Художник превръща стари къщи в замъци

За 15 години Станислав Станчев-Бебето е преобразил в произведения на изкуството над 50 архитектурни шедьовъра в Родопите

Който иска да усети духа на старото време, да се потопи в уюта на семейната обстановка до пламъка на живия огън в камината, няма да подмине Арт къщата в смолянския квартал Устово. Това всъщност е старинен родопски замък - Видровата къща, архитектурен паметник на културата от национално значение с 360 кв.м площ, на три нива, с голям вестибюл, огромна камина и потънал в зеленина двор.

Възхитеният поглед обхваща двата големи салона, петте спални, дори кухните, килерите, баните – всички изкусно преобразени от фантазията на Станислав Станчев-Бебето. Архитектурното чудо е

строено през 1885 г.

от богат търговец. През социализма е собственост на Съюза на писателите, а сега е превърнато в художествена галерия, в която си дават среща художници от световно значение. Но освен че се използва за почивна база на артисти, тук се организират арт пленери, литературни четения, театрални постановки.

Къщата е в типичен родопски стил – еркери, миндери, долапи, салони с резбовани тавани, скривалища, помещения за отбрана с бойници. И на всичко това не само е вдъхнат нов живот, а е и декорирано от художника. Камината например е украсена с една от авторските му техники с метали и окиси, които причудливо-фантастично се променят с времето. Обособените навремето пространства в салоните за седенки на жените, опасани с много прозорци, днес са превърнати в художествени салони. Всички произведения на изкуството – изписани или винтидж украсени с декупаж маси, легла, дивани, столове - са дело на автора. Негови са и безбройните картини, рисуваните пейки, лампите от стари пчелни кошери, масите, направени от непомнещи годините си греди. Всички те често са допълнени със стъкло или метал за доза екстравагантност и имат приятно модерно въздействие.

В реставрацията на къщата е участвало кажи-речи цялото семейство на художника – съпругата му Юлия, майка му Татяна и голямата дъщеря, която носи нейното име – три сръчни жени, на които втората им природа е да творят.

В друга възстановена от тях къща - „Гнездото“, има открити

римски терми от III век пр. Хр.

"Страноприемница „Гнездото“ в село Вишнево реконструирахме по идейни проекти на голямата ми дъщеря Татяна - казва Станислав Станчев. -Амбициозна бъдеща архитектка, която следва в престижен университет в Англия. Още от малка й правеха впечатление красивите сгради. Беше на 5 години, когато за пръв път се намеси в строителството на една къщичка на дърво - бях решил входът и стълбата да бъдат отстрани, но тя измисли да се влиза отдолу през капандура. Стана много по-удобно и красиво."

Художникът добавя, че реставрираните къщи - Арт къщата в Устово и „Гнездото“ в привлекателен район, известен с лечебните си минерални извори, са екологични в истинския смисъл на думата за разлика от други, които използват тази дума само за привличане на клиенти. Изградени са от камък, дърво и глина, запазени са конструктивните характеристики на сградите, използвани са старинни класически технологии.

„Стените възстановихме с глина, вар и слама, както е правено преди 300-400 години. Таваните, като и стълбищата, запазихме и възстановихме с дърво - разкрива творецът. - По време на ремонта на тази 350-годишна къща при сваляне на нивото на първия етаж открихме част от римски терми от III век пр. Хр., датирани вече от археолози. Покрихме ги със закалено стъкло, консервирахме ги, поставихме им LED осветление, за да се виждат от посетителите.“

За повече светлина на първия етаж Бебето, Юлия, младата Татяна, че и сестра й - хитрушата Станислава, правят коридора на втория етаж със стъклен под от триплекс. Бъдещата архитектка проектира вече няколко селски къщи на приятели, които ще ги използват също с туристическа цел. Таткото се хвали, че харесва стила й, който придава модерен привкус и луксозност, без да използва изкуствени, вредни материали и технологии – при нея

на почит са глината, камъкът, дървото

стъклото, металът. „В глината се съдържат всички химични елементи от човешкото тяло и затова е най-екологичният и естествен материал, добавя художникът. Старинните родопски къщи са благодатни за такъв тип реконструкции и нашата цел е да възстановим колкото може повече от тях. Много хубави масивни каменни образци се рушат, защото имат куп наследници, които не виждат смисъл да ги поддържат. Причината за разрухата е и ниската цена на този тип имоти.“

За 15 години Станислав Станчев-Бебето е възстановил над 50 къщи, които вече са собственост на българи и чужденци. Предстои му работа по още три.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл