Любимите рецепти на Венцислав Пенев

Венцислав Пенев

Ученикът на незабравимия Костадин Гугов работи върху втория си самостоятелен албум

Венцислав Пенев е роден през 1979 г. в София, зодия Близнаци. Живее в гр. Нови Искър. Ученик е на прочутия народен певец Костадин Гугов. Именно в негова памет записва песента “Спомен за Гугов”. През 2013 г. се дипломира като бакалавър по “Педагогика на обучението по музика”, а през 2014 г. завършва магистратура в ЮЗУ “Неофит Рилски” - Благоевград.

Работи като сътрудник към редакция Народна музика в програма “Хоризонт” на БНР, а в момента е музикален ръководител на групи и индивидуални изпълнители в НЧ “Пенчо Славейков 1919”, кв. Малашевци, София, и НЧ “Светлина-1908”, кв. Кумарица, Нови Искър. Автор и водещ е на предаването “Фолклорна магия” по радио ГАМА - Видин.

Венци се занимава с музика от малък, но първите му големи стъпки са през 2004 г., когато прави записи, продуцирани от БНР. Аранжиментите на песните са на Ангел Добрев, с диригент на оркестъра Христофор Раданов.

През 2008 г. на пазара излиза първият му самостоятелен албум, включващ 10 македонски песни, създадени от композитора Сашко Велков. Албумът носи името “Вълшебни песни от Македония”.

Певецът е имал много изяви в тв и радио предавания, както и концертни участия в почти цяла България. Участвал е три пъти на международния фестивал “Пирин Фолк” в Сандански в конкурса за авторски песни - през 2009 г. със “Сватбарско хоро”, през 2010 г. с “Има в живота” и през 2011 г. с “Пея от сърце”. През 2011 г. създава и песен, посветена на родния му град - “С обич за Нови Искър”, която е представена на Празниците на Искърското дефиле. Записва дуетна песен с народната певица Боряна Карпузова - “До дека е мома при майка”. В момента работи върху втория си самостоятелен албум, като пет от песните са готови и записани.

 

След празниците

Време е за „народни“ гозби

Ако по Великден сте експериментирали с по-рядко готвени и направо екзотични ястия, сега можете да се върнете към традицията на родната кухня. А тя включва продукти като прясно и кисело мляко, сирене, картофи, чушки, праз лук, по-малки порции месо и никакви торти.

По съветите на диетолози е добре след голямото преяждане да разтоварим организма, като заменим сметаните с кисело мляко, пастичките, кексчетата и козунака - със сезонни плодове, мазното агнешко с друго, по-постно месо или риба, консервираните зеленчуци с пресни, за предпочитане зеленолистни, каквито вече има в изобилие - лапад, киселец, коприва, спанак, пресен лук, магданоз, копър. Така и килограмите ще спаднат по естествен път.

 

Мусака “Венци”

Необходими продукти:

2-3 кг картофи

1 стрък праз

300 г. кайма

3-4 с. л. червени домати, нарязани

3 скилидки чесън

3 кубчета бульон

3-4 с. л. зехтин

1 ч. л. черен пипер, млян

1 ч. л. червен пипер

1 вр. магданоз

1/2 вр. целина

сол

За заливката

1 кофичка кисело мляко

6 яйца

200 г. прясно мляко

4-5 с. л. брашно

Начин на приготвяне:

Картофите се режат на кубчета и се слагат в тавата за печене. Празът се нарязва на ситно и се запържва със зехтина. Добавя се каймата, посолява се и също се запържва. Слагат се доматите и чесън, нарязан на дребно. Добавят се натрошените кубчета бульон (какъвто имате), червеният и черният пипер, наситнените магданоз и целина. Всичко се разбърква и се оставя да се запържи хубаво. Изсипва се при картофите, разбърква се, долива се топла вода да покрие картофите. Пече се на 200 градуса, докато омекнат картофите и водата изври. Разбъркват се всички продукти за заливката, тя се изсипва отгоре и мусаката се връща във фурната, включена само на горен реотан, за да хване златиста коричка.

Погача “Деница”

Необходими продукти:

1 кг брашно

1 с. л. сол, пълна

1 с. л. захар, равна

1 с. л. оцет (за предпочитане ябълков)

2 с. л. олио

2 яйца (единият жълтък се отделя за намазване)

1 кубче мая

500 мл газирана вода

125 г. масло

Начин на приготвяне:

Брашното се пресява 2 пъти и се затопля във фурната. В него се прави кладенче и се слагат всички продукти без маслото. Маята се разтваря в затоплената газирана вода, изсипва се лека полека и се замесва не много твърдо тесто. Разделя се на 3 еднакви топки. Маслото се разтопява. Всяко топче, след като е леко втасало, се разточва на правоъгълна кора и се маже с 1/3 от маслото. Корите се слагат една върху друга, навиват се на руло и се слагат в кръгла тава. Нарязват се и се оставят да втасат, докато напълнят тавата. След като втасат, се намазват с жълтъка. Пече се в затоплена фурна на 170-180 градуса около 50 минути. Проверява се дали е опечена вътрешността с клечка и ако е необходимо допичане, се слага фолио, за да не прегори. Готовата питка се завива с кърпа да си “почине”.

Салата по трънски

Необходими продукти:

10 червени чушки, печени и белени

4 скилидки чесън

300 г. натрошено сирене

500 г. кисело мляко

магданоз

копър

зехтин

сол

Начин на приготвяне:

Нарязват се чушките на парчета, чесънът, магданозът и копърът - на ситно. Объркват се с киселото мляко и сиренето в по-дълбок съд. Овкусява се със зехтин и сол.

Мляко с ориз по новоискърски

Необходими продукти:

2 л прясно мляко

500 г. ориз

500 г. захар (или на вкус)

шоколад

Начин на приготвяне:

Оризът се измива хубаво и се сварява. Докато ври прясното мляко, се прибавя захарта и след това - свареният ориз. Бърка се, докато се сгъсти. Разлива се в 8-10 купички. Като поизстине, отгоре се настъргва шоколад.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме