На политика замириса спорът около “шамаросаната” родилка

Автор: Труд news
Д-р Ирена Шикова обяви, че спира да работи, докато проверките не приключат.

Резултатите от вътрешната проверка излизат до петък

Акушер-гинекологът замълча, съсловието заговори 

Никой не учи лекарите как адекватно да комуникират с пациентите, казват запознати

Политическа атака и умишлен удар по здравеопазването - така определиха лекари случая с родилката, оплакала се от агресия от водещия раждането й акушер-гинеколог. “Труд news” разбра, че на среща, проведена в “Майчин дом” преди два дни младата майка, бащата на детето й и организаторът на протеста в нейна защита Мартин Попов, са поискали от ръководството на болницата единствено официално извинение. Те не са настоявали за обезщетение или друга финансова облага, разказаха наши източници.

Подозренията за политически сценарии обясниха с твърдение, че рекламната агенция на Мартин Попов е участвала в кампании на ППДБ, а въпросната родилка Антония Андонова работела с него. Заедно с още няколко нейни колеги инфлуенсъри тиражирали случая в социалните мрежи.

Близки и приятели на родилката излязоха на протест в нейна защита. Той бе организиран именно от Мартин Попов, който твърдеше, че са събрани над 5500 подписа в петиция и че случаят ще доведе и други потърпевши от лекарско неуважение пред “Майчин дом”. Той потвърди, че е проведена среща с ръководството на болницата, като от там са ги уверили, че се самосезират по случая. Становището на лечебното заведение щяло да излезе до петък.

В същото време пациентки и поддръжници на обвинената д-р Ирена Шикова излязоха в нейна защита.
Повод за протеста и контрапротеста стана разказът на младата майка Антония Андонова за насилие и обиди от д-р Шикова по време на раждането й.

“След като ми бе поставена упойка, имах и система, за да се предизвика разкритие. Когато то се случи и аз вече достигнах тези 10 см, имаше един период, в който бях доста време сама. Упойката спря да действа. Започнах отново да обикалям из стаята. Изчаквах да дойде моментът за самото раждане. Това се случи изключително рязко. Същата лекарка нахлу в стаята и ми каза да се кача на магарето и да си хвана краката. Нещо, което, повярвайте ми, след като съм била с контракции 48 часа, е непосилно. Помолих някой или да ми помогне, или да измислим някакъв друг начин, защото аз не мога да стоя в тази позиция. Точно тогава чух порицание на висок тон. Каза ми, че съм “простакеса” и все такива като мен идват и не знаят как да раждат”, добави майката. Тя посочи, че е искала втора упойка, която й била отказана и че била шамаросвана и навиквана.

В своя защита д-р Шикова бе категорична, че не е обиждала Антония и не се е държала грубо: “Аз никога не съм си позволила Антония да я навиквам. Думи от сорта, “простакеса”, “ти не си подготвена за раждането” никога не са били в моя речник, защото аз не смятам, че една пациентка, жена, може да бъде подготвена за раждането”, каза докторът. Тя обясни, че бебето е било едро и било в опасност.

“Никога не съм докосвала жена в практиката си по лицето. Единственият ми вербален контакт с Антония беше след мой преглед, когато бяха минали 2 часа от упойката, тя беше на много голямо разкритие. Почти пълно, но много високо стояща глава на плода. Тя започна да крещи и да рита, да казва “Искам пак упойка. Нормално е това, аз също съм го правила. Имаше остатъчна от предходната. Аз я хванах за лявото коляно, разтърсих я, казах Антония, много ви моля, чуйте ме, искам да ви обясня какво предстои. Ще видите, имате хубави тазови възможности, ще го излъжем това бебе да мине. Много високо стои главата. Слагайки втората доза упойка, намаляваме страшно много силата на контракциите. Не е сигурно дали ще може главата ефективно да слезе, да премине през плоскостите на таза, защото има специфика по начинът по който тя преминава в диаметрите си и в плоскостите на таза.”, обясни докторът. 

Младата майка Антония Андонова е инфлуенсър.
Снимка: Instagram

По-късно д-р Шикова написа в профила си във фейсбук, че е заплашвана и че спира работа, докато тече проверката: “Подложена съм на изключително психологическо напрежение и стрес. Страхувам се. Предвид цялата атака, считам, че най-правилната стъпка от моя страна е да не бъда на работа, докато тече проверката на Изпълнителна агенция “Медицински надзор”, Етичната комисия на Български лекарски съюз и Министерството на здравеопазване. За това свое решение ще уведомя писмено ръководството на “Майчин дом”. Моля за разбиране, благодаря на всички мои пациенти за подкрепата”, написа още тя.

Според експерти конфликтите няма да се решат с протести. Адвокатът Мария Шаркова написа във фейсбук: “Никой не учи медицинските специалисти на това как адекватно да комуникират с пациентите. Особено при раждане, когато една жена наистина може да е неподготвена, да не чува, да не изпълнява указания и да се държи неразбираемо. И тогава е възможно в безсилие и паника да се случат неща, които нямат извинение.
Публичният линч към медицински специалист и заклеймяването на цялото съсловие е точно толкова неправилно и опасно, колкото и професионалните позиции на съсловието “наизуст” - щом е колега, значи ще го защитим без значение какво е направил. Именно съсловието трябва да е особено чувствително към подозрения за насилие или неетично поведение”, посочи адвокатът.

“Понякога строгият тон не е проява на лошо отношение, а инструмент за възстановяване на контрола в критичен момент”, каза д-р Иван Вецев от болница “Шейново” като подчерта, че връзката лекар-пациент при раждането е изключително емоционално натоварена.

Пояснявайки, че уважават правото на всеки пациент да търси обяснение, справедливост и човешко отношение по време на лечебния процес, от Българския лекарски съюз (БЛС) разпространиха позиция, в която осъждат нарастващата тенденция единични случаи да водят до обобщени обществени реакции, които прерастват в атаки към цялото съсловие.

“За пореден път частен проблем се генерализира и води до заклеймяване: на лекарското съсловие, на цели болници, отделения и медицински екипи. Често публично се разглеждат единични инциденти с негативен отзвук, докато хиляди положителни примери на отдаденост, професионализъм и успешно лечение остават извън общественото внимание.

Това не само подкопава доверието в здравната система, но и нанася морални и професионални щети на хиляди лекари, които ежедневно работят с всеотдайност, под напрежение и при недостиг на ресурси”, гласи част от позицията на БЛС.

Отворено писмо на ръководителите на водещи акушеро-гинекологични структури в България

Уважаеми граждани, родители,
пациенти и бъдещи майки,

През последните дни сме свидетели на яростна атака срещу акушер-гинеколог от СБАЛАГ “Майчин дом”, която прераства в кампания срещу болница с вековна история, възпитала хиляди специалисти и срещу цялата акушеро-гинекологична гилдия. С лека ръка се компрометира акушерската професия, която в България е на високо ниво, неотстъпващо на европейските и световни стандарти.

Всичко това оказва негативно влияние върху професионалистите, упражняващи тази специалност и преди всичко рефлектира върху жените, на които предстои раждане. Подобна провокация силно повлиява мотивацията на акушер-гинеколозите, специализиращите лекари и всички акушерки.

Считаме, че докато случаят се проверява от Министерството на здравеопазването, Българския лекарски съюз и ИА “Медицински надзор” и докато няма окончателно становище, е абсолютно неуместно да се води преднамерена и тенденциозна атака срещу цялата гилдия на акушер-гинеколозите и акушерките в страната.
Категорично заставаме зад професионализма на колегите от СБАЛАГ “Майчин дом”.

Уверяваме нашите пациенти, че въпреки негативната кампания, която се развива срещу цялата гилдия, ние ще бъдем на своя пост денонощно, както досега и ще продължим да изпълняваме професионално лекарския си дълг. Искаме да успокоим всички бременни и раждащи жени, както и техните семейства, че могат да разчитат на своите лекари и екипите, които работят затова да имаме успешни раждани със здрави майки и бебета. Това за нас е професионален дълг и житейска мисия.

*Писмото е подписано от директори на болници, началници на отделения и други специалисти от София и страната.

Най-четени