Турция поиска допълнителна помощ от НАТО за Сирия

Турция поиска допълнителна помощ от НАТО в Сирия - за защита на границата, както и във връзка с миграционните предизвикателства. Това обяви в понеделник президентът Реджеп Тайип Ердоган след среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, цитиран от TACC.

"На днешните разговори обсъждахме главно ситуацията в Сирия. Наблегнах върху важността незабавно да се предостави допълнителна помощ на Турция от НАТО и страните от Алианса. Границата между Сирия и Турция е югоизточната граница на НАТО. Кризата в Сирия е заплаха за нашия регион и цяла Европа, както в сферата на сигурността, така и в хуманитарната сфера. Нито една европейска държава не може да си позволи лукса да остане безразлична към трагедията в Сирия ", каза той.

Това изявление се появи в навечерието на срещата на Ердоган в Брюксел с ръководителя на Европейския съвет и Европейската комисия, на която ще се обсъди ролята на Турция в опит да упражнява миграционен натиск върху Европа.

Ердоган каза, че Турция е "бастион на Европа и НАТО срещу заплахата в Сирия в продължение на девет години, беше единствената държава от НАТО, която се бори с терористичната организация „Ислямска държава“, а също така прие 3,7 милиона сирийски бежанци. " „Очакваме конкретни мерки за подкрепа от всички наши съюзници за бремето, което носим“, завърши той.

Ердоган описа смъртта в Идлиб на над 30 турски специални сили, които координираха нападението на бойци от терористични групи върху позициите на сирийската армия: "На 27 февруари се случи отвратително нападение срещу нашите военни в Идлиб, които дадоха живота си за сигурността на страната."

Според Ердоган НАТО преживява "критичен момент, когато организацията трябва да действа бързо, показвайки солидарност". Ердоган също предупреди генералния секретар на НАТО, че няма да позволи на Гърция да обвинява Анкара в умишлено предизвикване на миграционна криза: „Предупредих генералния секретар, че не позволихме на една от съседните ни страни да посочи Турция като причина за миграционната криза и да използва тази ситуация и Европейския съюз да получи необосновани преференции към себе си."

Най-четени