През юли вносът на газ в Украйна се увеличи значително. Изпомпването на гориво в хранилищата достигна нивото, необходимо за възстановяване на запасите от миналата година. Най-рекламираният маршрут за доставка обаче остава незает - той е скъп, пише The EADaily News Agency.
През юли вносът на газ в Украйна се увеличи. Според украинския оператор на газопреносната мрежа (GTS), ако през юни доставките са били 19 милиона кубически метра на ден, то през юли - 27 милиона кубически метра на ден. Както и преди, основните потоци преминават през Унгария, Словакия и Полша. Но подкрепяният от САЩ вертикален газов коридор от Гърция през България, Румъния и Молдова остава непотърсен. Въпреки въвеждането на единна по-ниска тарифа, доставките през юли възлизат само на 160 хиляди кубически метра на ден.
Увеличението на покупките в чужбина веднага се отрази на запълването на хранилищата. Според GIE, на 12 юли инжектирането в подземните хранилища за газ се е увеличило до 58 милиона кубически метра на ден. Ако този темп се запази, "Нафтогаз" ще може да натрупа 9 милиарда кубически метра активен газ в хранилищата до 1 октомври. Сега там има малко над 4 милиарда кубически метра. По този начин националната компания ще може да възстанови миналогодишните си запаси от 8,3 милиарда кубически метра и да компенсира аварийния внос през февруари-март от 700 милиона кубически метра.
В същото време въпросът за наличието на пари не е изчезнал. Министърът на енергетиката Герман Галушченко на Украйна заяви по-рано в парламента, че доставките от 2,9 милиарда кубически метра са финансово осигурени, докато "Нафтогаз" планира да внесе не по-малко от 4,5-4,6 милиарда кубически метра.
Според данни на Украинската енергийна борса, до средата на юли газът в страната е поскъпнал и началната му цена е 716 долара за хиляда кубически метра с ДДС. Котировките в Европа са на ниво 443 долара (на TTF) и разликата е повече от 60%.
Както съобщи EADaily, преди това не е имало разлика между украинските и европейските цени или е било обратното. От 1 януари обаче Украйна е спряла транзита на руски газ и компаниите в страната са загубили възможността да купуват гориво от европейски търговци с минимални транспортни разходи.