Теракотена маска на император без аналог откриха варненските археолози

Теракотена маска на император без аналог откриха варненските археолози

Над 1000 нови експоната обогатиха фонда на Регионалния исторически музей

Фрагмент от теракотена маска на император от 6 век са открили археолозите от Регионалния исторически музей /РИМ/ във Варна при разкопки на раннохристиянския манастир в местността Джанавара. "След консултации със специалисти от страната и чужбина артефактът е определен като единствен по рода си. Предстои да бъде направен опит за пълната му реконструкция", съобщи един от ръководителите на експедицията Васил Тенекеджиев.

Фрагментът е част от над 1000 нови експоната, постъпили във фонда на РИМ след разкопките в шест обекта във Варненско през миналата година, поясни началникът на отдел "Археология" в музея Мария Манолова. Сред любопитните находки е огромен фосил от праисторически охлюв - амонит, намерен в скалите под крепостта Петрич кале край Аврен. Диаметърът му е 1 м, което го нарежда сред най-големите образци, открити у нас. След обработка през пролетта фосилът ще бъде изложен в секция "Природа" на РИМ. В Музея на мозайките в Девня ще бъдат показани последните открития от древен Марцианопол - императорски печат и митническа пломба от 5 век. При разкопките в античната крепост Св. Атанас край Бяла, превърната в музей на открито, археолозите се натъкнали на централна улица, водеща от портите до базиликата.

"Намерените миналата година над 50 древни кантарчета, съдове за зърно и четвъртата поред преса за вино доказват, че там е имало не просто крепост, а малък пристанищен и търговски град с много винарни", поясни директорът на РИМ Игор Лазаренко. В земите на днешната правителствена резиденция "Евксиноград" пък е кипял живот от дълбока древност. При последните проучвания в намиращата се там крепост "Кастрици" под пластовете от Средновековието и късната античност археолозите открили керамика от халколита. Сред новите находки от този период са сечива и предмети от бита на земеделците от голямо селище с площ от 1 хектар в местността Корията край Суворово. То е било част от древна селищна крайбрежна мрежа, простираща се от бреговете на Мангалия до долината на р. Камчия, а пълното му проучване ще глътне още години.

Най-четени