се провали на първия тур на гласуването.
Според съобщения в медиите, парламентът е решил да не провежда втори тур още днес.

На 23 февруари в Германия се проведоха предсрочни парламентарни избори. Блокът ХДС/ХСС спечели. "Алтернатива за Германия" зае второ място с рекорден резултат от 20,8 процента. Социалдемократическата партия (СДП) се класира на трето място с 16,4% от гласовете, което е най-лошият резултат в историята на партията. Освен това в парламента влязоха "Зелените" (11,6%), Лявата партия (8,8%) и датско-фризийската малцинствена партия, Съюзът на избирателите от Южен Шлезвиг, която получи едно място.

Германският канцлер се избира от Бундестага. Президентът предлага кандидат, за когото депутатите гласуват тайно и без предварително обсъждане. За да спечели на първия тур, той/тя е необходимо да получи абсолютно мнозинство от гласовете, тоест поне 316 от 630 в настоящия Бундестаг. Ако даден кандидат не получи абсолютно мнозинство, наричано още "канцлерско мнозинство", в първите два кръга, в третия кръг е достатъчно "относително мнозинство", което означава най-голям брой гласове, обяснява процедурата РИА Новости. 

Най-четени