България продължава да е сред страните в Европейския съюз с най-висок дял на жени, работещи в сферата на информационните технологии. През 2024 г. жените са представлявали 27% от всички специалисти в ИТ сектора у нас, сочат най-новите данни на Евростат. По този показател страната ни се нарежда на трето място в ЕС, след Естония (27,6%) и Румъния (27,3%). За сравнение, средното равнище за ЕС е значително по-ниско - едва 19,5%.
Макар и с лек спад спрямо 2023 г., когато България оглавяваше класацията с 29,1%, страната остава стабилно в челото по равнопоставеност на половете в сектора. Това е особено показателно на фона на страни като Чехия, Малта и Унгария, където жените в ИТ са едва около 13-15%.
Общо над 10 милиона души са работили като специалисти по информационни и комуникационни технологии (или с други думи - в дигиталния сектор) в ЕС през 2024 г. Това представлява 5% от всички заети в съюза. Тенденцията е положителна - делът на заетите в тази сфера продължава да нараства, макар и умерено - с 0,2 процентни пункта спрямо предходната година и с 1,6 пункта спрямо 2014 г.
В България делът на работещите в ИТ сектора е 4,6%, което поставя страната в средата на класацията. За сравнение, най-висок дял на ИТ специалисти спрямо всички заети са регистрирали Швеция (8,6%), Люксембург (8%) и Финландия (7,8%). Най-ниски нива има в Гърция (2,5%), Румъния (2,8%) и Италия (4%).
Използваният в статистиката термин “специалисти по информационни и комуникационни технологии” (ИКТ) често се среща и като дигитални специалисти, ИТ кадри или експерти в технологичната сфера - алтернативи, които са по-разбираеми за по-широка аудитория, без да се губи същността на понятието.
С темповете на дигитализация и засилващото се търсене на ИТ кадри в Европа, участието на жени в сектора е ключов ресурс, който България очевидно успява да използва по-ефективно от повечето държави в ЕС.