Откривателката на оригинала на Историята на Петър Богдан бе удостоена със званието „Почетен професор“ на ЮЗУ "Неофит Рилски"

Откривателката на оригинала на Историята на Петър Богдан бе удостоена със званието „Почетен професор“ на ЮЗУ "Неофит Рилски"

На тържествена церемония  в Югозападния университет „Неофит Рилски“ проф. д-р Лилия Илиева, която е откривател на оригиналния ръкопис на първата История на България от Петър Богдан, бе удостоена със званието „Почетен професор“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Почетния плакет връчи ректорът на университета – доц. д-р Борислав Юруков. В знак на благодарност към университета проф. д-р Лилия Илиева връчи на ректора лондонското издание на старобългарския превод на Евангелието, направен от патрона на университета – Неофит Рилски.

Проф. д-р Лилия Илиева е родена в София. Завършила е „Българска филология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където следва още две специалности „Филология“ и „Китайска филология“. Продължава обучението си като аспирантка. Става асистент по съвременен български език в ЮЗУ „Неофит Рилски“, а след това е доцент по общо и сравнително езикознание. Проф. Илиева е дългогодишен ръководител на Катедрата по български език в Югозападния университет „Неофит Рилски“. Специализирала е в Москва, Загреб, Елсинор, Санкт Петербург и Белград. Владее в различни степени: руски, сръбски, хърватски, английски и  френски език.

„Няма да бъде преувеличено ако се каже, че благодарение на знанието и използването на чужди езици и на изключително широката й ерудиция, превърната чрез лингвистични анализи в конкретни дела, в настояще време проф. д-р Лилия Илиева е една от водещите изследователки по обща и сравнителна лингвистика в България, която с успех прилага и съчетава най-съвременните методи на американското и европейското езикознание. Нещо повече, тя е един от малкото филолози, които са освен това и отлични специалисти по китайски език и литература в България. Всичко това високо издига авторитета на Югозападния университет „Неофит Рилски” в национален и международен план. Ще отбележа още, че проф. Илиева сред ранните научни работници в него и в известен смисъл е и сред неговите създатели“, каза проф. Панайотова

„Целият ми живот е минал в университета, най-много в този университет. Започнах през 1976 г. буквално на кота „нула”. И съм много щастлива, че точно тук израснах сред моите колеги и студентите, които са нашата надежда за по-нататъшно развитие на университета”, сподели проф. Илиева по време на церемонията.

Тя пожела на студентите да не губят любознателността, с която идват в университета.

След тържествената церемония проф. д-р Лилия Илиева изнесе публична лекция на тема „Българският интелектуален елит през 17 век“.

 

Най-четени