Виктор Орбан - премиерът, който вдъхнови Тръмп, който ще се бори да остане начело на Унгария

Анализът е на Ник Торп за BBC

Унгарците имат популярна поговорка: „Visszanyal a fagyi“. Превод: „Сладоледът облизва обратно.“ С други думи, внимавайте, защото това, което ви е приятно да поглъщате, може да ви погълне.

Унгарският премиер Виктор Орбан в продължение на две десетилетия методично атакува либералния светоглед, превръщайки страната си в това, което сам нарича „нелиберална демокрация“ и „нация на християнската свобода“.

По този път той си спечели възхищение от редица световни лидери, сред които вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс и премиерът на Грузия Иракли Кобахидзе. Доналд Тръмп го нарече „умен“ и „твърд човек“. „Един от най-уважаваните мъже, наричат го силен човек“, каза Тръмп през септември 2024 г.

Но въпреки подкрепата отвън, вътре в страната неговата власт започва да се пропуква — не непременно от либералната опозиция, а от самия център-дясно.

Възходът на вътрешния опонент

През февруари 2024 г. на политическата сцена неочаквано се появи Петер Мадяр — 44-годишен бивш член на обкръжението на Орбан. Повод за това бе скандал с помилване на мъж, прикрил сексуално насилие над деца, което доведе до оставката на президента Каталин Новак в пряко предаване по телевизията. Подаде оставка и министърът на правосъдието — Юдит Варга, бивша съпруга на Мадяр. Скандалът подкопа имиджа на Орбан като защитник на „традиционните семейни ценности“.

Мадяр направи силно интервю за опозиционния YouTube канал "Partizan", в което остро критикуваше корупцията и непотизма във властта. Според опозиционния активист Роберт Пузшер, ръководител на движението „Гражданска съпротива“, Мадяр внимателно балансира, за да не отблъсне консервативната си база, особено в провинцията — традиционно бастион на „Фидес“.

Основната опозиционна партия „Тиса“, водена от Мадяр, води с между 9% и 18% пред партията на Орбан според повечето социологически проучвания. Само близкият до правителството институт „Вюпойнт“ показва преднина за „Фидес“.

Орбановата стратегия под натиск

Властта на Орбан, изградила се през последните 15 години, започва да се сблъсква с реални проблеми: болници и училища в лошо състояние, лоша железопътна инфраструктура и ниски заплати в публичния сектор. Това дава основание на Мадяр да говори за „разпадаща се Унгария“.

„Фидес“ продължава да залага на познатата си стратегия: мобилизиране чрез страх. В миналото това работеше успешно — бежанската криза през 2015 г., войната в Украйна, „защитата на децата“. В последния случай партията организира референдум с въпроси като: „Подкрепяте ли участието на деца в уроци по сексуална ориентация без родителско съгласие?“ — на който масово бе гласувано с „не“.

Орбан и сега залага на културни конфликти — неговата партия забрани провеждането на Прайд, но въпреки това между 100 000 и 200 000 души се включиха в шествието в Будапеща, демонстрирайки не само подкрепа за ЛГБТ+ правата, но и за свободата на словото и правото на събиране.

Променена избирателна система и контрол над съдилищата

След връщането си на власт през 2010 г., Орбан промени избирателната система, намали броя на местата в парламента и премахна втория тур. Така партията, събрала 45% от гласовете през 2014 г., получи 67% от местата в парламента. Назначи лоялни съдии в Конституционния и Върховния съд.

През 2014 г. той каза, че изгражда „нелиберална държава“, която „не отхвърля свободата, но не поставя либерализма в центъра на държавната организация“. Един от неговите идеолози, философът Андраш Ланци, нарича системата „политически реализъм“, базирана на „опит, а не на утопии и морализиране“.

Признание в чужбина, но проблеми у дома

Моделът на Орбан, базиран на ясни послания и контрол върху медиите, се радва на уважение сред редица десни политици в Европа и САЩ. Словашкият и грузинският премиер, както и лидери на крайната десница в Германия, Австрия и Нидерландия, споделят възгледите му.

Но на фона на растящата подкрепа отвън, икономиката на Унгария започва да буксува — особено зависима от германския автомобилен сектор. Орбан вече не може да гарантира повишаване на жизнения стандарт. Дори философът Ланци признава, че след толкова дълго управление „доверието ерозира“.

Политическа битка за душата на Унгария

Ако Орбан загуби изборите през април 2026 г., това би било повратен момент. Според анализатора Золтан Кисзели, близък до „Фидес“, партията на Орбан има твърд електорат от два милиона души, но това вече не е достатъчно. Партията на Мадяр — също.

Изборите ще се решат от колебаещите се. През 2022 г. Орбан се представи като „кандидатът на мира“, твърдейки, че опозицията ще въвлече Унгария във войната в Украйна. Тактиката сработи в страна с болезнен исторически опит от чужди нашествия.

Сега някои анализатори смятат, че независимо дали войната в Украйна приключи или не, Орбан ще използва ситуацията — или ще се представи за миротворец, или ще атакува ЕС заради санкциите срещу Русия. Той продължава да поддържа връзки с Владимир Путин, обещавайки евтин руски газ и петрол.

Но опонентите му се надяват, че Тиса и Мадяр ще задържат преднината си. „Унгария е на кръстопът“, казва активистът Пузшер. „Или ще тръгнем към демократичен преход от този полуавторитарен режим, или към диктатура.“

А Орбан? През март той обяви, че се води битка „за душата на Запада“. Мнозина вече виждат предстоящите избори като битка за душата на самата Унгария.

Най-четени