Министерството на външните работи в Пекин отхвърли преди седмица едва ли не като лъжа твърдението на външната министърка на ЕС Кая Калас, че дипломат №1 на Народната република Ван И u бил заявил дето Русия трябвало на всяка цена да победи в Украйна. Но авторитетното ведомство не обели и дума за приписваното друго твърдение на неговия титуляр - ако Пекин бил наистина помагал на Москва в конфликта, той щял отдавна да приключи с победа на руската страна.
Водещи медии в Западна Европа нарекоха това изявление „брутално“, защото освен всичко друго, то не звучало ласкателно за Путин - ами третирало Русия като второкласна военна сила в сравнение с Китай. После въпросните вестници и сайтове обобщиха, че Народната република искала войната в Украйна да продължи възможно най-дълго, за да можело стратегическото внимание и военните ресурси на Съединените щати да бъдели погълнати на този европейски фронт. Никой в столицата на азиатския гигант обаче не удостои тази изцепка с внимание.
А точно след десет дни в Пекин би трябвало да се състои важната среща на върха между Европейския съюз и Китай, като погледът към нея на Пекин бе определен под сурдинка в Брюксел като „войнствен“ и недопринасящ с нищо за успеха на форума. В същото време американският мозъчен тръст „Евразийска група“ извлeче от тази оценка още знаци за мрачна поличба над предстоящия форум, който би трябвало да се състои под патронажа на държавния глава и пръв партиен ръководител на Народната република - Си Цзинпин.
„Срещата на върха на 24 юли в Пекин - писа в анализа си тръстът, цитиран от в. „Корере дела сера“, - вероятно ще бъде напрегната и непродуктивна, предвид различните интереси и твърдите позиции на двете страни най-вече по икономическите и външнополитическите въпроси в дневния u ред. Още повече, че тя бе съкратена от първоначално планираните два дни на един, тъй като подготвителните разговори, състояли се в климат на закостенели позиции и противоречиви очаквания, се провалиха. Това е сериозен неуспех, тъй като и двете страни се стремяха да използват 50-годишнината от старта на дипломатическите отношения между ЕС и Китай, за да съживят отношенията си.
Европейците изискват конкретни действия от Китай по редица двустранни въпроси с дългогодишен обсег на действие, докато Пекин желае да включи Брюксел във външнополитическите си щения, за да противодейства на политиката на Тръмп „Америка на първо място“. Като неотдавнашните посещения на китайския външен министър Ван И в Брюксел, Берлин и Париж не успяха да дадат положителен импулс в подготовката за срещата на върха. И резултатът от нея ще бъде в най-добрия случай пореден „диалог на глухи“, а в най-лошия - демонстриране на открита враждебност, особено ако китайският президент Си Цзинпин изненадващо реши да отмени участието си във форума.“ - констатира мозъчният тръст „Евразийска група“.
И в момента, когато китайската главоблъсканица бе изправила косите на управляващия ЕС елит в Брюксел начело с председателката на ЕС Урсула фон дер Лайен, от Вашингтон го връхлетя новината за безмилостните 30 процентови мита, които президентът Доналд Тръмп смята да наложи от 1 август върху внасяните в САЩ масови европейски стоки. Ако въпросната такса бъде наистина наложена, то според оценките на водещи икономисти в Берлин, Париж и Рим, това ще означава загуба за десетки милиарда евро в 27-те страни-членки на Съюза и банкрут на хиляди най-вече малки и средни индустриални и селскостопански производители. Смятаната за „мост“ между САЩ и Европа премиерка в Рим Джорджа Мелони призова към спокойствие и за засилване на преговорния процес с Вашингтон, но този път тонът u не бе никак оптимистичен.
Може би и защото в отлагането от Доналд Тръмп на въвеждането на митата за 1-ви август, вместо на първоначално обявената дата 9 юли, прозира ако не рекет, то поне безпардонен натиск. По простата причина, че ако на 24 юли в Пекин ЕС евентуално заиграе по свирката на Китай, то безмилостната секира на митата ще се стовари върху 27-те, докато в противния случай таксите могат да бъдат намалени до смятаните в големите европейски столици за не толкова опасни 10%. Преди това обаче Пекин ще е орязал мераците на ЕС за равнопоставени и взаимоизгодни търговски отношения и тогава загубите на страните-членки на Съюза могат да се окажат непредвидимо големи, може би повече отколкото тези, причинени от очертаващите се на хоризонта 30 процентови американски мита.
Бедната Урсула фон дер Лайен, на тези страници никога не сме жалили председателката на ЕК, особено що се отнася до авторитарните u и често потайни прийоми на управление. Но сега надеждата за що годе нормално общоевропейско бъдеще изкристализира в нейната крехка фигура, подкрепена най-вече от родната u мощна Германия, Франция и Италия. Защото Урсула е призвана да се справи с връхлитащите всички нас, т. нар. европейци, злини и ако не успее, устоите на ЕС ще бъдат силно разклатени, направо до рухване. Като твърде вероятно е всяка страна да започне да се спасява поединично, а пътищата на подобен напън водят в три посоки - Китай, САЩ и Русия.
Което обаче ще доведе до разнопосочност и неподозирана, недай си Боже гибелна враждебност на Стария континент. Давай Урсула, стискаме ти палци, нищо че често не сме те обичали!