Ваксините до голяма степен притъпиха способността на вируса да убива
Стадният имунитет сега изглежда невъзможен
Проф. Деви Шридар е председател на глобалното обществено здравеопазване в Университета в Единбург
Освен да купувам акции в компании за тоалетна хартия, Zoom и компаниите, произвеждащи ваксини, бих искала да знам, че безопасната и ефективна ваксина срещу тежките заболявания и смърт от COVID-19 ще пристигне в рамките на една година и че повторното заразяване все пак ще се превърне в основен проблем в управление на тази болест. Тези два факта биха изместили отговора на правителството на Обединеното кралство и биха позволили един по-единен научен фронт при неговото съветване.
В самото начало на пандемията няколко правителства, включително в Швеция, Холандия и Обединеното кралство, вярваха, че най-добрият път при тази криза е да се позволи контролирано разпространение на инфекциите сред населението, особено сред младите и здравите, за да се достигне до някакво статично състояние срещу вируса. Идеята беше, че „стадото“, което се е заразило, ще защити по-уязвимото малцинство.
Тази концепция произлиза от нашия подход към другите ваксини, с които ваксинираме по-голямата част от децата срещу например морбили, паротит и рубеола, за да защитим тези, които не могат да бъдат ваксинирани поради здравословни проблеми. Ако Sars-CoV-2 зарази хората само веднъж или ваксинираните хора не могат да хванат COVID (тоест ако заразяването или ваксината водеха до доживотен имунитет), тогава стадният имунитет би бил възможен. И досега щяхме да елиминираме напълно COVID в по-богатия свят, където серопревалентността - оценките за нивата на антителата - са повече от 90%, а във Великобритания стигат до до 98%.
Това обаче е далеч от позицията, в която се намираме. Нарастващият брой на документирани повторни инфекции, понякога настъпващи сравнително бързо след първоначалната инфекция, както и големият брой на инфекциите с варианта Omicron сред напълно ваксинираните, означава, че стадният имунитет вероятно е невъзможен, дори ако серопревалентността достигне 100%. Разчитането на стадния имунитет за управление на COVID-19, а не на стратегиите на източноазиатските страни за неговото потискане, докато не бъде открита способна ваксина, беше хазартно решение, което Великобритания взе в началото на март и за съжаление загуби. Особено като се има предвид наличието на вариантите и Sars-CoV-2 просто ще продължи да циркулира и повторно да заразява хората.
Не всичко е в лошите новини. Ваксините до голяма степен притъпиха способността на вируса да убива и разрушително да въздейства върху здравните услуги. Проблемът, пред който сме изправени обаче, се измести от масовата смъртност към въпроса как да поддържаме основните услуги и работните места да продължат да работят. COVID-19 все още не е достатъчно лека болест, за да бъде третиран като обикновена настинка, защото разболява хората толкова, че те не могат да работят. Това създаде широко разпространени смущения за авиокомпаниите, граничния контрол, супермаркетите, училищата, болниците, полицейските сили. И си струва да се отбележи, че макар Omicron да е по-мек от Delta, той все още хоспитализира и убива хората, особено тези, които не са ваксинирани, или са клинично уязвими (включително някои, за които ваксините са неефективни) и възрастните хора. Отслабването на имунитета също е постоянна грижа, както и осигуряването на бустерните дози в точното време.
Така че правителствата са в трудна ситуация. Ясно е, че е по-добре никой да не е заразен с този вирус. Откриват се все повече доказателства, които показват отрицателното въздействие на COVID-19 върху белите дробове, сърцето и мозъка или дори върху развитието на диабета. Продължителните оценки за разпространението на COVID насълзяват очите.
От друга страна, как човек може да избегне инфекцията, като същевременно да иска да бъде част от обществото и да се смесва с другите? Хората са социални същества, които обичат да бъдат около други хора и да участват в групови дейности - независимо дали ще танцуват в нощните клубове или пеят в църквата. Искането на хората да ограничат това за определен период от време беше логично, за да се позволи производството и въвеждането на ваксините и клиницистите да разработят по-добри протоколи за лечение и да разберат по-добре болестта. Но сега сме изправени пред варианта Omicron, който е невероятно предаваем до степен, че дори Южна Корея е изоставила тестовете и неговото проследяване, а Китай се бори с невероятно строги локдауни, за да намали случаите.
Като група от колеги учени предложихме в нов документ за Nature Medicine, няколко стъпки които могат да помогнат за управлението на тази привидно неразрешима ситуация.
Първо, правителствата трябва да използват триадата от тестове, терапевтичните средства (по-специално бързите антивирусни хапчета) и ваксините, за да управляват COVID-19 и да заменят по-грубите нефармацевтични интервенции от 2020 г. с научния прогрес. Тестването е особено важно, като се има предвид, че тестовете са отлични за бързото откриване на инфекциозните индивиди и предотвратяването на огнищата на работните места. Краят на безплатното тестване е основна грижа за управлението на това заболяване и избягването на бъдещи локдауни. По-добре е един човек да не работи и да бъде изолиран, отколкото да бъде принуден да работи, където ще заразява десетки други, което ще доведе до недостиг на персонал и предотвратимо заболяване. Междувременно ваксините трябва да бъдат разпространени във всички части на света, за да се постигне целта 70% да са ваксинирани във всички страни. Това ще има значителен ефект върху намаляването на инвалидността и смъртните случаи, причинени от вълните на COVID-19.
Второ, трябва да се изготвят планове за бързо реагиране, за да се реагира навреме на променящия играта нов вариант, който може да промени траекторията на пандемията, точно както направиха Alpha, Delta и Omicron. Това сега е основният страх на учените и както видяхме, правителствата може да имат само дни, за да съберат данните и да му отговорят релевантно.
Трето, бързото тестване за откриване на инфекциите и еднопосочното носене на маски трябва да продължат да се използват за защитата на най-застрашените от инфекцията (здравните и социалните работници), както и тези, които са най-застрашени от тежките резултати за здравето (хората в домовете за грижи и в уязвими групи).
И накрая, дълго време COVID не получаваше вниманието, което заслужава. Все по-голям брой хора, които не могат да се върнат на работа или страдат от хронични заболявания, ще бъдат в голяма тежест за здравните услуги, както и за икономиката; и разбира се ще има основен проблем от загубата на здравословен и активен живот по отношение на ежедневното щастие и на живота без страдание. Разработването на лечение за това състояние е наложително, като се има предвид, че избягването на инфекция с COVID-19 става все по-трудно. Трябва да подкрепим страдащите и да намерим начините за да намалим тяхната болка.
Точно както избягването на инфекцията с COVID-19 трябва да бъде балансирано спрямо важността на социализацията, нашият отговор на пандемията не трябва да засенчва другите големи здравни проблеми на хоризонта. Те включват кризата на разходите за живот; броят на децата, които гладуват и живеят в студени, влажни условия и в бедност; нарастването на детското затлъстяване и отсъствието на физическа активност, което оказва влияние върху развитието на хроничните здравословни проблеми, последствията за психичното здраве, причинени от пандемията, особено върху подрастващите, възстановяването на образованието, необходимо след масовото затваряне на училищата и накрая справянето с прегарянето на здравните работници. Навлизането в ерата на повторното заразяване означава, че COVID наистина се е вградил в нашия свят и трябва да се разглежда като част от по-широката картина на човешкото благополучие и на общественото здраве.
(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш