Тежестта на “зелените” в “Демократична България” е 0,6%

„Еколозите“ са най-шумата група в българския политически и обществен живот. Те протестират, като 30-40 души затварят ключови кръстовища в София.

Влиянието на партията на „еколозите“ с трайна тенденция надолу

На изборите за Народно събрание от 2009, 2013 и 2014 година „природозащитната формация“ има съответно 0.52%, 0.749% и 0.61%

А за евровотовете през 2009 г. и 2014 г. се наблюдава тенденция надолу - 0.72% и 0.56%. подкрепа

Приблизително 0.6 на сто е електоралната тежест на „зелените“ в коалицията „Демократична България“, в която са още ДСБ и „Да, България“.

За последните пет вота за национален и европейски парламент, когато партията на „еколозите“ се е явявала самостоятелно, тя е събрала подкрепа, която сумарно е недостатъчна за представителство в НС или ЕП.

На изборите за Народно събрание от 2009, 2013 и 2014 година „природозащитната формация“ има съответно 0.52%, 0.749% и 0.61%. А за евровотовете през 2009 г. и 2014 г. се наблюдава тенденция надолу - 0.72% и 0.56%. (виж таблицата).

Въпреки ниската обществена поддръжка, „зелените“ си приписват минималните успехи на трипартийната коалиция.

Причината за този парадокс е, че „еколозите“ са най-шумната група в българския политически и обществен живот. Те винаги протестират в защита на „каузи“, зад които стоят финансови и лобистки интереси. А официалната власт удовлетворява претенциите им без дебати и аргументи.

Под прикритието на НПО

Активната политическа дейност на „зелените“ е под прикритието на неправителствени организации (НПО) и започва през 1999 година.

Преди повече от 20 години е времето, когато има вълна от учредяване на НПО - „Зелени Балкани“, „Българско дружество за защита на птиците“, швейцарско-българската фондация „Биоразнообразие“, Институт за зелена политика, Сдружение за дива природа „Балкани“. Всички до днес са обединени в коалицията „За да остане природа в България“, която на практика е едно с политическа партия „Зелените“.

Партията на „зелените“

За да прокарват интересите си, „еколозите“ от коалицията „За да остане природа в България“ имат нужда от политическо представителство. Така през есента на 2008 година се появява партия „Зелените“. Нейни ментори са подсъдимия олигарх Иво Прокопиев и един от най-големите политически хамелеони, който е бил червен, син, а сега е зелен - политологът Евгени Дайнов.

Партията е създадена, за да обслужва интересите на Прокопиев в областта на възобновяемите енергийни източници и за да се влияе на икономическите и инвестиционните процеси в страната.

В арсенала на формацията екологичната проблематика e нищожен процент. Огромната част от дейността u е насочена срещу икономическото развитие на България, конкретно срещу туризма. Другата цел е блокиране на големи национални и частни инфраструктурни проекти.

Използвайки екореторика, „природозащитниците“ опитват да манипулират обществото. Това им помага при печелене на обществени поръчки за милиони левове по национални и европейски програми. Идеята е политическата формация, която е едно с коалицията „За да остане природа в България“ да увеличат своето влияние с директно участие в структурите на властта.

Финансирането на формацията

За да се учредяват, регистрират и функционират, на „зелените“ НПО е необходимо солидно финансиране. Основният източник на приходи са еврофондовете и така наречените грантове - спонсорство от чуждестранни организации.

В началото на 21 век, „еколозите“ засипват Министерството на околната среда и водите (МОСВ) с предложения за създаване на нови защитени територии, влажни зони и природни паркове.

Целта е веднага след това за тези територии да бъдат разработени планове за управление, програми уж за съхранение на флората и фауната и така да се усвояват пари. Това правят „зелените“ и до днес.

Блокират проекти и загиват хора

Заради натиска на „зелените“ върху държавата все още не е готов лот 3.2 от автомагистрала „Струма“ между Крупник и Кресна.

След като българският съд окончателно отхвърли претенциите на „еколозите“ за построяването на 15-километров тунел, те започнаха масирана международна кампания срещу проекта за наземен път.

Манипулацията е, че щяла да бъде унищожена природата в района на Кресненското дефиле. Истината е, че „зелените“ лобираха тунелът да бъде построен от швейцарския консорциум „Амберг“. Заради забавянето на аутобана сегашният тесен двулентов път през пролома е сред най-смъртоносните у нас - от 2010 до 2019 г. при 531 тежки катастрофи са загинали 235 души.

Отделно заради натиска на „еколозите“ над бизнеса само в зимната спортна инфраструктура са блокирани проекти за над половини милиард евро.

Много инвеститори се отказаха след „зеления“ натиск и безсилието на държавата. Огромна загуба за развитието на туризма, регионите и държавата са провалените проекти „Супер Боровец“, „Перелик“ в Родопите, „Паничище“ в Рила, блокираните „Дестинейшън Рила“, „Ком Берковица“ в Стара планина и „Кулиното“ в Пирин.

Но не само туризмът е потърпевш. На мушката на „еколозите“ са и компаниите от добивната индустрия - МОК „Елаците“, „Асарел Медет“, „Аурубис“, „Дънди прешъс“, „Горубсо“ и много други.

Преди 4 години в община Трън имаше инвеститорски интерес за възраждане на местната златна мина. Проектът гарантираше над 400 работни места в един от най-бедните региони на България и неговото възраждане. Но се появиха „зелените“, които манипулираха хората, че със златото ще се копае и за уран. Под техния натиск Общинският съвет в Трън организира местен референдум. Подведени от „еколозите“, над 90 на сто от местните хора гласуваха против, а инвеститорът се оттегли. В момента Трън остава с едни от най-високите нива на безработица.

Екорекетът със защитените територии

Докато „зелените“ твърдят, че в България природата е в плачевно състояние, фактите са следните: в страната ни има три национални парка - „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“. Отделно има 11 природни парка, 55 резервата. Налице са още 36 поддържащи резервата, 11 влажни зони, 349 природни забележителности, 502 защитени местности. А зоните на „Натура 2000“, които са 35% от България, погълнаха над 750 000 имота на 1 100 000 частни собственици.

Близо 50 на сто от 111 000 квадратни километра, на които се простира страната ни, са под някакъв вид екологична „защита“. По правило тези зони са най-подходящите места, където може да се развива туризъм, спа, селско стопанство, различни видове производство и много други дейности.

Въпреки ниското доверие

До днес стои въпросът защо официалната власт се съобразява с всички искания на „зелените“ - политическа формация с подкрепа около нулата. И поради каква причина партията е в „Демократична България“, където очевидно нямат никаква нужда от нея.

Вероятно в коалицията смятат, че зелената идея им е от полза. Но за разлика от екологичните партии на запад, тукашните „природозащитници“ използват екокаузата за лични облаги и лобизъм. Заради тях зелената идея вече е компрометирана и се е превърнала в синоним на екологичен рекет.

Има голяма вероятност това да изиграе лоша шега на „Демократична България“ на парламентарните избори. Още нещо - по своята същност „зелените“ са ултралеви екстремисти, а този факт отблъсква гласовете на автентично десните избиратели, за чиято подкрепа претендират от ДБ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи