Лекарство за диабет осакатява

Механизмът, по който канаглифлозинът може да увеличи риска от ампутации, все още не е ясен.

Увеличава се рискът от ампутации

Лекарство за диабет тип 2 увеличавало риска от ампутация на пръсти на краката. Заключението е на Комитета за оценка на риска при проследяване на лекарствената безопасност (PRAC) към Европейската агенция по лекарствата. Става въпрос за медикамента канаглифлозин.

Завишен брой ампутации на долен крайник, най-вече на пръстите, при пациентите, приемали препарата, е бил наблюдаван в две клинични проучвания. Сравнението е с група пациенти, приемащи плацебо. В тези текущи проучвания са включени хора с висок риск от сърдечносъдови проблеми.

Механизмът, по който канаглифлозинът може да увеличи риска от ампутации, все още е неясен, уточняват от Изпълнителната агенция по лекарствата.

Завишен риск засега не е наблюдаван в проучвания с другите лекарства от същия клас – дапаглифлозин и емпаглифлозин. Въпреки това наличните данни са ограничени и рискът може да се отнася и до тях.
Очакват се още данни от текущи проучвания с канаглифлозин, дапаглифлозин и емпаглифлозин.

Коментирайте от Фейсбук

Отговорете

error: Съдържанието на trud.bg и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права.