Кметът Нина Ставрева пред "Труд":Каварна чака рекордни приходи от туризъм

Кметът Нина Ставрева пред "Труд":Каварна чака рекордни приходи от туризъм

- Госпожо Ставрева, как върви подготовката за сезон 2017г.? Какъв ръст на туристите очаквате в Каварна?

- Прогнозите на Министерството на туризма са за 12% ръст на туристите това лято в България, а нашите очаквания за гостите в града са доста над 15%. И миналата, и тази година положихме много усилия, като участвахме в различни туристически изложения - "Ваканция Спа Експо" в София, в Букурещ. Има голям интерес от румънски туристи, надяваме се и това лято те да изберат Каварна за почивката си през уикенда, както и за по-дълъг отдих. Очакваме традиционните туристи – българи, руснаци и поляци, които имаха ръст и миналия сезон. А най-красноречиво доказателство за успеха е събраният туристически данък от 120 000 лева, които са с 50% повече от 2015 г., когато беше 80 000 лв. Тази година сме заложили в хазната да влязат 200 000 лв., колкото двете предходни години заедно. Голф туризмът също е успешен. Най-много са скандинавските туристи, при това сезонът за тях започва още през април и продължава до края на октомври. Каварна има огромен потенциал в туризма - не само морския, но и спортния, културния и селския туризъм.

- Докъде стигна проектът от миналата година за пешеходна алея - декинг на централния плаж?

- Изграждането на пешеходната алея по цялото протежение на плажната ивица, която ще й придаде една съвсем друга визия , започна миналата година. По съоръжението с дървена конструкция летовниците ще разполагат с 13 къта за отдих с пейки, сенници и зеленина. Договорът за изпълнение е до 30 април, когато ще приемем съоръжението в завършен вид. Целта е да се осигурят безопасност и повече удобства, а градският плаж да стане по-привлекателен. Близо 200 хил. лева струва алеята, парите са от капиталовата програма за миналата година.

- А как върви укрепването на проблемната подпорна стена над плажа?

- А за укрепването й искахме становище от "Геозащита"-Варна. След огледа се установи, че има нужда от спешни аварийно-укрепителни дейности. След съгласуване с МОСВ, тъй като плажовете са изключителна държавна собственост, ще започне частично изграждане в най-компрометирана част на ската, предвидени са 235 000 лв., които не са достатъчни за цялостно укрепване. Но едно свличане може да доведе до пропадане на общинския път към плажа, да не говорим за неугледния вид от стърчащи арматури и опасността, която могат да предизвикат. Самото съоръжение е от 40 години и досега не са полагани никакви грижи за укрепването му. Взели сме превантивни мерки за обезопасяване, а и да скрием отблъскващия вид.

- Миналото лято имаше доста строежи по пътя за морето, които не са най-привлекателната гледка. Имахте намерение да се издирят собствениците и да ги накарате да опаковат недовършените сгради. Успяхте ли?

- Със строежите за съжаление не се получава това, каквото желаехме. От кризата през 2008 г. останаха много недовършени и изоставени сгради, препродаваха се, сменяха се собственици. Една от сградите е много опасна и общината предприема действия до края на месеца да се поставят заграждения. Стана ясно, че с призиви, молби и апели не става, отзоваха се само един-двама собственици, на които благодарим. Спрямо останалите трябва да се прилага Наредба 1 на общината, така че след официалната кореспонденция ще налагаме глоби.

- Кои плажове са охраняеми и кои остават без стопани? Какво се случва с любимия плаж "Болата"и с напрежението заради достъпа до него?

- Плаж "Болата"влиза в защитената територия на резерват „Калиакра“, той не е в списъка с плажове на Министерството на туризма. Надявам се до началото на сезона да изясним ситуацията с МОСВ. Засега няма ограничен достъп на летовници и пешеходци, остана забраната за автомобили, в която има резон. По предписание на ДНСК заведението на плажа вече го няма. Плажовете в Топола, Божурец, Икантълъка и в Каварна - 1, 2 и 3 са отдадени на концесия, имат стопани и ще отговарят на всички изисквания на Министерството на туризма. Централният плаж на Каварна, както посочих, е разделен на три части, двете имат концесионер, а средната е на общинското търговско дружество "Каварна"ЕООД, което стопанисва и общинския хотел. Неохранями са "Болата" по известни причини вече и плажът на ВС "Русалка", който не е взет на концесия. В компетенциите на областния управител на Добрич е след 30 март да ги даде под наем или да вземе мерки за охраната им.

- Каква е подготовката за рок фестивала „Каварна 2017“,който феновете нетърпеливо очакват? Кои звезди ще бъдат поканени?

- Още нямаме готовност да информираме феновете. Официалната програма ще обявим в началото на май. Също ще запазя и имената на изпълнителите на Джулая като изненада. Но ще посрещнем първоюлското слънце, когато обичайно започва сезонът при нас. Всички знаят, че усещанията на Камен бряг не могат да ги получат никъде. Празникът там няма аналог.

- Как ще посрещнете Деня на Каварна, който съвпада с Гергьовден?

- Ще има пълна празнична централна улица, цял един ден на забавления и веселби. Ще се въртят чевермета. На обяд ще играят нашите талантливи деца от танцовия състав"Бизоне", ще пее добруджанската народна певица Галина Дурмушлийска, а вечерта ще слушаме песните на Графа. Ще има и заря над морето. Наскоро след празника на града е 14-ото издание на Международния фолклорен събор "С България в сърцето", който организираме съвместно с продуцентска къща "Пирина" на Илия Луков. Очакваме над 1000 деца от България, Сърбия, Украйна, Румъния, Молдова. Очакваме бесарабски българчета, чиито очички блестят, когато са на българска земя.

- На какви други културни събития ще бъде домакин Каварна?

- В края на месец май е юбилейното XX издание на театралния фестивал на самодейните състави. Предстои вече 11-а поредна година фестивалът "Страваганца" за старинна музика. В Каварна идват за десетина дни млади оперни таланти, които се обучават от светила в изкуство. Те изнасят концерти в Художествената галерия. Миналата година на финала имаше фойерверки, като осветихме една от забележителностите - нос Чиракман. На Камен бряг изнесоха изключителен концерт братя Владигерови и Стунджи. И тази година те ще бъдат наши специални гости. Друга емблема на Каварна е рибеният и миден фестивал, който традиционно се провежда в началото на септември. Предстоят и много спортни събития. Градът ще бъде домакин на европейското първенство по корабен моделизъм, на състезания по карате и кикбокс, които се провеждат всяка година. Много се гордеем с европейските и световните шампиони от нашата школа.

- Какво става с рибарско сдружение МИРГ с Шабла и Балчик? По какви проекти работи?

- Сдружението е регистрирано, кандидатстваме по предварителната мярка, предстои да сключим договор с управляващия орган по програмата - дирекция "Морско дело и рибарство" към МЗХ. Ще имаме 5 месеца да изготвим стратегията, в която ще заложим дейностите, които ще развиваме, с ресурс от около 2 млн. евро за трите общини, като 50% от тях ще бъдат насочени към публичния сектор. Миналата година в най-голямото село на територията на общината - Българево, беше създаден рибарски базар от европейски тип.

- Има ли интерес от страна на инвеститори, атрактивен район за бизнес ли е Каварна?

- Освен фабриката за преработка на рапани има отправено инвестиционно предложение за нова фабрика - за преработка на сокове. Имаме овощни градини - ябълки, които са суровина за новото производство. Ще бъде изградена и малка фабрика, която ще осигури 10-15 работни места, за замразяване на малини. Има малинови насаждения. Интересът е предимно от български инвеститори.

- Какъв е бюджетът на общината и на какво европейско финансиране се надявате?

- Бюджетът на община Каварна е 13,4 млн. лева. Очакваното европейско финансиране е около 10 млн. лева. Внесохме три проектни предложения по Програмата за селските райони - за общински пътища, улици и водопроводи. На първо четене са одобрени, очакваме покана да сключим договори. По националната програма за енергийна ефективност сключихме три договора с Българската банка за развитие и подготвяме обществените поръчки за изпълнители.

Предстои да подпишем договори за трансгранично сътрудничество с Лумина и Констанца. Единият е свързан с кадрите в туризма, чийто дефицит е сериозен проблем, а другият е насочен към училищата и прехода от средно към висше образование.

Позволете ми сега, през Светлата седмица след Възкресение Христово, да пожелая здраве и благоденствие на всички! И дано възкресим онези добродетели, които ни правят единни пред житейските трудности!

Нашият гост:

Нина Ставрева е кмет на Каварна първи мандат, издигната от БСП. От 2011 до 2015 г. е била общинска съветничка в местния парламент, председателка на ПК "Духовни дейности - образование, култура и проблеми на младежта". Магистър по аграрна икономика и педагогика. Преподавала е икономически науки в Професионална земеделска гимназия "К. Тимирязев" в Каварна. Омъжена, с две деца.

Още от (Интервюта)