Детелина Стаменова, психотерапевт: Електронните устройства са новата зависимост

Детелина Стаменова предупреждава, че в психотерапевтичните кабинети все по-често се говори за дигитална зависимост.

 

Деца развиват специфична дискова херния заради неправилно държане на врата

Очаква се след десетина години половината население да бъде с късогледство

Всеки от нас прекарва часове пред телефона или лаптопа си и се чуди кога е прекалил и защо. Много е лесно да кажем, че проблемите идват от устройствата, но това, което знаем със сигурност е, че те не причиняват психични разстройства, а карат хората, които имат някакъв тип проблемни усещания в момента, да страдат по-силно, твърди Детелина Стаменова, психотерапевт, психолог и социолог, член на Дружеството на психолозите в България. Тя е участник в екипа, съставил доклада „(не?)ПОБЕДИМИ ПАНДЕМИИ“ на организацията ПанЕвропа България, който беше представен пред обществеността през октомври. Неговата цел е да повиши информираността относно широко разпространените рискови фактори за здравето, като представя научния възглед за механизмите, водещи до влошено здраве, и предлага препоръки за намаляване на вредата от тях. 

Днес 5,3 млрд. души използват дигитални устройства ежедневно (близо 70% от населението в света). Ковид-19 доведе до 70% увеличение на използването на интернет.  Средно 50% от времето e в социалните медии. Средната продължителност на време пред екраните е 5 часа на денонощие.

„Годините на Ковид направиха много хора самотни, тревожни, депресирани, с обсесивно-компулсивни разстройства, които се проявяват в по-лека или по-тежка степен. Точно в този момент електронните устройства, с които боравим все по-често и по-дълго през последните 20 години, започнаха да се появяват като тема в разговорите в психотерапевтичните кабинети - казва Детелина Стаменова. - Проблемната употреба на дигитални услуги често прераства в зависимости и води до разстройства, наред със заболявания на очите, заседнал начин на живот и отчуждаване.“

Освен че ни свързват и ни помагат да живеем по-добре, дигиталните устройства ни карат и да прекарваме много време с тях, заради което да бъдем и самотни. И ако децата са една от темите, то не по-малко важна тема са възрастните. От изследвания, направени по време на Ковид, се знае със сигурност, че децата, прекарали повече време в стаите си пред компютъра, са тези на родители, които си гледат повече телефоните. 

„От големите и тяхното поведение зависи доколко създават у децата си навици за друг начин на живот, когато преминат във фазата на зрелостта си – напомня психотерапевтката. - И ако ние, които сме израснали във време без подобни устройства в ръцете ни, можем да си представим живота без тези забавления, то за малките това е възможно най-лесният избор. Тук е въпросът да направим правилния избор – така, както има джънк храна, така има и джънк свободно време, което не е в пакетче, а в кутийка, но също го потребяваме.“ 

„Разбира се, че ще има вредна, свръхпреработена храна, както ще има и алкохол, и екрани - признава Детелина Стаменова. - Въпросът е да дадем знак и на бизнеса, и на други регулации да помогнат на отделния гражданин да живее добре. Защото, ако отговорността се стовари върху всеки от нас поотделно, ние сме хора и сме склонни към рисково поведение, дори да знаем, че не е добре за нас, че ще ни навреди. Временното удоволствие обаче е много по-силно, отколкото да гледаме в бъдещето.“ 
Това, че сме прекарали дълго време пред екрана, ние и децата ни, би трябвало да ни говори, че водим заседнал начин на живот, рискуваме да развием късогледство, затлъстяване и гръбначно изкривяване, но малко хора си дават сметка за това. Очаква се например след десетина години 50% от населението да развие късогледство.

„Вече чувам за специфична дискова херния при деца в резултат на неправилно държане на врата в продължение на дълги часове – казва Детелина Стаменова. - Ако обърнем внимание на най-малките и по-големите какво се случва с телата им, те ще знаят до какво води и поведението им.“ 

Тук е ролята на държавата и на бизнеса да създадат регулации поне за намаляване на нашето включване в мрежите.

Бизнесът например ни кара да проверяваме непрекъснато телефоните си чрез множеството нотификации, които нонстоп получаваме. Мерките за намаляване на дигиталната зависимост вкючват усилия и от страна на образователната система – внимателна дигитализация на образователния процес, въвеждане на правила за екранно време, скрининги за проверка на зрението и гръбначни изкривявания, повече физическа активност. Биха могли да се въведат изисквания към разработчиците на игри, които да предвиждат спиране на играта след определен период от време.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве