Предлагат законодателни промени срещу незаконните превози
Забраните не са достатъчно ефективни
Изискването таксиметровите автомобили да бъдат жълти може да отпадне след като бъдат приети законодателни промени срещи незаконните превози. За спешни промени в Закона за автомобилните превози и Наказателния кодекс, с които да бъде сложен край на нерегламентираните превози настояват от „Съюз Такси“ в позиция, изпратена до Народното събрание и Министерство на транспорта и съобщенията. От браншовата организация предупреждават, че са готови на протести, ако не бъдат приети законодателните им предложения.
Относно задължителния жълт цвят на такситата, той трябва да остане до приемане на промените в Закона за автомобилните превози, насочени срещу нерегламентираните превози, които в момента се извършват главно от автомобили с нежълт цвят, посочват от бранша.
И в момента е забранено да бъдат извършвани таксиметрови, автобусни и товарни превози без разрешение или лиценз за съответната дейност. Но текстовете в законите не са достатъчно ефективни и все още много хора извършват нелегални превози. Идеята е да бъдат направени промени в Наказателния кодекс, така че санкциите да станат по-ефективни и хората да се откажат от нелегалната дейност. В момента в Наказателния кодекс е записано, че „който без разрешение, регистрация или лиценз, които се изискват по нормативен акт или акт на Европейския съюз, извършва по занятие обществен превоз на пътници, се наказва с лишаване от свобода от една до три години“. Но понятието „занятие“ се съдържа само в Закона за преброяване на населението, жилищния фонд и земеделските стопанства в Република България от 2001 г., и там “занятието” е определено като трудовата дейност на дадено лице, която му осигурява заплата или друг доход. Затова от „Съюз Такси“ предлагат термина „по занятие“ да отпадне, за да се носи наказателна отговорност от шофьорите. И предлагат нови текстове в чл. 234г от Наказателния кодекс, за да стане той ефективен „намордник“ на нерегламентираните превози.
В първоначалния текст е имало идея да бъдат конфискувани автомобилите, с които се извършват незаконни превози на пътници или товари. Но „като изхождаме от дискусията, която се разгоря относно конфискацията на моторни превозни средства на водачи, употребили алкохол или наркотици, ние се отказахме от подобна конфискация на автомобили, с които са извършени нерегламентирани превози“, посочват от „Съюз Такси“.
От браншовата организация поставят и въпроса за годините, до които един автомобил може да бъде използван като такси. Според тях, сегашното ограничение, такситата да са до 15 години, е добро и трябва да остане заради стареенето на материалите. В момента в наредбата за таксиметровите превози няма изискване колко големи да бъдат такситата, но има изискване използваните за таксиметрови превози автомобили да бъдат най-малко с четири врати и да имат закрит багажник.
Не искат да имат онлайн връзка с НАП
Слагат край на „помпането“ на сметката
Необходимо е да бъдат приети изисквания за електронните таксиметрови апарати.
Електронните таксиметрови апарати да отпечатват не само датата и часа на завършване на превоза, но и началната дата и час, настояват от „Съюз Такси“. Така ще бъде сложен край на възможността некоректни таксиметрови водачи да „помпат“ сметката на клиента и да искат неоснователно висока цена за превоза. Ако на фискалния бон от електронния таксиметров апарат пише и часа на тръгване и клиентът смята, че го лъжат, ще може да се оплаче пред фирмата превозвач и пред контролните органи.
Необходимо е да бъдат направени промени в Закона за автомобилните превози, с които да бъдат разписани изискванията за електронните таксиметрови апарати (ЕТА) с фискална памет (ФП). Според браншовата организация използването на ЕТАФП със сертификат за съответствие на Закона за техническите изисквания към продуктите ще дава достатъчни гаранции за коректното отчитане на оборота на таксиметровите автомобили. Няма да е необходимо използването на отделно фискално устройство с онлайн връзка с НАП, а наличната ФП в защитена връзка с ЕТА ще гарантира отчитането на оборота. След извършване на превоза водачът на таксито ще дава фискален бон от таксиметровия апарат с информация за датата и часа на започване и приключване на превоза, стойността на превоза, изминатото разстояние, времето на превоза, данните на превозвача и номера на автомобила.
Глоба от 200 лв. за паркиране на стоянка
Лентата за автобуси няма да се натовари
Да бъдат повишени глобите за паркиране на стоянка за такси, настояват от бранша.
Такситата да могат да се движат по бус лентите, настояват от „Съюз Такси“. За да стане това са необходими промени в Закона за движение по пътищата. В момента таксиметровите автомобили нямат право да се движат по бус лентите, предназначени за градския транспорт. Но и таксиметровият превоз е признат за обществен превоз.
Според браншовата организация, ако такситата бъдат допуснати до бус лентите, няма да бъде затруднено движението на градския транспорт, но ще бъде облекчено движението на автомобилите в останалите ленти от пътя и така придвижването в големите градове ще стане по-бързо. В повечето страни от ЕС такситата може да използват бус лентите и от бранша настояват тази практика да бъде въведена и в България.
Другата промяна, за която настояват от бранша, е да бъде повишена глобата за паркиране на автомобил на стоянка на такси. Предлагат глобата да стане 200 лв., каквато е и за паркиране на инвалидно място, така че да възпира шофьорите да оставят колите си на места за таксита.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш